به روز شده در: ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۲
وزیر امور خارجه خطاب به بورل:
امیرعبداللهیان خطاب به مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: آمریکا باید زیاده‌خواهی‌ها و تردید را کنار گذاشته و در مسیر واقع‌بینی و راه حل گام بردارد.
کد خبر: ۵۱۸۰۴۳
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۳ - 23April 2022

امیرعبداللهیان خطاب به بورل: آمریکا زیاده خواهی‌ها و تردید را کنار بگذاردبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان شامگاه جمعه دوم اردیبهشت در تماس تلفنی با «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره آخرین وضعیت گفت‌وگو‌های وین برای رفع تحریم و همچنین برخی موضوعات مهم منطقه‌ای و بین المللی رایزنی کرد.

امیرعبداللهیان و بورل ۲۰ اسفند ماه و پیش از اعلام وقفه در مذاکرات نیز با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کرده بودند. ۲۰ اسفند ماه نیز مذاکرات برای رایزنی‌های نهایی در پایتخت‌ها دچار وقفه شد.

در همین زمینه «جوزپ بورل» روز جمعه ۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۰ در توئیتی نوشت: به دلیل عوامل خارجی به وقفه در گفت‌وگو‌های وین نیاز است. متن نهایی اساسا آماده و روی میز است. به عنوان هماهنگ‌کننده، من به همراه تیمم به ارتباط با همه اعضای برجام و آمریکا برای غلبه بر وضعیت فعلی و نهایی کردن توافق ادامه خواهم داد.

سه کشور اروپایی و روسیه و چین آماده نهایی شدن توافق هستند

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگوی تلفنی جمعه شب دوم اردیبهشت با بورل با اشاره به تداوم رایزنی‌ها برای رفع تحریم‌ها و با بیان اینکه «هیچ تردیدی در اراده دولت جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافق خوب، قوی و پایدار وجود ندارد»، تصریح کرد: کاخ سفید باید زیاده خواهی‌ها و تردید را کنار گذاشته و در مسیر واقع بینی و راه حل گام بردارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به تلاش طولانی همه طرف‌ها در وین عنوان کرد: اکنون سه کشور اروپایی و روسیه و چین آماده نهایی شدن توافق هستند. دولت فعلی آمریکا باید جسارت اصلاح سیاست‌های اشتباه گذشته کاخ سفید را داشته باشد.

امیرعبداللهیان با قدردانی از تلاش‌های بی وقفه جوزپ بورل و انریکه مورا معاون بورل و هماهنگ کننده گفت‌وگو‌ها یادآور شد: اکنون دیپلماسی به درستی و به خوبی عمل می‌کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی در بخش دیگری از این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به تشدید اقدامات تروریستی و موج آوارگان در افغانستان، بر لزوم همکاری جدی درباره برقراری ثبات و امنیت در این کشور، رسیدگی به مشکل آوارگان افغانستانی، ارسال کمک‌های بشردوستانه و مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به ابعاد گسترده و عمیق تحولات اوکراین، بر ضرورت تمرکز بر راه حل سیاسی در حل بحران اوکراین تأکید کرد.

امیرعبداللهیان در ادامه این گفت‌وگو از برقراری آتش بس موقت در یمن استقبال و ابراز امیدواری کرد که منطقه شاهد آتش بس دائمی، رفع محاصره کامل یمن و توافق یمنی - یمنی باشد.

پیشنهاد بورل برای پیگیری گفت‌وگو‌ها بین نماینده اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد ایران از نزدیک

جوزپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفت‌وگو با اشاره به اراده مثبت طرف ایرانی در مذاکرات وین گفت: باور داریم که ایران خواهان توافق است و ابتکارات متنوعی وجود داشته و تداوم دارد.

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طولانی شدن تنفس در مذاکرات را سازنده نخواند و پیشنهاد کرد که گفت‌وگو‌ها مجددا بین نماینده اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد ایران از نزدیک پیگیری شود.

به گزارش فارس، در حالی که نزدیک به یک ماه و نیم از وقفه در مذاکرات وین می‌گذرد، ولی تبادل پیام‌ها بین ایران و آمریکا از طریق انریکه مورا در جریان است و جمهوری اسلامی هم بار‌ها تأکید کرده که از خطوط قرمز خود نه رد می‌شود و نه کوتاه می‌آید. در همین راستا نیز مورا علاوه بر اینکه با علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران در تماس است، هفتم فروردین در تهران با باقری و همچنین حسین امیرعبداللهیان دیدار و گفت‌وگو کرد.

استقبال از حمایت ایران از توقف جنگ در یمن و کمک به آوارگان افغانستان

بورل با اشاره به جنگ در اوکراین، آن را یک بحران جهانی توصیف کرد که می‌تواند تبعات منفی بر داشته باشد.

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن استقبال از حمایت جمهوری اسلامی ایران از توقف جنگ در یمن و کمک به آوارگان افغانستان، تأکید کرد: اتحادیه اروپا می‌تواند مشورت‌ها و گفت‌وگو و همکاری مشترک با ایران را در زمینه‌های مختلف توسعه و گسترش دهد.

انتهای پیام/ 141

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار