به روز شده در: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۹
رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تمامی واکسن‌هایی که در نظام واکسیناسیون کشور در مراکز و پایگاه‌های کشور استفاده شده مستقیما از شرکت‌های تولیدکننده در دنیا خریداری شده و هیچگونه نگرانی وجود ندارد.
کد خبر: ۴۹۳۷۴۰
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۵ - 09December 2021

پاسخ یک مقام وزارت بهداشت به شایعات تقلبی بودن واکسن‌های آسترازنکا در ایرانبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، سید محسن زهرایی رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص خبری که اخیرا در فضای مجازی با عنوان «در سازمان جهانی بهداشت اعلام شده است که واکسن آسترازنکا که در ایران استقاده شده، تقلبی بوده است» منتشر شده، اظهار داشت: طبیعتا این خبر باعث نگرانی می‌شود لذا توضیحاتی جهت رفع هر نگرانی ارائه می‌کنم.

رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت در ادامه افزود: زمانی که به این خبر مراجعه می‌کنیم متوجه می‌شویم که هشدار سازمان بهداشت جهانی مبنی بر این است که واکسن آسترازنکایی که خارج از سیستم قانونی واکسیناسیون کشور استفاده شده است تقلبی و پر شده بوده است.

وی تاکید کرد: اگر به سایت‌های خبری داخل کشور در رسانه‌ها و صدا و سیما مراجعه کنید متوجه می‌شوید که در تابستان اخباری اعلام شد که گروه‌ها و باند‌های کلاه برداری با گرفتن مبالغ زیاد واکسن پر شده، تقلبی و یا واکسن‌هایی که احیانا به صورت قاچاق وارد کرده بودند، در خارج از سیستم واکسیناسیون کشور، در خانه، شرکت و یا جا‌های زیرزمینی و غیرقانونی با گرفتن مبالغی به افراد تزریق کردند و این افراد متاسفانه در دام این کلاهبرداران افتادند.

رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت در ادامه گفت: این موضوع در واقع هشداری است که بسیار خطرناک است و افراد هوشیار باشند و واکسیناسیون خارج از سیستم کشور را انجام ندهند.

زهرایی با بیان این که این مورد تجربه‌ای است که ممکن است در کشور‌های دیگر نیز رخ بدهد، افزود: به همین دلیل نیز سازمان بهداشت جهانی این نکته را منتشر کرده است تا افراد و کشور‌ها به چنین مخاطراتی که می‌تواند کشور‌ها را تهدید کند، توجه داشته باشند.

وی در پایان تاکید کرد: تمامی واکسن‌هایی که در نظام واکسیناسیون کشور در مراکز و پایگاه‌های واکسیناسیون کشور استفاده شده است اعم از آسترازنکا و یا دیگر واکسن ها؛ مستقیما از شرکت‌های کشور‌های تولید کننده خریداری شده است و با نظارت دقیق در سطح کشور توزیع و مصرف شده است و از این جهت هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها