به روز شده در: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۱
ارتش آمریکا که پیش از این برای کوچک‌نمایی ابعاد حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد از اعطای مدال به ده‌ها سرباز زخمی در این حمله خودداری کرده بود اکنون با اعطای این مدال به ۳۹ مصدوم دیگر موافقت کرده است.
کد خبر: ۴۹۳۶۳۷
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۷ - 08December 2021

اعتراف آمریکا به زخمی شدن ده‌ها سرباز دیگر در حمله موشکی ایران به عین‌الاسدبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، ارتش آمریکا که پیش از این به دلیل کوچک‌نمایی تبعات حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد از اعطای مدال شجاعت به برخی از سربازان زخمی‌شده در این حمله امتناع کرده بود، بعد از گزارش تحقیقی «سی‌بی‌اس» با اعطای این مدال به ۳۹ سرباز مصدوم دیگر موافقت کرده است.

شبکه خبری «سی‌بی‌اس»، امروز چهارشنبه گزارش داد ارتش آمریکا با اعطای مدال «قلب ارغوانی» (مدال شجاعت که رئیس‌جمهور آمریکا به مجروحین و کشته‌شدگان جنگ) به ده‌ها سرباز جدید دیگر که در حمله موشکی ایران زخمی شده‌اند موافقت کرده است.

یک سخنگوی ارتش آمریکا در بیانیه‌ای به شبکه خبری سی‌بی‌اس گفت که واحد منابع انسانی ارتش که مسئولیت اعطای این مدال‌ها را به عهده دارد اسامی ۳۹ سرباز مصدوم دیگر برای دریافت این جایزه را تأیید کرده است.

سی‌بی‌اس نوشته حمله موشکی ایران به پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق، «عظیم‌ترین حمله موشکی به نیروهای آمریکایی در تاریخ» بود که چند روز بعد از ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شماری از همراهان ایشان در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد اتفاق افتاد. 

«دین واساگر»، یکی از سربازان آن پایگاه که ابتدا از دریافت مدال قلب ارغوانی محروم شده اما سه‌شنبه واجد دریافت آن تشخیص داده شد، درباره حمله موشکی ایران گفت: «آن حمله، همه چیز را تکان داد.»

اعطای این جایزه، از آن جهت که سی‌بی‌اس ماه پیش گزارش داده بود که  ارتش آمریکا بعد از حمله ایران برای کوچک‌نمایی تبعات آن تحت فشار بود، ابعاد جدیدی از پنهان‌کاری آمریکا را آشکار می‌کند.

وبگاه شبکه خبری «سی‌بی‌اس» ۲۰ آبان/ ۱۱ نوامبر نتایج تحقیقی را منتشر کرد که نشان می‌داد که ده‌ها نفر از کسانی که در حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد در روز ۸ ژانویه ۲۰۲۰ زخمی شده‌اند واجد دریافت مدال شجاعت و مزیت‌های پزشکی پس از آن تشخیص داده نشده‌ بودند.

طبق نوشته سی‌بی‌اس ایران در آن حمله پایگاه عین‌الاسد را توسط ۱۱ کلاهک جنگی که هر کدام ۱۶۰۰ پوند وزن داشتند با خاک یکسان کرد.

سی‌بی‌اس در آن گزارش نوشته بود موج انفجار یکی از موشک‌هایی که در فاصله ۱۵۰ فوتی از واساگر به زمین برخورد کرده باعث زمین خوردن او شد. به نوشته این رسانه آمریکایی، واساگر و اعضای تیم او دچار ضربه مغزی شدند.

او در مصاحبه ماه پیش گفت: «من دیگر آن آدم قبل از ضربه مغزی نیستم. بخش‌هایی از من هستند که باقی مانده‌اند. تکه‌هایی از من هنوز آنجا هستند ولی دیگر از آن آدم قبلی خبری نیست.»

فرمانده مافوق واساگر، «جیوفری هانسن» که ۳۲ سال سن دارد گفته بود که شمار زیادی از سربازان واجد شرایط دریافت مدال شجاعت هستند.

هانسن در نامه‌ای به تاریخ ۶ اکتبر که به رویت سی‌بی‌اس رسیده بود از فرماندهی ارتش خواسته بود در اهدای این مدال‌ها تجدیدنظر کرده و این جایزه را به تمامی سربازان زخمی‌شده در عین‌الاسد اهدا کند.

وی در گفت‌وگو با رسانه آمریکایی تصریح کرد: «در سراسر دوران خدمتم در ارتش به من گفته شده که ما به سربازها بیش از هر عامل دیگر اهمیت می‌دهیم. برایم شوکه‌کننده است که در اینجا چنین کاری انجام نداده‌ایم.»

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار