به روز شده در: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۶
کارگردان فیلم سینمایی «مرد نقره‌ای» با تاکید براینکه برای ساخت این اثر سینمایی تجربه ۳۹ ساله‌ام را پای کار آورده‌ام، گفت: سینمای ما خلا در حوزه قهرمان سازی دارد.
کد خبر: ۴۹۳۵۰۹
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۶ - 08December 2021

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، فیلم سینمایی «مرد نقره‌ای» آخرین ساخته محمدحسین لطیفی، شب گذشته (۱۶ آذر) با حضور جمعی از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در فرهنگسرای رسانه اکران خصوصی شد.

در این نشست، علی‌اکبر صالحی قائم مقام فرهنگستان علوم و رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی، حجت‌الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها، غلامرضا منتظری نماینده گرگان و نایب رئیس کمیسیون فرهنگی، عباس مقتدایی نماینده اصفهان و نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی، احمد امیرآبادی نماینده مردم قم و عضو کمیسیون اقتصادی و حجت‌الاسلام حسین میرزایی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس حضور داشتند.

«مرد نقره‌‎ای» به تهیه‌کنندگی پرویز امیری و کارگردانی محمدحسین لطیفی و با نقش‌آفرینی نادر سلیمانی، مهدی سلطانی، ایرج نوذری و هنرپیشگان نوجوان، در ایران و ترکیه تصویربرداری شده و در ژانری متفاوت از سایر آثار لطیفی ساخته شده و مخاطبی غیر از مخاطبان همیشگی او دارد.

مجری طرح: همه به کمک بیایند

در ابتدای این نشست، علی عبدی ده‌سرخ مجری طرح «مرده نقره‌ای» و ایده پرداز قهرمانان کوچک و مرد نقره‌ای با اشاره به اهمیت رسانه و سینما در دنیای امروز و جایگاه آن در جریان‎سازی برای تحقق و جهانی‌‎سازی سیاست‎ها و اهداف قدرت‎های بزرگ، به تشریح دغدغه‎‌ های خود و همکارانش در راستای پر کردن خلأ فرهنگیِ تبیین سینمایی ایده‌‎هایی مثل «تولید ملی» و «اقتصاد مقاومتی» و نیز دلایل روی آوردن به ساخت اثری با این محتوا پرداخت.

وی با اشاره به موانع، هشدارها و یأس‌‎آفرینی‎‌هایی که در جریان ساخت اثر قبلی این تیم یعنی «قهرمانان‌ کوچک» با این نگاه که «نمی‎‌توانید یک شعار را تبدیل به فیلم کنید» رخ داده بود، از جریان سیاه‌‎‌نمایانه سینمای ایران که نه‌‎تنها امیددهنده به نسل جوان نیست، بلکه تولیداتش در راستای القای یأس و سرخوردگی به جامعه است انتقاد کرد و خواستار حمایت بیشتر افراد تأثیرگذار و نهادهای حاکمیتی به ویژه آموزش و پرورش از کارهایی شد که با هدف رقابت با تولیدات هالیوودی گام در عرصه ساخت آثار دغدغه‎مند برای نوجوانان گذاشته‌اند.

اکران «مرده نقره‌ای» برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی/ لطیفی: سینمای ما خلا قهرمان‌سازی دارد

پس از اکران فیلم، برخی میهمانان حاضر در جلسه به تشریح دیدگاه‎‌های خود درخصوص «مرد نقره ای» پرداختند.

صالحی: «مرد نقره‌ای» شکرگزاری نعمت «اسلام و ایران» را یادآوری می‌کند

علی‌‎اکبر صالحی قائم مقام فرهنگستان علوم و رئیس سابق سازمان انرژی اتمی، ضمن تقدیر از دست‎اندرکاران ساخت مجموعه، بر لزوم شکرگزاری نعمت‌هایی تأکید کرد که با دیدن این اثر سینمایی یادآوری می‌شود.

وی گفت: شکرگزاری نخست به جهت آن‎که ایرانی هستیم و این سرزمین با سه هزار سال تاریخ مکتوب علی‎رغم همه فراز و نشیب‎ها همچنان به عنوان یک ملت باقی مانده است. دوم به سبب مسلمان بودن و اینکه در بستر اسلام به ایرانی بودن خود افتخار می‎کنیم. سوم به سبب اینکه فرصت خدمت‎گزاری به مردم ایران جای شکر دارد و ما نیازمند چنین فیلم‎هایی هستیم که بتوانیم به واسطه آن‎ها، سه وجه شکرگزاری را تصویرسازی کنیم.

صالحی همچنین با بیان این‎که انقلاب اسلامی حرکتی بود که قدرت‌های جهانی را نگران کرد و نظم مطلوب آنها را بهم ریخت، تصریح کرد: مسائلی مثل مسأله هسته‎‌ای یک بهانه است؛ امیدوارم از گردنه این مشکلات نیز به سلامت عبور کنیم.

رستمی: «مرد نقره‌ای» همان چیزی است که سینمای امروز به آن نیاز دارد

در ادامه، حجت‌‎الاسلام رستمی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‎ها «مرد نقره‌‎‌‌‌‌ای» را فیلم ارزشمند و تأثیرگذاری دانست که برخلاف جریان رایج سینمای ایران حرکت می‌کند و تصریح کرد: در فضایی که جریان‎ سینمایی ملی‌‎‌گرا، هویت‎‌‌گرا و ارزش‎‌‌‌آفرین حتی در داخل کشور تضعیف شده و درعوض جریانی که تمرکزش بر برجسته‌‎سازی نقاط ضعف و کاستی‌‎هاست و به دنبال جلب رضایت جریان بدخوان نسبت به کشور هست، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، جنس کارهای آقای لطیفی و «مرد نقره‌‎‌‌‌‌ای» آن چیزی است که در سینما به آن نیاز داریم.

نمایندگان مردم درباره «مرد نقره ای» چه گفتند؟

سپس عباس مقتدایی نماینده اصفهان و نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی اظهار داشت: این فیلم بیش از آن‎که دریچه‎ای برای سخن با جوانان ایرانی باشد، با ادبیات و زبان فیلم در عرصه بین‎‌‌الملل با دیگرانی که در فراتر از مرزهای ما زندگی می‎کنند، سخن می‎گوید و این پیام را برای آن‎ها دارد که خوی انسانی و منش و روش یک فرد ایرانی که با اندیشه اسلامی آمیخته شده، مروت و جوانمردی را در بزنگاه‎‌‌ها نشان می‎دهد و این جوهره‎ وجودی فردی است که با الگوی اسلامی ایرانی پرورش یافته است.

حجت‌الاسلام حسین میرزایی دیگر نماینده اصفهان و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز عنوان داشت: تا پیش از این، گمانم این بود که مردان طلایی می‎خواهند مرد نقره‌‎‌‌‌‌ای را ببینند، ولی امشب و بعد از اکران، متوجه شدم که او مرد طلایی بود و ما مرد نقره‌‎‌‌‌‌ای هستیم.

همچنین حجت‌الاسلام محمدتقی نقدعلی نماینده خمینی‌‎شهر نیز با اشاره به هجمه‌‎هایی که چه در قالب رسانه و چه فرهنگ و اقتصاد در صدد خدشه‎‌‌دار کردن روحیه غیرت و حماسه و باور «ما می‎توانیم» است، وجه امتیاز این فیلم را در این دانست که این روحیه را به جوانان و نوجوانان ایرانی تزریق کرده و ابراز امیدواری کرد بیش از این شاهد اینگونه آثار فاخر در سینمای ایران باشیم.

اکران «مرده نقره‌ای» برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی/ لطیفی: سینمای ما خلا قهرمان‌سازی دارد

غلامرضا منتظری نماینده گرگان و نایب‎ رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس نیز «مرد نقره‌‎‌‌‌‌ای» را پنجره‌‎ای به سوی افقی بسیار امیدوارکننده و تصویری روشن از ارزش‎های مردم ایران آن‎گونه که هستند و آن‎گونه که باید باشند، توصیف کرد.

احمد امیرآبادی نماینده قم و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز «مرد نقره‌‎‌‌‌‌ای» را فیلمی جذاب و حرفه‎ای توصیف کرد که هم روحیه سلحشوری و مردانگی ایرانیان را در قامت رزمندگان دوران دفاع مقدس به تصویر کشیده، هم آن‎ها را افرادی صلح‌‎جو معرفی کرده است و توانسته این دو مفهوم را به زیبایی در کنار هم ترسیم کند.

دیگر میهمان این برنامه مرتضی مرادیان سفیر سابق ایران در دانمارک و مدیرکل منابع انسانی وزارت امور خارجه بود که اظهار داشت: این فیلم خیلی راحت و دقیق مفاهیم سیاسی منطقه و به‎‌‌‌‌ روز را با هنر به نمایش گذاشت و نقش ایرانی‎ها را در صلح و جلوگیری از بحران‎ها به تصویر کشید.

وی همچنین بر اهمیت صحنه پایانی فیلم یعنی «صحنه به اهتزاز درآمدن پرچم» و لزوم توجه جوانان به این امر تأکید کرد.

لطیفی: تجربه ۳۹ ساله‌ام را پای «مرد نقره‌ای» آوردم

محمدحسین لطیفی کارگردان فیلم سینمایی «مرد نقره‌ای» نیز با ابراز خرسندی از استقبال مهمانان بیان داشت: من تجربه ۳۹ سال کار هنری‌ام را برای مرد نقره‌ای و نوجوان‌ها پای کار آوردم و تلاش کردم تا یک کار محتوایی و در عین حال غیرشعاری ارائه کنم.

وی با اشاره به این نکته که سینمای ما خلا در حوزه قهرمان سازی دارد، افزود: با همه سختی‌ها و تنگناها این اثر را به سرانجام رساندیم و امیدوارم شروع خوبی برای توجه به نیازهای معنوی کودکان و نوجوانان در سینما باشد.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار