به روز شده در: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۰
در نشست خبری رئیس سازمان بهزیستی مطرح شد؛
رئیس سازمان بهزیستی از رصد آسیب های اجتماعی خبر داد و گفت: آسیب های اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی، حاشیه نشینی و اختلالات روحی و روانی از جمله مهمترین آسیب های کشور محسوب می شوند.
کد خبر: ۹۱۱۰۳
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۲ - 12July 2016

رصد آسیب های اجتماعی کشور/ ۱.۱میلیون تماس با خط مشاوره بهزیستی

به گزارش گروه اجتماعی دفاع پرس، دکتر انوشیروان محسنی بندپی در نشست خبری که به مناسبت اولین روز از هفته بهزیستی برگزار شد به فعالیت و اقدامات این سازمان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر این سازمان در مهار برخی آسیب های اجتماعی اقدامات موثری انجام داده به طوری که پیشگیری از معلولیت ها و توانمندسازی جامعه هدف جزو اهداف این سازمان محسوب می شود.

وی گفت: در زمینه آسیب های اجتماعی، ارتقای دانش و آگاهی جامعه یکی از موضوعاتی است که بهزیستی به آن ورود پیدا کرده، همچنین تقویت و افزایش تیم های اجتماع محور در زمینه اعتیاد اقدام دیگری است که انجام شده و در همین رابطه ۵هزار تیم در ۵هزار محله مستقر شده اند.

رئیس سازمان بهزیستی در مورد اقداماتی که برای کاهش ناشنوایی و تنبلی چشم انجام می شود نیز گفت: پوشش ناشنوایی را به بیش از ۹۰درصد رسانده ایم و همچنین در بخش تنبلی چشم نیز قصد داریم در سال جاری این پوشش را به ۸۵درصد برسانیم.

وی همچنین تاکید کرد: در بحث اختلال ژنتیکی در سه استان کرمان، مازندران و اصفهان آزمایش و مشاوره ژنتیک را اجباری کرده ایم که قصد داریم در آینده در استان های دیگر نیز این اقدام را انجام دهیم.

بندپی به ایجاد مراکز روزانه و شبانه برای توانمندسازی جامعه هدف اشاره کرد و گفت: بردن خدمات علمی و توانبخشی کودکان اوتیسم به منازل، برخورداری معلولان از وسایل کمک توانبخشی، ارائه خدمات تکمیلی برای اعتیاد، مسکن بهبودیافتگان و مداخلات اجتماعی برای کاهش آسیب های اجتماعی از جمله اقدامات سازمان بهزیستی است.

رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه در سال گذشته یک میلیون و ۱۰۰هزار تماس با خط مشاوره ۱۴۸۰برقرار شد که توانستیم به ۶۰۰هزار تماس پاسخ بگوییم همچنین با خط اعتیاد ۹۶۲۸نیز ۳۸۰هزار تماس داشتیم و در سال جاری قصد داریم خط مشاوره را در تهران به دو برابر برسانیم.

بندپی به پیشگیری از معلول زایی اشاره کرد و گفت: در دو سال گذشته با مداخلات و انجام آزمایشات ژنتیکی توانستیم با سقط از تولد ۹۰۰کودک معلول جلوگیری کنیم که بار مالی این اقدام صرفه جویی ۱۵۰میلیارد تومانی برای بهزیستی بود.

در برنامه ششم مشاوره و انجام آزمایش ژنتیک اجباری شده است

وی گفت: در حال حاضر ۲۶۰مرکز ژنتیک با بهزیستی همکاری می کنند و در برنامه ششم اجباری کردن مشاوره و انجام آزمایش ژنتیک را گنجانده ایم و همچنین ثبت ازدواج در دفاتر رسمی منوط به داشتن گواهی آزمایش ژنتیک خواهد بود و به افرادی که توان پرداخت این آزمایش را نداشته باشند کمک خواهیم کرد.

بندپی همچنین در مورد بودجه بهزیستی گفت: نسبت به دستگاه های اجرایی در سال جاری از رشد خوبی برخوردار بوده ایم و مجلس نیز ۱۲۵میلیارد تومان به اعتبارات ما کمک کرد.

رئیس سازمان بهزیستی به طرح تحول سلامت نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس این طرح بسیای از هزینه های درمان در مراکز دولتی کاهش یافت و همچنین هتلینگ بیمارستان ها ارتقا یافت و توانستیم ارزش نسبی خدمات در بیمارستان ها را واقعی کنیم و در حال حاضر این طرح به بسته سلامت اجتماعی رسیده که زمان می برد.

به گفته وی، سالیانه ۱۸.۵درصد از آحاد جامعه به دلیل پرداخت هزینه های بیمارستان دچار مشکل می شدند که این خود باعث فروش وسایل زندگی آنها می شد که این مشکل با اجرای طرح تحول سلامت بهبود یافت.

بندپی در خصوص آسیب های اجتماعی اظهار داشت: با توجه به اینکه یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری کاهش آسیب های اجتماعی است در این خصوص جلسات مختلفی با سران سه قوه و دستگاه های مختلف برگزار شده که ما نیز در ۱۷کارگروه تقسیم کار حضور پیدا کردیم و موضوع زنان سرپرست خانوار، اعتیاد و طلاق از جمله موضوعاتی است که محور کار بهزیستی قرار گرفته است و در همین رابطه کارگروهی را در سازمان بهزیستی تشکیل داده ایم و با توجه به اینکه متولی آسیب های اجتماعی بهزیستی است برنامه ها و سیاست های روشنی در این رابطه داریم.

اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی، حاشیه نشینی و اختلالات روحی و روانی از آسیب اصلی کشور هستند

وی به رصد آسیب های اجتماعی اشاره کرد و گفت: یک پیمایش ملی در مورد اعتیاد انجام شده که به زودی نتایج آن به وزرای کشور و رفاه ارائه می شود.

رئیس سازمان بهزیستی به اولویت بندی آسیب ها اشاره کرد و گفت: بر اساس این رصد مشخص شد اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی، حاشیه نشینی و اختلالات روحی و روانی از جمله چند آسیب اصلی کشور محسوب می شوند.

وی گفت: دبیرخانه رصد آسیب های اجتماعی در بهزیستی راه اندازی شده و پیمایش عوامل خطر و محافظ آسیب های اجتماعی را شروع کرده ایم و همچنین چندین طرح مختلف با دستگاه های مرتبط در دست اجراست که در رصد آسیب ها اقدام می کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها