به روز شده در: ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۳:۲۵
بنابر اعلام سخنگوی سازمان انرژی اتمی؛
کمالوندی با اشاره به این مطلب که ارتباط ما با آژانس فراپادمانی نیست، انتقال اطلاعات دوربین‌ها به آژانس انرژی اتمی را منوط به لغو تحریم‌ها دانست.
کد خبر: ۴۹۴۹۳۰
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۳ - 16December 2021

انتقال اطلاعات دوربین‌ها به آژانس انرژی اتمی منوط به لغو تحریم‌ها استبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، بهروز کمالوندی، معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به خبر‌های متناقض و برخی مطالب منتشره در فضای رسانه‌ای و به منظور تنویر افکار عمومی توضیحاتی در ارتباط با شرایط نصب دوربین‌های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی و تبادل نظر‌های دو طرف ارائه کرد.

وی اظهار داشت: به دنبال تبادل نظر‌های صورت گرفته بین سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، بخصوص بر مبنای آخرین صحبت‌های معاون رییس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و رافائل گروسی، مدیرکل آژانس مقرر شد آژانس همکاری‌های لازم را به منظور بررسی دقیق فنی، امنیتی و قضائی دوربین‌های آژانس در مجتمع «تسا» کرج داشته باشد. این امر به منظور رفع نگرانی درباره اطمینان از عدم استفاده خرابکار‌ها از این دوربین‌ها صورت می‌گیرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در توضیح بیشتر تصریح کرد: اگرچه بررسی‌هایی در این خصوص پیشتر صورت گرفته است و بطورکلی این دوربین‌ها هنگام نصب نیز مورد بررسی‌های دقیق حفاظتی و امنیتی قرار می‌گیرند، اما به دلیل حادثه مزبور مقرر بود بررسی‌های دقیق‌تری صورت گیرد. البته به خاطر مصونیتی که این دوربین‌ها دارند، امکان بازکردن آن‌ها بدون موافقت آژانس وجود ندارد.

کمالوندی اضافه کرد: به همین منظور بین دو طرف تفاهم شد که یک دوربین برای بررسی‌های فنی دقیق در اختیار ایران قرار داده شود همچنین طی آن افراد فنی آژانس به سوالات فنی که متخصصین حفاظتی و امنیتی ما در ارتباط با این دوربین‌ها دارند، پاسخ می‌دهند. نهایتا پس از بررسی‌های دقیق و لازم، دوربین‌های آژانس مجدداً نصب خواهند شد.

وی افزود: نصب دوربین‌ها به این صورت انجام می‌شود که دوربین‌ها عکسبرداری خواهند کرد و عکس‌ها در حافظه دوربین‌ها حفظ می‌شوند. هنگامی که حافظه‌ها پر شوند، کارت‌های حافظه استخراج می‌شوند و در مهر و موم مشترک ایران و آژانس قرار می‌گیرند. به عبارت دیگر آژانس به هیچ وجه به این اطلاعات دسترسی نخواهد داشت.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: این امر بر اساس قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران، مصوب مجلس شورای اسلامی صورت می‌گیرد که بر مبنای آن آژانس نمی‌تواند نظارت‌های فراپادمانی داشته باشد. هر چند کلیه نظارت‌های فراپادمانی مدت‌ها قبل از اسفند ماه سال گذشته متوقف شده است و عملاً از آن تاریخ دوربین‌های آژانس اگر در مواردی کار کرده اند، دسترسی آژانس به اطلاعات آن‌ها مقدور نیست.

کمالوندی در خصوص زمان تحویل اطلاعات به آژانس، گفت: تنها در صورتی اطلاعات ضبط شده در اختیار آژانس قرار خواهد گرفت که هدف قانون مذکور حاصل شود. به عبارت دیگر هنگامی که تمامی تحریم‌ها لغو شوند، می‌توانیم این اطلاعات را در اختیار آژانس بگذاریم تا از آن‌ها در تداوم دانش نظارتی خود موسوم به knowledge of continuity استفاده نماید.

وی در پایان گفت: مسئله دیگر در ارتباط با موضوعات مورد علاقه طرفین است که بر اساس گفت‌وگو‌ها مقرر شده است بحث‌ها و تبادل نظر‌ها به منظور رفع و حل و فصل این موضوعات، ادامه پیدا کند.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها