به روز شده در: ۰۴ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۳
اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس امروز با آقای شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی با حضور وزیر امور خارجه، رئیس تیم مذاکره کننده هسته ای، رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون سازمان در موضوع مذاکرات هسته‌ای جلسه‌ای را برگزار کردند.
کد خبر: ۵۳۹۸۸۰
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۳ - 16August 2022

جزئیات جلسه کمیسیون امنیت ملی با مقامات مرتبط با مذاکرات هسته‌ایبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس امروز با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی با حضور وزیر امور خارجه، رئیس تیم مذاکره کننده هسته ای، رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون سازمان در موضوع مذاکرات هسته‌ای جلسه‌ای را برگزار کردند.

در این جلسه دکتر علی باقری، مذاکره کننده ارشد کشورمان روند مذاکرات اخیر را تشریح کرد.

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی هم در این نشست، به تشریح ابعاد فنی متن مذاکراتی پرداخت.

بر اساس گزارش ارائه شده، در جریان مذاکرات هدف انتفاع اقتصادی و رفع موانع تجارت خارجی کشورمان، از جمله رفع تحریم‌های غیرقانونی فروش نفت و دسترسی بانکی به منابع آن با جدیت دنبال شده و می‌شود. همچنین حفظ چارچوب برنامه هسته‌ای صلح امیز از اصول جمهوری اسلامی در جریان مذاکرات است.

در مذاکرات هسته ای، طرف مقابل بر اساس منطق جمهوری اسلامی، اصل دو موضوع راستی آزمایی رفع تحریم‌ها و ارائه تضمین را پذیرفته است و اساس توانمندی‌های هسته‌ای کشورمان حفظ خواهد شد.

رفع تحریم‌های که ترامپ با خروج از برجام آن‌ها را مجددا اعمال کرد و همین طور فرامین اجرایی تحریمی دوره ترامپ از خواسته‌های اساسی ایران بوده است که باید در متن نهایی در نظر گرفته شود.

تاکید شد این مذاکرات صرفا در چارچوب برجام است و ایران مسائل غیر هسته‌ای را قابل مذاکره نمی‌داند.

حل و فصل مسائل باقیمانده پادمانی هم از مطالبات ایران در مذاکرات است.

شمخانی هم با تشریح پاسخ ارسالی جمهوری اسلامی به پیشنهاد‌های انریکه مورا برای جمع‌بندی مذاکرات، تاکید کرد قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی، نقش مهمی در پیشبرد منافع ملی داشت و در ادامه روند مذاکرات و برنامه هسته‌ای کشور نظر نمایندگان ملت مهم خواهد بود.

در این جلسه اعضای کمیسیون امنیت ملی ضمن طرح سوالاتی درباره ابعاد مذاکرات هسته‌ای و متون رد و بدل شده، بر پیگیری منافع ملی و قانون اقدام راهبردی به جهت کسب انتفاع اقتصادی مردم از خروجی مذاکرات تأکید کردند.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها