به روز شده در: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۵
کارشناس تاریخ شفاهی:
«کامور بخشایش» گفت: روایات دفاع مقدس ارتباط محکمی با هویت ملی دارد و ما نیازمند معرفت شناسی در حوزه روایت‌ها هستیم.
کد خبر: ۵۰۳۰۵۱
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۲ - 28January 2022

روایات دفاع مقدس نیازمند معرفت شناسی استبه گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از قم، «جواد کامور بخشایش» استاد دانشگاه و کارشناس تاریخ شفاهی، در نشست تخصصی جنگ روایت‌ها در بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در سالن ایثار مرکز فرهنگی و موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس استان قم اظهار داشت: وقتی هویت ملی در جنگ روایت‌ها مورد آسیب قرار می‌گیرد، دین، زمین و زبان تهدید می‌شود. به سبب همین تهدید دین و آیین است که حماسه جهاد و ایثار مدافعان حرم در آن سوی مرز‌ها پیش می‌آید.

کامور بخشایش ادامه داد: روایت با هویت ملی پیوند کامل دارد و باید به امر روایت، معرفت و شناخت زیادی داشته باشیم. خاطره ذهنی محتوا و معنای خاص خود را دارد و یک باور است و از ذهن که بیرون می‌آید، تبدیل به روایت می‌شود.  خاطرات ذهنی وقتی از ذهن بیرون کشیده می‌شوند و تبدیل به خاطره جمعی یا روایت می‌شوند، هویت ملی ما را می‌سازند.

وی با اظهار تاسف از کوتاهی در زمینه ثبت خاطرات جمعی گفت: خاطرات به یک امر قدسی درونی تبدیل شده اند و جهاد تبیین حضرت آقا نیز اشاره به همین موضوع است. نظام سلطه، سلطه گری خود را از مسیر نبرد روایت‌ها و در قالب دین، هنر، موسیقی، کتاب، ورزش و ... پیش می‌برد و هویت سازی جعلی می‌کند.

وی به عنوان مثال خاطرنشان کرد: هلوکاست یک موضوع جعلی است که دول استکباری سعی می‌کنند با ابزار سینما و کتاب و ... آن را وسیله‌ای برای مظلوم نمایی یهود جلوه دهند و تصرف و غصب سرزمین‌ها را توجبه نمایند و مشابه آن، عده‌ای نیز به دنبال تطهیر نظام ستمشاهی هستند. ضرورت دارد در موضوع خاطرات به مبحث معرفت شناسی خاطره نیز توجه شود تا خاطره تبدیل به فرهنگ شده و از دل آن، فلسفه مقاومت و جهاد شیعی بیرون بیاید.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار