به روز شده در: ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۰
روایتی از شهید رستگار مقدم
محسن برای ادامه تحصیل به انگلیس رفته بود و به‌دلیل تضاد فرهنگی جامعه انگلیس، نتوانست آنجا را تحمل کند و پس از یک سال، درس را رها کرد و در سال 56 به میهن بازگشت.
کد خبر: ۶۴۲۴۵
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۰ - 30December 2015

از ترک تحصیل در انگلیس تا شهادت در قم

به گزارش خبرنگار دفاع پرس از قم، حاج ابراهیم(محمد) سنگتراشان از پیشکسوتان دفاع مقدس و از نیروهای گردان پیاده مالک اشتر لشکر 17 امام علی بن ابی طالب(ع)، به مناسبت ایام درگذشت بانو طوبی ملازاده مادر بزرگوار شهیدان رستگار مقدم، با ذکر خاطره ای از شهید محسن رستگار مقدم می گوید: قبل از انقلاب هیئتی مذهبی تشکیل داده بودیم به نام "مهدویون" که برنامه هایی چون حضور در مسجد جمکران، نماز جماعت، جلسات مذهبی و برخی برنامه های روشنگری سیاسی و.. را در آن پیگیری می کردیم و محسن هم یکی از بچه های فعال، خنده رو، بانشاط، مخلص و متدین همین هیئت بود؛ در کنار تحصیل به کار تراشکاری می پرداخت و جزو کسانی بود که اولین سه راهی ها را ساختند و در دوران مبارزات انقلابی در خیابان آذر قم بر سر کماندوها انداختند.

سنگتراشان می گوید: محسن برای ادامه تحصیل به انگلیس رفته بود و بهدلیل تضاد فرهنگی جامعه انگلیس، نتوانست آنجا را تحمل کند و پس از یک سال، درس را رها کرد و در سال 56 به میهن بازگشت.

وی در ادامه با بیان اینکه شاه ملعون در آن زمان به دنبال ترویج آزادی به سبک غربی بود، می افزاید: محسن پس از بازگشت به ایران به اتفاق سایر بچه های هیئت در تظاهرات شرکت می کرد و در این حرکت و همچنین تشییع پیکر شهدا، انگیزه و شور و تحرک خوبی از خود نشان می داد.

سنگتراشان در باره نحوه شهادت محسن رستگار مقدم عنوان می کند: با تشدید تظاهرات، کماندوها هجوم آوردند و ما به بالای پشت بام بازار و مدرسه رضویه در خیابان رفتیم؛ در این هنگام نوجوان 15 ساله ای هدف گلوله قرار گرفت و شهید شد و محسن که تلاش می کرد او را نجات دهد، خود نیز از پشت سر هدف قرار گرفت و به خیل شهدا پیوست.

وی در خصوص نحوه خاکسپاری شهدا عنوان می کند: تعدادی از شهدای انقلاب را از مسجد جامع قم به سمت بقیع انتقال دادیم. با همنوایی حاج حسین محلوجی از مداحان قدیمی قم این نوحه را در تشییع شهدا سر می دادیم: ای شهید، صدایت را شنیدم، به سویت پرکشیدم، برادر من! و همین مسائل باعث تجدید روحیه انقلابی در جوانان می شد.

این یادگار دوران دفاع مقدس در ادامه خاطرنشان ساخت: محمدتقی رستگار مقدم برادر محسن نیز بعد از عملیات فتح المبین و بیت المقدس، به عنوان کادر تیپ محمد رسول الله(سپاه تهران) همراه با جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان به جبهه اعزام شد و پس از اعزام به لبنان نامش در زمره دیپلمات های ربوده شده ایرانی جاودان گردید؛ محمد فرزند دیگر این خانواده نیز از جانبازان دفاع مقدس می باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها