به روز شده در: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۸
یادداشت/ محمد دیندار؛
عضو شورای راهبردی مدیریت ارتباطات و امور رسانه بنیاد فرهنگی روایت در یادداشتی نوشت: مقاومت، موضوع و مفهومی عظیم و جهانی است که با مشارکت کودکان و نوجوانان، ابعاد این مفهوم، در گستره وسیعتری مطرح خواهد شد.
کد خبر: ۸۲۶۰۲
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۸ - 15May 2016

جشنواره جهانی هنر مقاومت و لزوم تعامل با جمعیت دانش آموزی

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، محمد دیندار، عضو شورای راهبردی مدیریت ارتباطات و امور رسانه بنیاد فرهنگی روایت در یادداشتی نوشت: جشنواره هنر مقاومت متشکل از رشته های نقاشی، پوستر، کارتون، کاریکاتور و هنرهای حجمی می باشد؛ رشته هایی که هنرهایی مردمی محسوب شده و کودکان، نوجوانان و جوانان ما در رده های مختلف سنی با آنها عجین بوده و حتی بعضا به عنوان دروس در مدارس تدریس می شوند.

از جمله نقاشی، هنری است که کودکان ما حتی قبل از دبستان با کشیدن نقوشی هر چند ابتدایی، نسبت به آن علاقه نشان داده و در سنین کودکی در خانه و مدرسه به کمک معلمین و  پدر و مادر و دیگر اعضای خانواده با شور و شوق به آن می پردازند.

به همین دلیل چنین ظرفیتی در جامعه و کشور می طلبد تا جشنواره جهانی هر مقاومت که یکی از شاخه های آن نقاشی است، بخش اعظمی از سرمایه گذاری خود را معطوف به کودکان و نوجوانان نموده و این جشنواره و مضامین هنر مقاومت را در مدارس و نهاد خانواده گسترش دهد.

هنر مردمی نقاشی، وقتی با مضمون مردمی مقاومت، به میان متن مردم و پایه های جامعه یعنی نسل کودک و نوجوان برده شود، خواهد توانست معجزه نموده و به بالندگی قابل توجهی نائل گردیده و صرفا به محافل خاص و گالری ها خود را محدود  نکند و بلکه به متن جامعه و به میان کودکان و نوجوانان، یعنی آینده سازان کشور راه یابد.

البته در کنار نقاشی، رشته های دیگری مانند کارتون ، کاریکاتور و هنرهای حجمی نیز از رشته های هستند که کودکان و نوجوانان معمولا نسبت به آنها علاقه خاصی دارند و همه این ها می طلبد که توجه به این قشر به طور جدی تری در دستور کار مدیران جشنواره هنر مقاومت قرار  گرفته و با برگزاری مسابقه های فراگیر میان کودکان و نوجوان کشور و همچنین منطقه و جهان، نهضتی اساسی برای ترویج هنر مقاومت در کشور و جهان شکل داده شود.

امروزه اصلی ترین و مهمترین مسابقه های نقاشی توسط مجامع مهم فرهنگی و هنری جهان از جمله یونسکو و غیره به کودکان و نوجوانان اختصاص دارد و بسیاری از موضوعات مهم و مختلف مانند محیط زیست، خانواده، جمعیت و غیره با کودکان و نوجوانان درمیان گذاشته شده تا با ورود به این موضوعات و کشیدن نقش هایی بر آمده از ذات زلال آنها، آن موضوع و مفهوم به طرزی ریشه ای، در جهان ریشه دوانده و مهم شمرده شود.

کشور ژاپن سالهای مدیدی است که جنایت بمباران اتمی هیروشیما را از طریق مسابقات مختلف نقاشی در میان کودکان و نوجوانان کشور خود و سایر ملل زنده نگه داشته است.

در این میان بی شک موضوع مقاومت نیز، موضوع و مفهومی عظیم و جهانی است که با مشارکت کودکان و نوجوانان در آن، ابعاد این مفهوم به خصوص از نگاه پاک این عزیزان، در گستره وسیعتری مطرح شده و نسل به نسل گسترش و استمرار خواهد یافت.

در هر حال مدیریت جشنواره هنر مقاومت از طریق تعامل با آموزش و پرورش و سازمان دانش آموزی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مساجد و نیز دستگاه های مرتبط با نهاد خانواده می تواند ارتباط گسترده ای را با کودکان و نوجوانان کشور در فصل طلایی تابستان برقرار نموده و از طریق مسابقات نقاشی با موضوع مقاومت، نه تنها گنجینه ای طلایی برای این جشنوارکه در پاییز برگزار می شود، تدارک ببیند، بلکه بذرهایی را کاشته که سالها بعد در اقصی نقاط کشور،نقش هنر مقاومت را در جامعه نگاشته و آوای مقاومت را در سراسر ایران اسلامی سر دهند.

تاکید اخیر مقام معظم رهبری به سازمان صدا و سیما مبنی بر لزوم پرداختن بیشتر و فراگیر به کودکان و نوجوانان، نشانگر دید کلان نگر ایشان نسبت به نسلی است که بدون تعارف یا شعار و بلکه بر اساس تمامی دیدگاه ها و نگره های مذهبی، علمی، دانشگاهی و جامعه شناسی، آینده سازان هر کشور محسوب گردیده و هر حرکت فرهنگی و هنری اگر آز آنها مغفول بماند، ضرر نموده و راه به جایی نخواهد برد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار