به روز شده در: ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۵
مدیر کل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد عنوان کرد؛
آشتیانی با دعوت از عموم مردم و اقشار مختلف جامعه برای پیوستن به طرح «اهدای کتاب؛ اهدای دانایی» سنت حسنه اهدای کتاب را باعث تقویت جریان گردش کتاب در جامعه و در نتیجه افزایش سرانه مطالعه در کشور دانست.
کد خبر: ۴۹۳۵۲۶
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۷ - 08December 2021

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، «هادی آشتیانی» مدیر کل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد درباره اجرای طرح اهدای کتاب در ایام هفته کتاب سال جاری، اظهار داشت: سنت اهدای کتاب طی سال‌های گذشته و در دوره‌های مختلف در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با عناوین، شعارها و در مقاطع مختلف زمانی برگزار ‌شده که گاهی با تعبیه مخازنی در سطح شهرها از مردم خواسته می‌شد که کتاب‌های خوانده شده خود را در آن بگذارند و یا آنها را به کتابخانه های عمومی محل خود تحویل دهند.

وی افزود: امسال نیز هفته کتاب بهانه‌ای بود تا در راستای ترویج فرهنگ حسنه اهدای کتاب و با هدف غنی سازی منابع کتابخانه‌ای و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، این طرح را با عنوان «اهدای کتاب؛ اهدای دانایی» اجرا کنیم تا مردم کتاب هایی که مطالعه کرده‌اند را در اختیار سایرین قرار دهند تا آنها نیز بتوانند از این کتاب‌ها استفاده کنند.

تقویت جریان گردش کتاب برای افزایش سرانه مطالعه

آشتیانی اجرای این طرح را اقدامی موثر برای احیاء و تقویت سنت حسنه نذر کتاب یا وقف در گردش کتاب و هدیه دادن کتاب به عنوان یک فعالیت فرهنگی دانست و گفت: با دعوت از مردم به این سنت حسنه، که در این طرح «اهدای کتاب اهدای دانایی» نام دارد، تلاش داریم جریانی مطالعاتی با محوریت حوزه خانواده، کودک و نوجوان، هم افزایی ظرفیت ها، انجام تبلیغات موثر، ایجاد زمینه های لازم به جهت پاسخ دادن به دغدغه های فرهنگی مردم ایجاد کنیم و با فراهم کردن شرایط مناسب مطالعه برای آحاد مختلف جامعه، به افزایش سرانه مطالعه کمک کنیم؛ چرا که هرچقدر کتاب‌های جدید وارد کتابخانه‌ها شود و کتاب‌ها گردش پیدا کنند و مطالعه شوند، باعث افزایش سرانه مطالعه خواهد شد.

ورود کتاب‌های کمک آموزشی به چرخه اهدای کتاب

مدیر کل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ادامه داد: موضوع دیگری که در اجرای این طرح پیگیری می شود اهدای «کتاب‌های کمک درسی» است. به خصوص امسال با هماهنگی هایی که با برخی برنامه‌های تلویزیونی انجام شده، اعلام کردیم که دانش آموزان و دانشجویان، بخصوص افرادی که کنکور را پشت سر می‌گذارند، می‌توانند کتاب‌های کمک آموزشی که استفاده کرده‌اند را برای استفاده سایر داوطلبان کنکور به کتابخانه های محل زندگی خود اهدا کنند.

وی درباره میزان استقبال عمومی و کتاب‌های اهدا شده در این طرح نیز گفت: طرح تا ۲۲ آذر ادامه دارد و پس پایان طرح، آماری از میزان مشارکت افراد و سازمان ها در این طرح ارائه خواهد شد، اما بررسی های استانی نشان از استقبال خوب از این طرح دارد.

دعوت عمومی برای پیوستن به طرح «اهدای کتاب؛ اهدای دانایی»

آشتیانی با دعوت از عموم مردم و اقشار مختلف جامعه گفت: دعوت می کنیم از مردم عزیز که نگاهی به قفسه های کتابخانه منزل و کمدهای خود بیندازند و کتاب‌هایی که خوانده‌اند، لذت برده‌اند و از آن مطالبی یاد گرفته‌اند را برای اشاعه این حس خوب و به اشتراک گذاری آن، به کتابخانه محل زندگی خود اهدا کنند تا سایر مردم هم از این لذت و حس خوب بهره‌مند شوند.

طرح «اهدای کتاب؛ اهدای دانایی» از ابتدای هفته کتاب آغاز و تا ۲۲ آذر سال جاری در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار