به روز شده در: ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۶
جابر انصاری:
سخنگوی وزارت امور خارجه صدور روادید و حمل و نقل زائران ایرانی بیت الله الحرام را از مسائل مورد اختلاف با عربستان سعودی بیان کرد و گفت: اگر درباره اینها توافق ایجاد نشود عربستان مسئول بستن راه اعزام حجاج ایرانی خواهد بود.
کد خبر: ۸۲۰۶۹
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۱ - 11May 2016

عربستان مسئول بستن راه حجاج ایرانی است

به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع پرس، سخنگوی وزارت امور خارجه در یک گفتوگوی تلویزیونی درباره آخرین وضعیت حج سال 1395 برای حجاج ایرانی اظهار داشت: مانند سالهای گذشته برای اینکه در بازه زمانی حج، اعزام حجاج و برگزاری مراسم حج برای ایرانیان انجام شود، باید مقدمات اجرای حج فراهم میشد.

حسین جابر انصاری افزود: متأسفانه دولت عربستان سعودی علیرغم ادعاهای مکرر مبنی بر اینکه مسئله حج را با اختلافات سیاسی با ایران همراه نمی کند، عملاً با انواع کارشکنیها تا به امروز امکان توافق اجرایی درباره جنبهای مختلف حج و اعزام حجاج ایرانی را فراهم نکرده است.

وی با اشاره به کارشکنیهای عربستان سعودی در مسائل اساسی همچون صدور روادید حجاج، حمل و نقل، خطوط هوایی، امنیت و سلامت حجاج اظهار داشت: همچنان فرصت داریم و امیدواریم عربستان سعودی سیاست اشتباه خود را تغییر دهد و در دقایق آخر امکان توافق درباره امور اجرایی شود، اگر نشود عربستان مسئول بستن راه حجاج ایران است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی صدور روادید و حمل و نقل زائران را از موارد اساسی اختلاف خواند و افزود: مقامات عربستانی اعلام میکنند روادید در خارج از ایران و در کشور ثالث صادر شود، درست است عربستان سعودی در تهران سفارت ندارد، اما سفارت سوییس بهعنوان حافظ منافع عربستان در تهران مشغول به کار است.

جابر انصاری گفت: ما اعلام کردیم آمادگی داریم که هر تعداد نیروهای مأمور صدور روادید عربستان را بهسرعت روادید بدهیم که در سفارت سوییس یا در ساختمانی خاص مستقر شوند و کار صدور روادید را انجام دهند.

وی موضوع حمل و نقل زائران را از دیگر موارد اختلافی با عربستان سعودی ذکر کرد و افزود: پیش از این همیشه خطوط هوایی ایران و عربستان سعودی بهصورت 50ــ50 جابهجایی زائران را بهعهده داشتند اما الآن عربستانیها میگویند خطوط هوایی ثالث این کار را انجام دهند، طبیعی است وضعیت غیرعادی از سوی ایران قابل پذیرش نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: انجام حج منوط به انجام وظایف بدیهی دولت میزبان مناسک حج، در زمینه مسائل اجرایی مختلف بر اساس رویههای همیشگی موجود و تضمین حج، امنیت و سلامت حجاج است و اگر درباره این موارد توافقی صورت نگیرد، عربستان مسئول بستن راه اعزام حجاج ایران خواهد بود.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار