به روز شده در: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۹
مراسم رونمایی عکس دیده نشده‌ای از شهید مظلوم بهشتی در سالروز فاجعه هفتم تیر توسط خانه عکاسان ایران در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد.
کد خبر: ۵۳۱۴۸۱
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۱ - 29June 2022

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، آیین رونمایی عکس دیده نشده از شهید مظلوم «بهشتی» از گنجینه خانه عکاسان ایران در سالروز فاجعه هفتم تیر، با حضور مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه، محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری، ایمان شمسایی مدیرکل مطبوعات داخلی، مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری، کورش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، سیداحسان باقری رئیس خانه عکاسان ایران در نگارخانه حوزه هنری برگزار شد.

۷۰۰ هزار فریم عکس آرشیو شده در گنجینه عکس خانه عکاسان

سیداحسان باقری به تشریح فعالیت‌های خانه عکاسان پرداخت و اظهار داشت: خانه عکاسان ایران از ابتدای تأسیس حوزه هنری در ابتدای انقلاب اسلامی، مرکزی به نام «عکس و اسلاید حوزه هنری» داشت که تا هم اکنون، بیش از ۷۰۰ هزار فریم عکس است و شامل نگاتیو، عکس سیاه و سفید، رنگی و غیره می شود.

وی افزود: برخی عکس‌های موجود رونمایی می شود، بعضی عکس‌ها چاپ شدند و در اختیار مردم قرار داده شده است. در واقع، حقوق برخی عکسها متعلق به حوزه هنری است؛ بعضی عکس‌ها که دیده نشده‌اند بنابراین، به بهانه‌های مختلف رونمایی می‌کنیم تا معرض دید مردم قرار بگیرد.

رئیس خانه عکاسان در توضیح عکس شهید بهشتی گفت: این عکس یک نگاتیو از عکاسی ناشناس که از عکاسانی است که در حوزه هنری مشغول به فعالیت بودند. این نگاتیو تبدیل به نسخه دیجیتال و ترمیم شده است. گفتنی است؛ عکس فوق حدفاصل سالهای ۵۸ تا ۶۰ گرفته شده است.

وی بیان کرد: به مناسبت فاجعه هفتم تیر و هفته قوه قضاییه، عکس دیده نشده از شهید بهشتی را رونمایی می‌کنیم تا یادی کنیم از شهید بهشتی چون هنوز سخنان و افکار ایشان با انقلاب اسلامی است و امید است رهروی راستینی برای ایشان باشیم.

ایمان شمسایی، مسعود ستایشی، مجدالدین معلمی و محمدمهدی دادمان رونمایی از عکس دیده نشده از شهید بهشتی را انجام دادند.

ستایشی: شهید بهشتی معمار بزرگ قوه قضاییه بود

در ادامه، مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه گفت: حیف است عکسی به نمایش گذاشته شود و یادی از شهید دکتر بهشتی نشود هرچند در طول هفته اخیر این موضوع بارها صورت گرفته است، پس خواستیم بار دیگر هم در این جلسه معنوی یادی از ایشان بکنیم. من فرازی را از عرایضم را می گویم که یادی از ایشان و شهدای هفتم تیر باشد سپس راجع به شرایط قوه قضاییه صحبت می کنم. امروز آخرین روز هفته قوه قضاییه و روز شهادت دکتر بهشتی و یاران باوفایش است. یاد و نام آنها را گرامی می داریم و به تمام خدمتگزاران خواهران و برادران تبریک می گویم که خدمتگزاری به مردم فرهیخته ایران را برگزیدند. امید است به برکت خون شهدا و زیر سایه حضرت امام خامنه ای عدالت را برقرار کنند.

وی شهید بهشتی را معمار بزرگ قوه قضاییه نامید و عنوان کرد: ایشان خدمات وصف ناپذیری در حوزه قوه قضائیه انجام دادند که باعث شدند ما به همکاری در این حوزه افتخار کنیم. معماری، سازندگی و تحول کاری بود که ایشان انجام دادند. ایشان موسس نظام قضایی جدید پس از سرنگونی نظام منحوث قدیم بودند و نقشی بی بدیل در مجلس خبرگان قانون اساسی داشتند.

عکس دیده نشده‌ «شهید بهشتی» در حوزه هنری رونمایی شد+ عکس

سخنگوی قوه قضائیه راجع به جایگاه قانون اساسی در جمهوری اسلامی بیان کرد: جایگاه قانون اساسی در مقررات نظام جمهوری اسلامی بالاترین است و ناظر بر سایر قوانین است؛ می توان این قانون را قانون برتر نامید که فصل الخطاب است. می خواهم بگویم ایشان برای تولید قانون اساسی که قانون بنیادی است و بحث حق، تکالیف و اختیارات را شامل می شود و همه به این قانون برمی گردد سهم بی بدیلی داشتند. مدیریت ایشان در بین سال های ۵۷ تا ۵۸ شورای انقلاب اسلامی بی نظیر بود و تصمیم های بهینه و موثری برای ساماندهی شرایط، ثبات و آرامش در آن شرایط خاص اتخاذ کردند.

ستایشی به دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و اظهار کردند: رهبر انقلاب درخصوص شورای انقلاب فرمودند در این شورا آیت الله طالقانی رئیس و شهید بهشتی نایب رئیس بودند ولی شهید بهشتی امورات اجرایی را بر عهده داشتند. از یک طرف جنگ و از یک طرف مسایل داخلی بود و تصمیم های ایشان نقش بی بدیلی در این دوره داشت. دکتر بهشتی اولین رئیس شورای عالی قضایی بودند و تغییر و تحول ایجاد کردند که باید گفت از ویژگی های این نظام قضایی از اول تحول بوده و حالا طبق سند تحول گام دوم در قوه قضاییه بار دیگر در آن تحول متجلی می شود.

وی درباره دوره جدید قوه قضاییه عنوان کرد: در دوره جدید هم تحول و تعالی داریم؛ تحولی که محکوم به تعالی است. نظام قوه قضاییه مبتنی بر قانون اساسی و قوانین دینی اسلامی است. در دوره جدید بحث سند تحول و تعالی مطرح است و تمام تلاشها در این سند با تمسک به مأموریت های این سند به شرح قانون اساسی و ابلاغ رئیس قوه قضاییه از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی این است که رضایتمندی مردم را به دست بیاوریم از اینرو، رسیدگی های قوه قضاییه باید اطمینان ساز، به دور از شائبه و تردید باشد که برگرفته از استقلال قضات قوه قضاییه است.

این مقام مسوول در قوه قضائیه درباره جایگاه مردم در نگاه دکتر بهشتی گفت: همچنین، دکتر بهشتی نگاهی به بحث تحزب داشتند که کم نظیر بود همانطور که جایگاه شهادت ایشان در مقر حزب جمهوری اسلامی بود که حکایت از توجه ویژه ایشان به بحث تحزب بود. ایشان مظلوم بود و بدون توجه به اتهاماتی که وارد می کردند با افتخار، محکم و استوار حضور داشتند و راه را ادامه می دادند. او به سخنان مقام معظم رهبری درباره دکتر بهشتی ارجاع دادند که فرموده بودند: شهید بهشتی خیلی خیلی بزرگ بود، مردم هنوز او را نشناختند و در آینده شناخته خواهند شد.

سخنگوی قوه قضاییه درباره مبارزه با فساد در قوه قضاییه عنوان کرد: در سند گام دوم به بحث مبارزه با فساد اشاره شده است از اینرو باید گلوگاه‌های وقوع فساد را قطع کنیم و بین سران قوا همدلی و همراهی وجود دارد که بتوانیم به این نتیجه برسیم.

وی درباره مردمی سازی در قوه قضاییه گفت: آخرین کلام بحث مردمی سازی است و حقوق عامه باید استیفا شود. باید از حقوق مردم صیانت و حفاظت شود تا حقی از کسی در نظام جمهوری اسلامی تضییع نشود و حقوق عامه استیفا شود.

آیین رونمایی عکس دیده نشده از شهید مظلوم «بهشتی» از گنجینه خانه عکاسان ایران در سالروز فاجعه هفتم تیر با عکس یادگاری مهمانان رویداد پایان گرفت.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار