به روز شده در: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۶
رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس:
سرهنگ بایرامی با تاکید براینکه آثار جایزه ادبی «یوسف» ظرفیت فیلم‌سازی دارند، گفت: یکی از دغدغه‌های ما فیلم‌نامه نویسی است و معتقدیم در داستان‌ها و سوژه‌های جایزه ادبی یوسف ظرفیت خوبی برای فیلمنامه نویسی وجود دارد.
کد خبر: ۵۰۱۴۷۴
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۴ - 19January 2022

به گزارش خبرنگار فرهنگ فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، نشست خبری دهمین دوره‌ی جایزه ادبی «یوسف» ویژه داستان کوتاه دفاع مقدس و مقاومت برگزار شد.

بایرامی: داستان‌های یوسف ظرفیت فیلم‌سازی دارند

در ابتدا، سرهنگ «عباس بایرامی» رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس یاد و خاطره‌ی شهیدان اهل قلم به‌خصوص شهید سیدمرتضی آوینی و شهید یوسف ملک‌شامران را گرامی‌ داشت و اظهار داشت: در ابتدا از همه‌ی عزیزانی که تاکنون که در مرحله‌ی پایانی این رویداد ادبی هستیم، از نویسندگان و داوران در مراحل استانی و ملی تقدیر و تشکر می‌کنم.

وی با تاکید بر اینکه سیاست سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس همانند کنگره‌ی‌های شعر و ادبیات تمرکززدایی و استفاده از ظرفیت‌های استانی است، افزود: دفاع مقدس یک پدیده‌ی بی‌نظیر است که می‌تواند یک‌محور و شعاع ادبی برای نسل‌های آینده قرار گیرد لذا ما در سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس با برنامه‌های فرهنگی و ادبی به‌دنبال نشان دادن این اتفاق مهم هستیم.

معرفت جوانان نسبت به دفاع مقدس کم نشده است

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس با تاکید براینکه دفاع هشت ساله ما این پیام را داشت که هیچ قدرت جهانی نمی‌تواند مردم ایران را به پشتوانه ولایت فقیه به زانو در آورد، گفت: جایزه ادبی یوسف به‌دنیال همین موضوع است؛ ما در جریان این جایزه تاکنون افزایش تعداد شرکت‌کنندگان و نویسندگان را داشته‌ایم که نشان می‌دهد با فاصله گرفتن از دفاع مقدس معرفت جوانان نسبت به این رخداد مهم کم نشده است.

آثار جایزه «یوسف» ظرفیت فیلم‌سازی دارند/ دغدغه فیلمنامه نویسی داریم

بایرامی خاطرنشان کرد: جوانان و نوجوانانی که انقلاب اسلامی و امام راحل (ره) را ندیده‌اند امروز دست به قلم شده‌اند و از رشادت نسلی سخن می‌گویند که آن‌ها را درک نکرده‌اند. ما به‌دنبال استعدادیابی و آموزش در حوزه‌ی نوقلمان هستیم و معتقدیم که ظرفیت‌های بومی مناطق مختلف در نقاط کشور هنوز شناسایی نشده‌اند.

آزادسازی خرمشهر موضوع جایزه یوسف در سال ۱۴۰۱

وی با بیان‌ اینکه امروز در دوره دهم جایزه یوسف هستیم، ادامه داد: ان‌شالله دوره یازدهم جایزه یوسف را در سال ۱۴۰۱ به مناسبت ۴۰ سالگی آزادسازی خرمشهر، به موضوع خرمشهر و آزادسازی آن اختصاص داده‌ایم و پوستر و فراخوان آن نیز منتشر شده است.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس در پاسخ به سوالی گفت: یکی از دغدغه‌های ما فیلم‌نامه‌نویسی است و معتقدیم از بین داستان‌ها و سوژه‌های جایزه ادبی یوسف ظرفیت خوبی برای فیلمنامه‌نویسی وجود دارد و در این زمینه شدیداً نیازمند هستیم علاقه‌مندان و متخصصین این امر وارد شوند دراین فضا خلق اثر کنند؛ البته در این زمینه مقداری عقب‌ماندگی وجود دارد و نیاز به کار است.

آماده همکاری با مجموعه‌های سینمایی هستیم

سرهنگ بایرامی به تولید مستند ۱۰۰ قسمتی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با همکاری صدا و سیما اشاره کرد و گفت: حوزه‌ی فیلم جذابیت زیادی برای مخاطبین دارد و ما در سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس ظرفیت خوبی برای همکاری در این زمینه‌ها داریم و در بحث جایزه یوسف بسیاری از داستان‌های ما قابلیت سوژه کارهاری سینمایی و هنری دارند.

وی در ادامه از برگزاری بیست و سومین کنگره شعر دفاع مقدس در استان فارس، نوزدهمین اختتامیه کنگره کتاب سال دفاع مقدس با بررسی بیش از سه هزار کتاب و نهمین دوره کنگره ادبیات پایداری در استان چهارمحال و بختیاری خبر داد و گفت: کشورمان ایران یک کشور کاملاً فرهنگی و ادبی است و قابل تقدیر و تحلیل است که باید ببنیم چه‎گونه می‌توانیم آن‌ها را افزایش دهیم.

سردار میرزایی: وظیفه داریم پیام شهدا را به نسل آینده برسانیم

در ادامه، سردار میرزایی مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان هرمزگان که در حاشیه این نشست خبری به صورت مجازی ارتباط برقرار کرده بود، گفت: استان هرمزگان در طول هشت سال دفاع مقدس ۱۵۰۰ شهید تقدیم به کشور و انقلاب اسلامی کرده است که وظیفه داریم در حد توانمان پیام شهدا را به نسل‌های آینده برسانیم.

وی به آمادگی استان هرمزگان برای میزبانی از اختتامیه این رویداد اشاره کرد و گفت: مقدمات میزبانی اختتامیه جایزه ادبی یوسف در استان هرمزگان فراهم شده است و تمام تلاش‌ها صورت گرفته تا چهارم بهمن‌ماه میزبان برگزیدگان دهمین دوره‌ی جایزه ادبی «یوسف» در استان هرمزگان باشیم.

آثار جایزه «یوسف» ظرفیت فیلم‌سازی دارند/ دغدغه فیلمنامه نویسی داریم

سردار میرزایی افزود: سال گذشته در حوزه داستان دفاع مقدس کارگاه‌های مختلفی را برگزار کردیم که موجب ارتقا سطح کیفی اثار ارسال شده به دهمین دوره‌ی جایزه ادبی «یوسف» شد. امسال نیز در جریان اختتامیه جایزه یوسف برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است تا کارگاه‌هایی توسط مجید قیصری و محمدمهدی رسولی را در هرمزگان برگزار کنیم.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان هرمزگان در ادامه از همکاری سپاه، نیروی هوایی و استانداری، نهادکتابخانه‌ها، حوزه هنری، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان، بسیج هنرمندان استان هرمزگان بخاطر اهتمام در برگزاری این رویداد تشکر کرد  و گفت: معتقد به برگزاری کارگاه‌های ادبی در استان هستیم، چراکه در ارتقا رشد نویسندگان بسیار تاثیرگذار است.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار