به روز شده در: ۰۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۸
پیشنهاد کتاب برای مطالعه آخر هفته/ «مفتون و فیروزه»
سعید تشکری در «مفتون و فیروزه»، «صدای انقلاب ایران» را در قالب متن به گوش خوانندگان خود رسانده است.
کد خبر: ۶۷۹۹۷
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۲ - 28January 2016

این صدای انقلاب ایران است/ از آقاسیدعلی خامنه‌ای تا هژبر یزدانی

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس حسام آبنوس: «مفتون و فیروزه» حکایت دلدادگی شاگرد و استاد است. شاگردی که تا پای جان پای استادش میایستد و حاضر است برای زنده ماندن او جانش را فدا کند. شاگردی مفتون و استادی فیروزه، شاگردی مفتون و استادی داریوش دانشگر، شاگردی بی بی صدیقه و مش ابوالقاسم و استادی آقا سیدعلی خامنهای و شاگردی آقا سیدعلی و استادی آقا روحالله.

«سعید تشکری» در این رمان خواننده خود را به قوچان و مشهد در سالهای منتهی به انقلاب اسلامی میبرد. سالهایی که مردم دست به دست یکدیگر دادند تا بتوانند جرثومه ظلم و فساد پهلوی را از میان بردارند. مردمی که در جستجوی هوای تازه بودند و برای رسیدن به این هوای تازه از داغ و درفش پهلوی نهراسیدند و در برابر تانک و توپ نیز ایستادگی کردند.

در این رمان خواننده در کنار اینکه با فضای مبارزات مردم روبرو میشود با رهبری این مبارزات و نقش و اثرگذاری آن نیز آشنا میشود. رهبری که از هرچند هزاران کیلومتر دورتر از مردمش است اما دلش با آنهاست و همین همدلی مایه دلگرمی مبارزان میشود و حاضر میشوند به دل سیاهی بزنند و چادر سیاه شب ظلمانی پهولی را کنار بزنند و تا روز روشن انقلاب خمینی (ره) جهان را روشن کند.

در این رمان که به شدت نثری روان و شاعرانه دارد خواننده از دنبال کردن متن خسته نخواهد شد و تشکری سعی کرده با کوتاهنویسی از ملالآور شدن متنش جلوگیری کند تا خواننده آزرده نشود و پا به پای نویسنده برای رسیدن به مقصد با خواننده همراه شود.

اطلاعاتی که نویسنده در این رمان ارائه میکند ناشی از حجم مطالعه او دارد و خواننده این نکته را در مییابد. نکته دیگری که باید مورد اشاره قرار بگیرد تعدد شخصیتهای رمان است که تشکری در پردازش آنها سربلند بوده و اثری بدون گیر و دشواری را به خواننده ارائه کرده است.

از آنجا که تشکری سابقهای در هنرهای نمایش دارد در «مفتون و فیروزه» نیز با استفاده از این توانایی اثری به شدت تصویری را به خواننده ارائه کرده و خواننده در تصویرسازیها با مشکل روبرو نیست و تمام نقاط و شخصیتها و حالات افراد در ذهنش نقش میبندد.

تشکری در این رمان اطلاعات بسیاری از بافت سنتی قوچان و آداب و رسوم آنجا و همچنین مشهد به خواننده نشان میدهد. شخصیتهایی که پا در عالم واقع دارند در این رمان نیز حضور چشمگیری دارند و خواننده در آن با آنها روبرو میشود. آقاسیدعلی خامنهای، شهید هاشمینژاد، هژبر یزدانی و ... برخی از این شخصیتها هستند که در داستان «مفتون و فیروزه» دیده میشوند.

به عبارتی میتوان گفت تشکری توانسته در این اثر که برگزیده جایزه «قلم زرین» نیز شده است تابلویی کامل از روند مبارزات انقلاب اسلامی در مشهد را به خواننده ارائه کند و جزئیات بسیاری را به خواننده منتقل میکند.

تشکری برای پیشبرد داستان خود درام عاشقانه مفتون و فیروزه، زیبا و مفتون، اسد و آذر، طیبه و داریوش و ... را نیز طرح میکند تا عامل پیشبرندهای برای این اثر داشته باشد.

در مجموع میتوان گفت سعید تشکری در «مفتون و فیروزه»، «صدای انقلاب ایران» را در قالب متن به گوش خوانندگان خود رسانده است. این کتاب اثری است که خواندن آن موجب میشود خواننده حس پشیمانی پیدا نکند.

رمان «مفتون وفیروزه» اثر سعید تشکری در دو جلد از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شده است و خواندن تنها چند صفحه از رمان ۱۱۰۰ صفحهای «مفتون و فیروزه» کافیست تا مخاطب دیگر نتواند چشم از متن کتاب بردارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها