به روز شده در: ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۱
رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش:
حجت‌الاسلام محمدحسنی با تأکید بر ضرورت ورود گروه‌های مرجع به میدان جهاد تبیین، گفت: ورود به ۴۴ سالگی انقلاب افزایش امید در دل دوستان و ناامیدی در دل دشمنان انقلاب را در پی دارد.
کد خبر: ۵۰۳۳۷۳
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۵ - 30January 2022

ورود به ۴۴ سالگی انقلاب افزایش امید در دل دوستان و نا امیدی در دل دشمنان انقلاب را در پی داردبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، حجت الاسلام «عباس محمدحسنی» رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش در همایشی که صبح امروز و با حضور رؤسای ادارات عقیدتی سیاسی، معاونان سازمان عقیدتی سیاسی، مسئولان شعب سیاسی و دیگر مسئولان برگزار شد، اظهار داشت: ورود به ۴۴ سالگی انقلاب افزایش امید در دل دوستان و ناامیدی در دل دشمنان انقلاب را در پی دارد.

وی افزود: نسل جدید وارث پرچمداران پیشین عرصه جهاد هستند و موضوع بحث امروز ما نیز جهاد تبیین عنوان شده که موضوعی دامنه دار و وسیع است.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش با اشاره به محور‌های جهاد تبیین گفت: محور اول جهاد تبیینی، «پیشینه جهاد جهاد تبیین» است؛ چراکه درباره هر موضوعی تاریخ تولد آن موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد با این حال عبارت «جهاد تبیین» نوپدید است؛ یعنی یک جمله مرکب ساخته شده از دو بخش جهاد و تبیین که از سال ۱۳۸۷ به بعد توسط مقام معظم رهبری (مدظله العالی) وارد ادبیات سیاسی اجتماعی ما شد و امسال تاکیدی بیشتری روی آن داشته اند.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری افزود: من ترجیح میدهم مباحث مرتبط را با سخنان خود رهبر معظم انقلاب آغاز کنم، ایشان می‌فرمایند که شما جوانان عزیز و دانشجویان عزیز که به‌معنای واقعی کلمه میوه دل ملّت و امید آینده این کشورید، به مسئله تبیین اهمیت بدهید. خیلی از حقایق هست که باید تبیین بشود. در قبال این حرکت گمراه‌کننده‌ای که از صد طرف به‌سمت ملّت ایران سرازیر است و تأثیرگذاری بر افکار عمومی که یکی از هدف‌های بزرگ دشمنان، ایران، اسلام و انقلاب اسلامی است و دچار ابهام نگه داشتنِ افکار و رهاکردن اذهان مردم و بخصوص جوان‌ها، حرکت تبیین خنثی‌کننده این توطئه دشمن و این حرکت دشمن است. این خود تاکیدی بر ضرورت‌های زمانه ماست.

وی ادامه داد: درجای دیگر رهبری معظم تاکید دارند که روش اسلامی تبیین است و همین تبیین‌ها موجب شد که انقلاب اسلامی بر بسیاری از این پیش‌زمینه‌های تاریخی و تربیت‌های غلط فائق بیاید و فائق آمد. همین مسئله را در واقع سلاحی برای مقابله با دشمن می‌دانند. ما باید بدانیم که بنا به گفته اماممان همین تبیین‌ها و ادامه این حرکت نورانی و غلبه بر توطئه‌های دشمن از مسیر تبیین روشنگری و جهاد علیه تحریف است.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش در بیان محور دوم جهاد تبیین افزود: ما باید معنای کلیدواژه‌های جهاد و تبیین را بدانیم در همین مسیر باید معنی لغوی آن را از معنای اصلاحی‌اش جدا کنیم و بعد در مرحله دوم دست به اقدام و عمل بزنیم. جهاد در لغت به معنای مبارزه است و عبارت است از به کارگیری همه توان در عقب راندن دشمن و در اصطلاح جهاد یا کارزار با دشمن کافر. آنچنان که حضرت آقا فرموده‌اند هر تلاش خوب و به جایی به معنای جهاد نیست جهاد یعنی تلاش درجهت هدف گیری دشمن. معنای تبیین نیز مشخص است به معنای روشنگری، پرده برداری حالا رابطه این دو چگونه است؟ اساسی‌ترین کارکرد جهاد، تبیین است که در جهت افزایش رویش‌ها در پرتو تبیین حقایق مربوط به انقلاب صورت می‌گیرد.

وی در ادامه عنوان کرد: جلوگیری از ریزش‌های ناشی از جنگ روایت‌ها که دشمن با پروژه ناامیدسازی ملت و دوستداران انقلاب آن را دنبال می‌کند، و افزایش رویش‌ها با غلبه بر ریزش‌ها یک اصل مهم است تا دشمن ناامید شود و شکست بخورد، اما همین پروژه هم الزاماتی دارد.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش در تشریح محور سوم به بیان الزامات تحقق جهاد تبیین پرداخت و افزود: سازماندهی مجاهدان، اصلی است که مهم‌تر از برگزاری همایش‌های ماست، چون باید نیرو‌های جهادی پیشین و کنونی را در این راستا بسیج کنیم و بعد به تولید محتوا‌های اقناعی، آموزش و ارتقای سواد مورد نیاز نیرو‌های جهادی بپردازیم که هردوی این‌ها نیازمند استفاده از نخبگان در معاونت سیاسی ارتش و مهارت آموزی در جهت سواد تبیین مجاهدان تبیین‌گر است. کم توجهی به این موارد نه تنها موجب عدم اقناع می‌شود بلکه مخاطب را در موضع مخالف خود نیز محکم‌تر می‌کند. مسئله دیگر فراهم‌آوری ابزار و تجهیزات متناسب است؛ دراین باره حتی اگر امیر سپهبد شهید صیاد شیرازی هم باشید، بدون ابزار موفق نمی‌شوید.

وی ادامه داد: راه اندازی بازی جنگ و به بیانی بهتر رزمایش قبل از ورود به میدان هم در جهاد تبیین ضرورت دارد. حضور متقابل در مقابل دشمن هم مهم است؛ مثلا اینکه آن‌ها در فضای مجازی تمام جغرافیای فکری مردم را تصاحب کرده و ما صرفا در یک هیئت باشیم درست و موثر نیست. ما باید آنجایی باشیم که دشمن حضور دارد و عملیات فریب نباید مارا از پای در بیاورد. همچنین کنشی و آفندی عمل کردن با طرح‌های آن‌ها مهم‌تر از واکنشی و پدافندی عمل کردن است.

حجت الاسلام محمدحسنی خاطرنشان کرد: فهرست کردن موضوعات تبیین، بهره‌گیری از راهبرد‌های کلان قرآنی و آشنایی با مصالح و مفاسد امور از طریق علم و عقل نیز به این مسئله کمک می‌کند.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار