به روز شده در: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۲
نماینده مردم در مجلس:
مالکی گفت: جمهوری اسلامی ایران با ظرفیت‌های خوبی که دارد، می‌تواند تأثیر بسزایی در گروه «بریکس» به عنوان یک گروه مهم اقتصادی در دنیا داشته باشد.
کد خبر: ۵۳۲۶۷۲
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۲ - 05July 2022

پیوستن به شبکه‌های اقتصادی دنیا از برنامه‌های راهبردی دولت سیزدهم است

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، «فداحسین مالکی» عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی در خصوص درخواست ایران برای عضویت در گروه بریکس، اظهار داشت: رویکرد دولت سیزدهم در حوزه دیپلماسی اقتصادی با دولت‌های قبل متفاوت بوده و توجه ویژه‌ای به کشور‌های همسایه و منطقه دارد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پیش از این نیز ایران با عضویت در شانگهای و اتحادیه اوراسیا توانست در شرایط تحریم، شرایط بهتری را برای کشور رقم زده و مسیر‌های جدیدی را برای ایجاد روابط اقتصادی و تجاری باز کند.

وی در ادامه با بیان اینکه این گروه‌ها می‌توانند مقابل کشور‌هایی که مانع افزایش قدرت اقتصادی می‌شوند بایستند، گفت: بریکس با عضویت کشور‌هایی همچون برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی می‌تواند منشأ تحول اقتصادی باشد همچنین آرژانتین که همزمان با ایران درخواست عضویت داده نیز موقعیت خوبی داشته و حضور آن‌ها در این گروه نیز می‌تواند موثر باشد.

مالکی در ادامه با بیان اینکه ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی و ۴۰ درصد جمعیت جهان در چند کشور عضو بریکس خلاصه شده است، اظهار داشت: همین میزان کافی است تا گفته شود این گروه می‌تواند تأثیر اقتصادی بسزایی در دنیا داشته باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران استعداد‌های فراوانی در حوزه های، فناوری، صنعتی، اقتصادی، کشاورزی و ... دارد، خاطرنشان کرد: از این رو جمهوری اسلامی از مدت‌ها قبل برای پیوستن به شبکه‌های اقتصادی و پیمان‌های تجاری برنامه ریزی کرده و امروز نیز عضویت ایران با توجه به ظرفیت ها، در گروه بریکس حائز اهمیت است.

منبع: خانه ملت

انتهای پیام/ ۹۱۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار