به روز شده در: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۰
وزیر امور خارجه:
امیرعبداللهیان خطاب به بورل با اشاره به برخی تحولات مثبت در مذاکرات و اینکه هنوز انتظارات ما را برآورده نمی‌کند، گفت: با قاطعیت و صراحت به دنبال توافق خوب هستیم، اما با همین صراحت و قاطعیت بر حراست از خطوط قرمز و منافع ملی خود تاکید داریم.
کد خبر: ۵۰۴۶۳۹
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۰ - 05February 2022

برخی تحولات مثبت در مذاکرات رخ داده، اما هنوز انتظارات ما را برآورده نمی‌کندبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده ارشد مذاکرات وین، امشب (شنبه) ۱۶ بهمن ماه در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص روند مذاکرات جاری وین گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش فارس، دور هشتم مذاکرات وین جمعه هفته پیش در پی تفاهم هیات‌های ایران و ۱+۴ برای مشورت با پایتخت‌ها به مدت یک هفته متوقف شد و قرار است پس از پایان این تنفس دوباره از سر گرفته شود.

مذاکرات در برهه زمانی مهم

بورل در این گفت‌وگو با ذکر این نکته که هم اکنون مذاکرات در برهه زمانی مهمی قرار دارد، اظهار داشت: انتظار این است همه طرف‌ها با یک دستورکار مشخص و در راستای رسیدن به توافق به وین بیایند و آماده اتخاذ تصمیم‌های سیاسی باشند.

برخی تحولات مثبت در مذاکرات رخ داده، اما هنوز انتظارات ما را برآورده نمی‌کند

امیرعبداللهیان نیز در این‌گفت‌وگوی تلفنی ضمن تشکر از تلاش‌های «جوزپ بورل»، انریکه مورا (معاون بورل) و اتحادیه اروپا در جهت هماهنگ کردن مذاکرات عنوان کرد: از زمان گفت‌وگوی پیشین برخی تحولات مثبت در مذاکرات رخ داده است، اما هنوز انتظارات ما را برآورده نمی‌کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: ما با قاطعیت و صراحت به دنبال توافق خوب هستیم، اما با همین صراحت و قاطعیت بر حراست از خطوط قرمز و منافع ملی خود تاکید داریم.

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از اظهارات خود عنوان کرد: متاسفانه برجام در سال‌های اخیر منافع اقتصادی برای ایران نداشته است. ما تنها در صورتی به یک توافق خوب می‌رسیم که تامین کننده منافع اقتصادی ما به صورت پایدار و قابل اتکا باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پایان بار دیگر خاطرنشان کرد: ایران برای رسیدن به یک توافق خوب مصمم است و در این راستا با اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده برجام در ارتباط مستمر و نزدیک خواهد بود.

گفتنی است حسین امیرعبداللهیان امروز (شنبه) در پاسخ به فارس درباره دریافت ضمانت در مذاکرات وین تصریح کرد: تضمین را در همه سطوح سیاسی، حقوقی و اقتصادی مطالبه کردیم و در بخش‌هایی از آن توافقاتی حاصل شده است. (اینجا بخوانید)

یک مقام دولت بایدن دیشب از تمدید معافیت تحریمی ایران خبر داد. در همین خصوص هم امیرعبداللهیان به این خبر واکنش نشان داد و هم علی شمخانی. در همین خصوص دبیر شورای عالی امنیت ملی عصر امروز (شنبه) در واکنش به این اظهارات در توئیتی نوشت: انتفاع اقتصادی واقعی، موثر و قابل راستی‌آزمایی ایران، شرط لازم برای شکل‌گیری توافق است. نمایش رفع تحریم اقدامی سازنده تلقی نمی‌شود.

لازم به ذکر است، امیرعبداللهیان ۱۸ آذر ماه در گفت‌وگوی تلفنی با بورل با بیان اینکه تیم ایران برای رسیدن به توافق و رایزنی با ۱+۴​ تا هر زمان که لازم باشد در وین خواهد ماند، گفت: تردید داریم که آیا طرف غربی آماده رفع تحریم‌هاست یا به دنبال رفع یکطرفه نگرانی‌های خود است.

امیرعبداللهیان طی چند روز گذشته همچنین با وزرای خارجه امارات، عراق و ژاپن تلفنی گفت‌وگو کرده بود.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار