به روز شده در: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۹
امیرعبداللهیان:
وزیر امور خارجه با با بیان اینکه پوتین در سه ساعت مذاکره با حجت‌الاسلام رئیسی با احترام کامل و ویژه رفتار کرد، این سفر را موفق و مؤید دیپلماسی فعال رئیس جمهور خواند و گفت: مصمم هستیم برای عبور از بحران‌ها و فائق آمدن بر مشکلات، انسجام ایران و ایرانی را از یاد نبریم.
کد خبر: ۵۰۳۰۵۴
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۳ - 28January 2022

پوتین در سه ساعت مذاکره با احترام کامل و ویژه رفتار کردبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (جمعه) در پستی در صفحه اینستاگرامش درباره سفر حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی به مسکو نوشت: سفر آقای دکتر رئیسی به مسکو با دستاورد بالا برای کشور همراه بوده است. آقای پوتین طی سه ساعت مذاکره، با احترام کامل و ویژه رفتار کرد و در خصوص موضوعات مهم مورد توجه دو طرف، تصمیمات لازم اتخاذ شد.

وی افزود: در روابط خارجی کشور شاهد گشایش در مناسبات هستیم. ضمن این‌که در سیاست خارجی، تعریف «منافع مشترک»، چارچوب حرکت در تامین منافع ملی کشورهاست.

وزیر خارجه با بیان این‌که توافقات، دستاورد‌ها و برنامه‌های متنوع رئیس جمهور در مسکو نشان می‌دهد، سفری موفق و مؤید دیپلماسی فعال رئیس جمهور، انجام شده است، خاطرنشان کرد: مصمم هستیم برای عبور از بحران‌ها و فائق آمدن بر مشکلات، انسجام ایران و ایرانی را از یاد نبریم.

امیرعبداللهیان روز دوشنبه چهارم بهمن ماه نیز در اظهاراتی در همایش ایران و همسایگان درباره سفر حجت‌الاسلام رئیسی به مسکو گفت: در این جا یک توافق مهم و راهبردی با همسایه شمالی داشتیم که توافق همکاری‌های جامع بلندمدت بین دو کشور در آینده نزدیک به امضا خواهد رسید. روسای جمهور در اصل این موضوع و محور‌ها و سازوکار و ساختار این توافق که قرار است به عنوان نقشه راه بین دو کشور خودش را نشان دهد توافق کردند.

وی یادآور شد: البته این روز‌ها در فضای مجازی به دلیل تحرکاتی که وجود دارد، سعی می‌کنند حاشیه‌هایی برای این سفر ساخته شود. من برای این‌که گاهی اوقات حاشیه‌ها بر متن در کشور غلبه می‌کند در جمع شما دیپلمات‌ها و اندیشمندان توضیح بدهم که دستاورد‌های این سفر کاملا در راستای منافع ملی کشور است. بار‌ها سعی کردیم توضیح دهیم هیچ اقدامی که خدشه‌ای وارد کند به تصمیم سیاسی و شعار پایدار جمهوری اسلامی ایران مبنی بر استقلال سیاسی کشور و نه شرقی و نه غربی، اتفاق نیفتاده نه در رویکرد ما به چین و نه در رویکرد ما به روسیه و به صراحت اعلام می‌کنیم که در حوزه روابط خارجی هم با غرب و هم با شرق کار می‌کنیم، ولی در حوزه استقلال سیاست نه شرقی نه غربی با قدرت در جای خودش و به درستی قرار دارد.

روز چهارشنبه (۲۹ دی ماه) سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران، در پاسخ به دعوت ولادیمیر پوتین همتای روس به منظور انجام سفری دو روزه، راهی مسکو شد.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار