به روز شده در: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۶
امیرعبداللهیان خطاب به بورل:
وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن تأکید بر حقوق و مطالبات مشروع ایران در هرگونه پیشنهادی، تصریح کرد: به هیچ وجه از خطوط قرمز خود که مبتنی بر منطق و واقع بینی است، عقب نشینی نخواهیم کرد.
کد خبر: ۵۰۶۵۶۴
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۵ - 14February 2022

ایران به هیچ وجه از خطوط قرمز خود عقب نمی‌نشیندبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده ارشد مذاکرات وین و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۲۵ بهمن ماه در خصوص آخرین وضعیت گفتگو‌های جاری در وین بحث و تبادل نظر کردند.

مذاکرات به مرحله حساسی رسیده

بورل ضمن تقدیر از تلاش هیأت جمهوری اسلامی ایران و سایر هیأت‌ها در مذاکرات وین، با اشاره به تلاش‌های زیاد همه طرف‌ها در جریان این مذاکرات، خاطرنشان کرد که مذاکرات وین به مرحله حساسی رسیده و لازم است همه طرف‌ها با انعطاف و در نظرداشت مقدورات و محدودیت‌های یکدیگر به پیشرفت مذاکرات کمک کنند.

امیرعبداللهیان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن تشکر از تلاش‌های جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده برجام و انریکه مورا مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات وین اظهار داشت: برخی شتاب زدگی‌ها، بازی تکراری با متن و عدم نمایش اراده جدی برای حصول به توافقی خوب و قابل اتکاء در وین از سوی طرف غربی باعث تطویل غیرضروری مذاکرات شده است.

گفتنی است دور هشتم مذاکرات وین به منظور رفع تحریم‌های آمریکا بین ایران و گروه ۱+۴ از روز سه‌شنبه ۱۹ بهمن ماه و بعد از توقفی ۱۱ روزه برای مشورت هیأت‌ها با پایتخت‌هایشان از سرگرفته شد و کماکان در جریان است. در همین خصوص نیز امروز علی باقری با انریکه مورا هماهنگ کننده گفتگو‌ها نشستی دوجانبه داشت. علاوه بر این، جلسه‌ای با حضور مذاکره کنندگان ایران، اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی برگزار شد.

در هرگونه پیشنهادی، حقوق و مطالبات مشروع ایران باید لحاظ شود

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تلاش‌های جدی علی باقری مذاکره کننده ارشد کشورمان و ارائه ابتکارات واقع بینانه هیأت مذاکره کننده ایران، تأکید کرد که ضروری است در هرگونه پیشنهادی، حقوق و مطالبات مشروع جمهوری اسلامی ایران لحاظ شود.

امیرعبداللهیان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده ارشد مذاکرات وین توافق کردند تا رایزنی و مشورت‌های نزدیک بین طرفین برای پیشبرد روند مذاکرات ادامه یابد. طرفین روند مذاکرات را در مجموع مثبت ارزیابی کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد که ما به هیچ وجه از خطوط قرمز خود که مبتنی بر منطق و واقع بینی است، عقب نشینی نخواهیم کرد.

گفتنی است امیرعبداللهیان و بورل ۱۶ بهمن ماه نیز تلفنی گفتگو کرده بودند. امیرعبداللهیان در این گفتگو با اشاره به برخی تحولات مثبت در مذاکرات و این‌که هنوز انتظارات ما را برآورده نمی‌کند، گفت: با قاطعیت و صراحت به دنبال توافق خوب هستیم، اما با همین صراحت و قاطعیت بر حراست از خطوط قرمز و منافع ملی خود تاکید داریم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست خبری مشترک با «سایمون کاوونی» همتای ایرلندی و در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس با بیان این‌که رسیدن به یک توافق خوب و در کوتاه مدت در دسترس است، گفت: تهدید و هشدار طرف‌های مقابل تعیین کننده نقطه پایانی مذاکرات نخواهد بود.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار