به روز شده در: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۹
گام دوم انقلاب/ رئیس سازمان عقیدتی‌سیاسی ارتش:
رئیس سازمان عقیدتی‌سیاسی ارتش گفت: ارتش جمهوری اسلامی ایران یک ارتش مهدی‌باور و مهدی‌یاور است و رفتارش با حضرت حجت‌بن‌الحسن (عج)، مانند رفتارش با امامین انقلاب خواهد بود.
کد خبر: ۵۳۲۰۹۳
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۶ - 02July 2022

ارتش جمهوری اسلامی ایران، یک ارتش مهدی باور و مهدی یاور استبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام والمسلمین «عباس محمدحسنی» رئیس سازمان عقیدتی‌سیاسی ارتش در نشست تربیتی فرماندهان مراکز آموزشی ارتش با عنوان «گام دوم؛ آمادگی برای ظهور» که در مرکز همایش‌های کوثر سازمان عقیدتی سیاسی ارتش برگزار شد، با تقدیر از فرمانده کل ارتش برای ابتکار عمل در خصوص برگزاری این نشست راهبردی، اثرگذار و آینده‌نگرانه، اظهار داشت: برابر آموزه‌های اسلامی، منتظران ظهور حضرت مهدی (عج) که می‌بایست یک رخداد جهانی را مدیریت کنند، ویژگی‌های فراوانی دارند که در آن میان به تحلیل کلیدی‌ترین نشانه منتظران راستین منجی موعود در عصر غیبت می‌پردازیم.

حجت‌الاسلام محمدحسنی اعتقاد به قاعده «ملازمه بین ولایت‌پذیری و ولایت‌گریزی از نایب امام غایب با ولایت‌پذیری و ولایت‌گریزی از خود امام غایب» را کلیدی‌ترین نشانه منتظران راستین منجی موعود در عصر غیبت دانست و تاکید کرد: اعتقاد به این قاعده بدان معنی است که منتظر واقعی به این نتیجه برسد که ولایت‌پذیری از نایب امام زمان (عج)، ولایت‌پذیری از خود امام زمان (عج) و ولایت گریزی از نایب امام‌زمان (عج) ولایت‌گریزی از خود امام غایب است.

وی ادامه داد: اگر جامعه به این مرحله و سطح از اعتقاد برسد، همه مشکلات حل و موانع برداشته می‌شود، اما مسئله اینجاست که آیا جامعه ما قائل به یک چنین ملازمه‌ای هست یا خیر؟ هنر جریان مهدویت این است که این ملازمه را برای همگان تبیین و تثبیت کند و جا بیندازد.

رئیس سازمان عقیدتی‌سیاسی ارتش با بیان این‌که ملازمه محکم و معناداری بین ولایت پذیری ازخود معصوم و نایب معصوم وجود دارد افزود: سند ما برای اثبات این مدعا روایتی از حضرت امام صادق علیه‌السلام است که فرموده‌اند «سراغ کسی از خودتان (از شیعیان) بروند که حدیث ما را روایت می‌کند و به حلال و حرام ما می‌نگرد و احکام ما را تشخیص می‌دهد. پس در این‌صورت هرگاه بر اساس حکم ما داورى کند باید به داوری او تن دهند، زیرا من او را بر شما حاکم قرار دادم؛ و هر که او را نپذیرد علیه ما عمل کره و هرکس علیه ما عمل کند گناهش در حد شرک به خداست.

حجت‌الاسلام محمدحسنی خاطرنشان کرد: این قاعده دال بر این است که به حکم تجربه تاریخی، رفتار هر ملتی با امام غایب‌اش بعد از ظهور، همان رفتاری خواهد بود که با نایبش در زمان غیبت او داشته‌اند، یعنی اگر ملت‌ها در برابر نایب معصوم ولایت‌پذیر بوده‌اند در برابر خود معصوم هم ولایت‌پذیر بوده‌اند، در مورد ولایت گریزی هم همین رابطه برقرار است که نمونه بارز آن ولایت گریزی مردم کوفه در برابر حضرت مسلم‌بن‌عقیل نایب حضرت امام حسین علیه‌السلام است که نتیجه آن ولایت‌گریزی مردم کوفه از خود امام حسین (ع) شد.

رئیس سازمان عقیدتی‌سیاسی ارتش ایمان به تحقق وعده الهی درباره ظهور منجی موعود، تلاش برای شناخت منجی موعود، ثابت‌قدم بودن و ناامید نشدن از ظهور منجی موعود به دلیل طولانی شدن زمان غیبت، اعتقاد به از نسل رسول‌الله (ص) بودن موعود، تلاش در جهت کسب آمادگی برای ظهور، به یاد منجی بودن درهرحال، پای‌بندی به مسائل اخلاقی، دعای فراوان و منتظر فعال نه منفعل بودن را از دیگر نشانه‌های منتظران راستین منجی موعود در عصر غیبت دانست.

وی همچنین با تشریح شاخصه‌های ولایت‌پذیری و ولایت‌مدار بودن گفت: ولایت‌مدار واقعی کسی است که، ولی خود را در همه حوزه‌ها فصل‌الخطاب بداند ولو این‌که ظاهرا به ضررش باشد، نقطه‌ی ضعف خیلی‌ها همین‌جاست. در انقلاب هم اغلب قریب به‌اتفاق ریزش‌ها ریشه در همین مسئله داشته و اساساً ریشه تمام فتنه‌ها همین بوده‌است.

حجت‌الاسلام محمدحسنی «ترجیح سختی‌ها در کنار، ولی به راحتی‌ها در کنار دشمنان ولی» را از دیگر شاخصه‌های ولایت‌مداری برشمرد و تاکید کرد: «استقبال آگاهانه از خطر به امر، ولی ولو به قیمت جان و مال و اهل» نیز از شاخصه‌های ولایت‌پذیری و ولایت‌مداری است، کسی که در مسیر ولایت است باید آماده‌ی سوختن و خطر کردن باشد.

رئیس سازمان عقیدتی‌سیاسی ارتش اذعان داشت: ارتش جمهوری اسلامی ایران در اطاعت از امامین انقلاب به‌عنوان قائم مقامان امام عصر (عج) رفتارشان مانند رفتار کوفیان با حضرت مسلم‌بن‌عقیل نبود و نیست و نخواهد بود، کارنامه درخشان ارتش در پیوستن به امام و مردم در انقلاب، حماسه‌آفرینی‌ها در هشت سال دفاع مقدس و تقدیم ۴۸ هزار شهید، نقش‌آفرینی‌های سرنوشت‌ساز در محور مقاومت، تدبیر محور عمل کردن در ارتقاء توان رزمی ازجمله قدرت پهپادی و ده‌ها سند دیگر گواهی روشن بر اثبات این مدعاست.

وی در پایان گفت: همه این موارد نشانگر این است که ارتش جمهوری اسلامی ایران یک ارتش مهدی‌باور و مهدی‌یاور است و رفتارش با حضرت حجت‌ابن‌الحسن (عج) به‌عنوان صاحب عصر، مانند رفتارش با امامین انقلاب خواهد بود.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها