به روز شده در: ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۳:۱۵
معاون اول رییس جمهور:
مخبر با تأکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید تبدیل به کانون تعریف و حل مسائل کشور شوند، گفت: دانشگاه‌های ایران با وجود سرمایه بالای علمی و نخبگان، با مسأله‌یابی و ارائه راه حل‌های علمی و عملی در مدیریت و اداره کشور به دولت کمک کنند.
کد خبر: ۴۹۵۵۲۷
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۱ - 19December 2021

دانشگاه‌ها به دولت کمک کنند/ به‌دنبال جلوگیری از خروج نخبگان هستیمبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، محمد مخبر معاون اول دولت امروز (یکشنبه) در جلسه با روسای دانشگاه‌های کشور که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و روسای دانشگاه‌های تهران و مراکز استان‌ها برگزار شد، با بیان اینکه اگر دانشگاه‌ها در جایگاه اصلی خود قرار گیرند می‌توانند به درآمدزایی و خلق ثروت در کشور کمک کنند، اظهار داشت: دولت کاملاً آمادگی دارد تا در صورت هرگونه تعریف پروژه منطقه‌ای و ملی از سوی دانشگاه‌ها برای حل مشکلات کلان کشور، در حوزه‌های مختلف به ویژه آب، انرژی و محیط زیست از اساتید دانشگاه ها، نخبگان و دانشجویان حمایت و پشتیبانی کند.

وی با بیان اینکه تقویت ارتباط دولت و دانشگاه‌ها از اولویت‌های دولت است، خاطرنشان کرد: تاکنون نقش جامعه علمی با وجود بهره‌گیری از سرمایه علمی و فناورانه در حل مشکلات کمرنگ بوده، اما رویکرد دولت سیزدهم در هم‌افزایی، همفکری و همکاری با دانشگاه‌ها برای نیل به درآمدزایی، رشد اقتصادی و اشتغال پایدار در کشور است.

معاون اول رئیس جمهور، همچنین رفع مشکلات معیشتی اعضای هیئت علمی و نخبگان کشور و همچنین افزایش امکانات و تجهیزات در دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها را از دغدغه‌های دولت و وزارت علوم برشمرد و گفت: اعضای هیئت علمی و اساتید نباید به هیچ عنوان دچار مشکلات معیشتی باشند، چرا که استاد دانشگاه باید با آرامش خاطر و بدون دغدغه‌های مالی، خود را برای رشد علمی دانشجویان همواره به روز نگه دارد.

وی تصریح کرد: دولت به دنبال این است که با فراهم آوردن امکانات آموزشی و رفاهی و حمایت‌های مالی لازم از خروج نخبگان از کشور جلوگیری کند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند محور فقرزدایی در کشور شوند، افزود: نخبگان علمی کشور با کمک گروه‌های جهادی می‌توانند در راستای فقرزدایی در مناطق محروم کشور برنامه ریزی و اقدامات عملی را انجام دهند.

همچنین در این جلسه روسای دانشگاه‌ها به طرح مطالبات، پیشنهادات و خواسته‌های خود در زمینه‌های مختلف اعم از لزوم توجه به مشکلات معیشتی اعضای هیئت علمی و بورسیه‌های تحصیلی، توجه بیش از پیش به ارتباط دانشگاه و صنعت، تغییر ساختاری و کاربردی دانشگاه‌ها در راستای کمک به تولید و رشد اقتصادی کشور، توجه به اقتصاد دانش‌بنیان به عنوان موتور محرک بخش‌های کشاورزی، اقتصادی و صنعتی، رفع مشکلات و کمبود‌های آموزشی، آزمایشگاهی و خوابگاه‌های دانشجویی پرداختند.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها