به روز شده در: ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۲
سردار جوانی در گفت‌وگو با دفاع پرس:
مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه گفت: جبهه غربی، عربی، عبری و ترکی با وجود بکارگیری همه توان‌شان و به‌رغم همه سرمایه‌گذاری‌هایی که طی این سال‌ها در سوریه انجام دادند، در این کشور دچار یک شکست راهبردی شدند.
کد خبر: ۸۰۶۷۲
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۹ - 03May 2016

جبهه غربی، عربی، عبری و ترکی در سوریه دچار شکست راهبردی شدند/ اشتباه راهبردی آمریکا در سوریه

سردار یدالله جوانی، مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه در گفتوگو با خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع پرس، درباره تحولات سوریه و دلیل اینکه چرا کشورهای عربستان، آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال آن هستند تا دولت بشار اسد در مسند قدرت نباشد، اظهار داشت: بودن یا نبودن بشار اسد در معادلات سیاسی سوریه نشاندهنده این است که چه جریانی پیروز شده، و چه جریانی شکست خورده است.

وی افزود: بیش از پنج سال از بحران و درگیریهای سوریه میگذرد؛ درگیریهایی که یک طرف آن ملت، دولت و ارتش سوریه به علاوه کشورهای حامی آنها قرار دارند و در طرف دیگر مجموعهای از گروههای تروریستی، برخی کشورهای منطقه و قدرتهای فرا منطقهای حضور دارند.

سردار جوانی ادامه داد: در واقع میتوان گفت در سوریه با جبههای مواجه هستیم که میتوان آن را جبهه غربی، عربی، عبری و ترکی نامگذاری کرد؛ جبههای که سرمایهگذاری زیادی برای تغییر و تحول در سوریه انجام داده و از همان ابتدا هم عنوان کردند بشار اسد باید از قدرت ساقط شود.

وی بیان داشت: بنابر اینکه بعد از پنج سال در معادلات سیاسی سوریه بشار اسد همچنان با رأی مردم در قدرت باقی است، نشاندهنده دو مطلب است؛ نخست اینکه در همه این سالهای گذشته کسانی که با بشار اسد مقابله میکردند در واقع با ملت این کشور مقابله داشتند و علیه یک ملت وارد جنگ شده بودند.

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه تصریح کرد: مطلب دوم اینکه بهرغم این همه سرمایهگذاریهایی که طی این سالها انجام دادند و همه توانشان را نیز بسیج کردند و حتی آن را بهکار هم گرفتند، ولی دچار یک شکست راهبردی شدند و نتوانستند به خواسته و اراده خود برسند.

وی اضافه کرد: ما شاهد این هستیم که کشورهایی همچون عربستان تلاش دارند و تأکید می کنند که بشار اسد باید از قدرت کنارهگیری کند تا به نوعی به دخالتهای خود و اقداماتی که طی سالهای گذشته انجام دادهاند، مشروعیت ببخشند؛ چون اینها مدعی هستند در راستای دفاع از مردم سوریه وارد بحران این کشور شدند و نام کمکی هم که به گروههای تروریستی میکرند را گذاشته بودند "کمک به جریانهای مردمی و انقلابی و کسانی که در راستای حقوق خود دفاع میکنند".

سردار جوانی گفت: بنابر این به نظر من مسئله اصلی و مهم این است که بقای بشار اسد در قدرت نشاندهنده دو واقعیتی است که عنوان شد.

وی در ادامه در خصوص اعزام تعدادی از نیروهای ارتش آمریکا به سوریه نیز عنوان کرد: جبهه غربی، عربی، عبری و ترکی از هر امکانی استفاده میکنند که فشارهایی را بر دولت، ارتش و ملت سوریه وارد کنند؛ تا بلکه به خواستههای خود که همان کنار گذاشتن بشار اسد از قدرت است، دست یابند.

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه افزود: اما از آنجایی که این نوع ورودها و حضور نیروها یک حضور نامشروع و غیر قانونی است، قطعا در رسیدن به اهداف خود ناکام خواهند بود؛ به هر حال اینها نوعی تجاوز تلقی میشود و آمریکاییها در آینده متوجه این معنا خواهند شد که باز هم یک اشتباه راهبردی مرتکب شدهاند و نبایست نیروی نظامی به سوریه اعزام میکردند.

وی ادامه داد: چون اعزام نیروهای آمریکایی به سوریه هم مشروعیت بینالمللی ندارد و هم اینکه نقض حاکمیت ملت سوریه محسوب میشود و سوریها میتوانند در راستای دفاع از منافع و امنیت خودشان با متجاوزین برخوردهای لازم را داشته باشند و این اتفاق ممکن است در آینده رخ دهد.

سردار جوانی سپس درباره اینکه گفته میشود بعداز خروج تعدادی از نیروهای نظامی روسیه از سوریه، ایران نیز تعداد مستشاران خود را در این کشور کاهش داده، بیان داشت: حضور نیروهای روسیه و مستشاران ایران در سوریه به درخواست دولت این کشور صورت گرفته، و کم و زیاد شدن این حضور تابع اقتضائات و شرایط زمانی است که انجام میشود؛ ولی اصل موضوع این است که هیچگونه تغییری در راهبردها صورت نگرفته؛ این تغییرات تاکتیکی است، و اصل حرکت یعنی دفاع از ملت و کمک به ارتش سوریه را مخدوش نخواهد کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار