به روز شده در: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۰
امیرعبداللهیان:
وزیر امور خارجه گفت: با عزم جدی و دستور کار روشن به وین رفته‌ایم، اما درباره اراده و نیت آمریکا و سه کشور اروپایی خوش‌بین نیستیم.
کد خبر: ۴۹۲۵۲۲
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۷ - 02December 2021

با عزم جدی به وین رفته‌ایم/به نیت سه کشور اروپایی خوش‌بین نیستیمبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگوی تلفنی با «هایاشی یوشیماسا»، وزیر امور خارجه ژاپن درباره روابط دو جانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت‌وگوی تلفنی با تبریک انتصاب هایاشی و ابلاغ سلام رئیس جمهور کشورمان به مقامات عالی ژاپن، همچنین تشکر از کمک‌های انسان دوستانه این کشور در زمینه مقابله با کرونا، به حضور چهار میلیون مهاجر افغانستانی در ایران اشاره کرد و گفت: خوشبختانه تاکنون به ۲.۵ میلیون مهاجر افغانستانی واکسن تزریق شده است و ایران آمادگی ارسال کمک‌های بشردوستانه ژاپن برای مردم افغانستان را دارد.

امیرعبداللهیان وضعیت نگران کننده انسانی در افغانستان در آستانه فصل زمستان را مورد تاکید قرار داد و بر ضرورت ارسال کمک‌های انسانی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: همه کشور‌ها در این شرایط باید به کمک مردم افغانستان بشتابند و ما نیز آمادگی داریم کمک‌های انسان‌دوستانه از طریق هوایی یا زمینی را به افغانستان تسهیل کنیم.

امیرعبداللهیان همچنین ضمن مرور ابعاد مختلف روابط دوجانبه و اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، بشردوستانه، محیط زیست و بهداشت، تاکید کرد و گفت: در همه زمینه‌ها می‌توانیم همکاری‌های خود را افزایش بدهیم.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره مذاکرات هسته‌ای در وین با تاکید بر اینکه ما از مذاکره جدی و یک توافق خوب استقبال می‌کنیم و باید طرف‌های مقابل از خود حسن نیت نشان دهند، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با عزم جدی و دستورکار روشن و منطقی شده به وین رفته است، اما درباره اراده و نیت آمریکا و سه کشور اروپایی خوش‌بین نیستیم.

وی افزود: مقامات آمریکا از یک طرف درخواست مذاکره و بازگشت به برجام را دارند، اما از طرف دیگر افراد و مؤسسات ایران را هم زمان تحریم جدید می‌کنند.

امیرعداللهیان افزود: مهم این است که این مذاکرات نتیجه داشته باشد و طرف‌های غربی جدیت و حسن نیت خود را در میز مذاکره و عمل نشان بدهند.

وزیر امور خارجه ژاپن نیز در این گفتگوی تلفنی با اعلام آمادگی برای گسترش روابط دو جانبه در زمینه‌های بهداشت، محیط زیست و گردشگری و سایر زمینه‌ها، از ارسال کمک‌های اضطراری ژاپن به افغانستان استقبال کرد.

«هایاشی یوشیماسا» بر اهمیت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان و احترام به حقوق زنان و اقلیت‌های قومی و نابودی تروریسم در این کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ژاپن با استقبال از آغاز گفتگو‌های وین، خواستار انعطاف طرفین برای رسیدن به یک توافق مرضی الطرفین در مذاکرات شد.

هایاشی یوشیماسا ضمن ابلاغ سلام مقامات عالی ژاپن به رئیس جمهور اسلامی ایران از وزیر امور خارجه کشورمان برای دیدار از ژاپن دعوت کرد.

انتهای پیام/241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار