به روز شده در: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۴
وزیر خارجه عراق خطاب به رئیس جمهور:
وزیر خارجه عراق به حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی گفت: بغداد برای توسعه همکاری‌های دو جانبه با تهران مصر است.
کد خبر: ۴۹۶۷۶۰
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۳ - 26December 2021

بغداد برای توسعه همکاری‌های دو جانبه با تهران مصر استبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای به سفر روز پنجشنبه هفته گذشته (دوم دی ماه) «فؤاد حسین» وزیر خارجه این کشور به تهران و دیدار با سید ابراهیم رئیسی و حسین امیر عبداللهیان پرداخت.

در این بیانیه آمده است که فؤاد حسین در دیدار با مقامات ایرانی در خصوص روابط دو جانبه و پرونده‌های سیاسی و امنیتی منطقه به گفت‌وگو نشسته است.

در دیدار فؤاد حسین با سید ابراهیم رئیسی که با حضور «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی و «ماجد الدیلمی» معاون رئیس سازمان اطلاعات عراق همراه بود، وزیر خارجه عراق و رئیس‌جمهور ایران در خصوص تحولات منطقه‌ای و جهانی و تأثیرات آن بر امنیت و ثبات عراق و منطقه گفتگو کردند.

فؤاد حسین درباره آخرین تحولات اوضاع سیاسی عراق به خصوص انتخابات و اینکه این کشور منتظر رأی دادگاه فدرال برای تأیید نهایی نتیجه انتخابات است، توضیح داد؛ انتخاباتی که قرار است بر اساس آن دولت تشکیل شود.

وزیر خارجه عراق همچنین به رئیسی گفته است که بغداد برای توسعه همکاری‌های دو جانبه با تهران مصر است و می‌بایست تمامی تلاش‌های منطقه‌ای و جهانی در راستای مقابله با تندروی و پایان درگیری‌ها ایجاد پل اعتماد و همکاری میان کشور‌های منطقه به خصوص میان عراق و ایران، به کار گرفته شود.

فؤاد حسین در این دیدار تأکید کرده است که امنیت و ثبات عراق برای ایران بسیار مهم است.

در بیانیه وزارت خارجه عراق همچنین به دیدار فؤاد حسین با «حسین امیر عبداللهیان» وزیر خارجه ایران اشاره شده و در آن آمده که وزیر خارجه عراق در آن دیدار بر لزوم ادامه همکاری‌های دو کشور در همه زمینه‌ها در راستای تحقق منافع مشترک و اجرای توافقات و تفاهمات پیشین میان ایران و عراق تأکید کرده است.

دو طرف در این دیدار در خصوص چشم‌انداز و دیدگاه‌های خود در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد اهتمام طرفین گفتگو و در خصوص آخرین تحولات منطقه تبادل نظر کردند. لزوم تلاش برای حفظ صلح و آرامش نیز مورد تأکید طرفین بود.

به گفته وزارت خارجه عراق، امیرعبداللهیان نیز بر اصرار ایران جهت تعمیق روابط ایران و عراق تأکید کرد و از مواضع بغداد در راستای حفظ امنیت و ثبات منطقه قدردانی کرد.

فؤاد حسین روز دوم دی ماه وارد تهران شد و ابتدا با حسین امیر عبداللهیان و سپس با آیت‌الله ابراهیم رئیسی دیدار و گفتگو کرد.

پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری اسلامی ایران نیز در اطلاعیه‌ای نوشت که رئیس‌جمهور ایران در آن دیدار به وزیر خارجه عراق با تاکید بر اینکه هر گونه ناامنی در عراق برای ما به مثابه ناامنی در کشور خود می‌دانیم، اظهار داشت: ایجاد ناامنی و تهدید ثبات در عراق قابل قبول نیست و سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران حمایت از ثبات در عراق و اقتدار دولت این کشور است.

رئیس جمهور با اشاره به خروج نیرو‌های نظامی آمریکایی از این کشور، گفته بود: «این موفقیت ناشی از مقاومت ملت و مسئولین عراق است وگرنه آمریکایی‌ها هر جا ورود نظامی کرده‌اند، خارج نشده‌اند، مگر در مواردی که با مقاومت ملت‌ها مواجه شده‌اند.»

طبق نوشته این پایگاه خبری «فواد حسین» وزیر امور خارجه عراق نیز در این دیدار با قدردانی از سیاست جمهوری اسلامی ایران در حمایت قاطع از ثبات و امنیت عراق، گفت: حمایت جمهوری اسلامی ایران از حاکمیت و ثبات سیاسی عراق همواره مورد قدردانی دولت و ملت عراق بوده است.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار