به روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۷
توسط مادرِ شهید محمدرضا فردچیان صورت گرفت:
گلی خاتم، مادر مکرّم سردار شهید محمدرضا فردچیان، یک قطعه سکّه ولایت‌عهدی امام رضا(علیه‌السلام) را به نام فرزند شهیدش به گنجینه تمبر، اسکناس و سکّه موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد.
کد خبر: ۸۶۰۲
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۲ - 28December 2013

اهدای سکّه ولایت‌عهدی امام رضا علیه‌السلام به موزه آستان قدس رضوی

به گزارش روابط عمومی و امور بینالملل سازمان کتابخانهها، موزهها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، مسئول گنجینه تمبر، اسکناس و سکّه این سازمان با بیان این مطلب گفت: “این درهم نقره در سال 204 قمری در اصفهان ضرب شده است”.

محمدحسین یزدینژاد خاطرنشان کرد: “روی این سکّه، به خط کوفی، عبارت «محمد رسولالله ارسله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کلّه و لو کره المشرکون» در حاشیه و عبارتِ «لله، محمد رسولالله، المأمون خلیفهالله، ممّا امر به لامیر الرضا، ولی عهد مسلمین علی بن موسی بن علی بن ابیطالب، ذوالریاستین» در مرکز سکّه، حک شده است”.

وی افزود: “در پشت سکّه نیز به خط کوفی، عبارتِ «لله الامر من قبل و من بعد و یومئذ یفرح المؤمنون بنصرالله» در حاشیه نخست و عبارتِ «بسم الله ضرب هذا الدرهم بمدینه اصفهان، سنه اربع و مأتین» در حاشیه دوم حک شده است. در مرکز سکّه نیز عبارتِ «لا إله إلا الله، وحده لا شریک له المشرق» دیده میشود”.

وی با بیان این که پس از انتصاب امام علی بن موسی الرضا(علیهالسلام) به ولایتعهدی مأمون عباسی، درهمهای نقره به نام مبارک امام رضا علیهالسلام ضرب شد، افزود: «این سکّهها از لحاظ خط و مطالب موجود در رو و پشت آنها، جزءِ زیباترین سکّههای ضربشده در طول خلافت پانصدساله عباسیان هستند و در فاصله سالهای 202 تا 204 هجری قمری در شهرهای مرو، سمرقند، فارس، اصفهان، محمدیه(ری) و نیشابور ضرب شدهاند».

یزدینژاد تصریح کرد: گنجینه سکّه موزه آستان قدس رضوی، با در اختیار داشتنِ مجموعهای قابل توجّه، افزون بر چهل هزار قطعه از سکّههای تاریخی ایران و بیش از یکصد کشور جهان، سالانه پذیرای صدها هزار نفر از زائران و مجاوران حرم مطهّر رضوی، گردشگران داخلی و خارجی، مجموعهداران سکّه از سراسر ایران و سایر کشورهای جهان، دانشجویان و پژوهشگران است.

گفتنی است که گنجینه تمبر و اسکناس، دومین گنجینه تخصصی موزه مرکزی آستان قدس رضوی است که در سال 1369، آغاز به فعالیت کرد و با افزوده شدن سکّهها در اوایل سال 1388، با نام "گنجینه تمبر، اسکناس و سکّه" به کار خود ادامه داد. این گنجینه هماکنون با در اختیار داشتن مجموعههای بزرگ و قابل توجه از تمبرها، اقلام پُستی، اسکناسها و سکّههای تاریخی و معاصر، از گنجینههای شناختهشده در کشور و منطقه خاورمیانه به شمار میرود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار