به روز شده در: ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۲
حاج حسین اسکندرلو شب پیش ازشهادتش درجمع رزمندگان شرکت کننده در این عملیات گفته بود: «امشب شب عاشورا است،حفظ انقلاب و این منطقه خون می خواهد و اگر نتوانیم این منطقه را حفظ کنیم دشمن تا جاده اندیمشک - اهواز پیش خواهند آمد».
کد خبر: ۸۰۶۵۶
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۸ - 02May 2016

حماسه شهیدحاج حسین اسکندر لو با رمز«یاسیدالشهداء(ع)»

به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، اردیبهشت سال 65 گردان حضرت علی اصغر(ع) با هدف جلوگیری از پیشروی دشمن بعثی در منطقه شمال فکه وارد عملیاتی با رمزمقدس «یاسیدالشهداء(ع)»شد عملیاتی که با حضور رزمندگان لشکر10سیدالشهداء(ع) و فرماندهی تاریخی شهید حسین اسکندرلو صحنه ای ماندگار از تاریخ دفاع مقدس را رقم زد.

این عملیات در پی اجرای استراتژی «دفاع غیرمتحرک» عراق به مرحله اجرا درآمد، عراقی ها توانسته بودند در این زمان تا نزدیکی های «فکه» و «تپه سبز» پیشروی کنند که اگر جلوی عراقی ها گرفته نمی شد می توانستند تا جاده اندیمشک - اهواز هم پیشروی کنند.

عملیات سیدالشهداء(ع) درمنطقه فکه و با استفاده ازتوان عملیاتی لشکر10حضرت سیدالشهداء(ع) و چند گردان خط شکن از جمله گردان های «علی اصغر(ع)»، «المهدی(عج)»، «علی اکبر(ع)»، «زینب(س)» و «قاسم(ع)» انجام شد که طی اجرا و انجام آن شهداء گرانقدری همچون شهیدحاج حسین اسکندرلو فرمانده گردان حضرت علی اصغر(ع) و شهید حسینیان فرمانده گردان المهدی (عج) حماسه های جاودانی را خلق کردند که تا ابد مدال افتخاری برای این لشکر خط شکن و عاشورایی است.

دراین عملیات نیروهای شهید حسین اسکندرلو - گردان حضرت علی اصغر(ع) که در اردوگاه «فرات» در دزفول مستقر بودند به همراه گردان المهدی(عج) زودتر ازدیگر گردان های عمل کننده درگیر نبرد با دشمن شدند به طوری که در همان ساعت های نخست درگیری تعداد زیادی از تانک های دشمن منهدم و شماری از نیروهای بعثی صدام به درک واصل شدند.
 در این درگیری ها حدود 97 تن از نیروهای گردان علی اصغر(ع) مظلومانه به شهادت رسیدند.
حاج حسین اسکندرلو شب پیش ازشهادتش درجمع رزمندگان شرکت کننده در این عملیات گفته بود: «امشب شب عاشورا است،حفظ انقلاب و این منطقه خون می خواهد و اگر نتوانیم این منطقه را حفظ کنیم دشمن تا جاده اندیمشک - اهواز پیش خواهند آمد».

این سخنان حماسی حاج حسین، موجب شد بچه های گردان حضرت علی اصغر(ع) هم مردانه بجنگن و هم مردانه مقاومت کنند چرا که آنان خود را شاگردان مکتب عاشورا می دانستند.

با ادامه نبرد، حاج حسین نیز بر اثر اصابت گلوله مستقیم دوشکا به گردنش در روز تولدش و در گردانی که نامش با نام طفل شش ماهه امام حسین(ع) بود به شهادت رسید و مزدوران بعثی پیکرحاج حسین اسکندرلو را که بروی نفربری به عقب حمل می شد را هدف قراردادند که پیکر این شهید والامقام سپاه اسلام روی نفربرسوخت.

با رفتن حاج حسین فرمانده گردان حضرت علی اکبر(ع) کارها گره خورد، حجم آتش و انبوه نیروهای دشمن بعثی موجب شد که از کنارهای جاده فکه بچه ها عقب رفته و از پهلو به دشمن بزنند.

این عقب رفتن باعث شد بدن مطهر شهید اسکندرلو و شهدای گردانش و شهدای تخریب از جمله شهید سیدمهدی اعتصامی دهها روز در منطقه درگیری بماند؛ تا اینکه خرداد 65 که مصادف با ایام ولادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) بود این ابدان مطهر از خاک برداشته شد، اما سایه ای از بدن نازنین آنها روی زمین بود.

حُرم گرما به قول بچه ها روغن بدن ها را کشیده بود به طوری که وقتی بدن شهید سید مهدی از روی زمین برداشته شد، موهای سر این شهید والامقام روی زمین ماند و بچه ها از محل شهادتش عکس گرفتند.

دراین عملیات شهید سید مهدی اعتصامی، سیدمجتبی زینال الحسینی، اصغر کاظمی، علی دهقان سانیچ، سعید منتظری از جمع همسنگران تخریبچی لشکر 10حضرت سیدالشهداء(ع) در باز گشایی معبر برای عبور رزمندگان اسلام به آسمان پرکشیدند.

یاد و نام تمامی رزمندگان، جانبازان و شهدای این عملیات دفاع مقدس برای همیشه در تاریخ انقلاب اسلامی جاودانه باد.

منبع:نوید شاهد

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار