به روز شده در: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۸
نصرالله:
دبیر کل حزب‌الله لبنان در سخنرانی شامگاه جمعه خود تاکید کرد تا زمانی که لبنان در دائره تهدید رژیم صهیونیستی باشد، حزب‌الله در قلب معرکه استقلال باقی خواهد ماند.
کد خبر: ۴۹۱۳۵۰
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۸ - 26November 2021

تا زمانی که لبنان در دایره تهدید اسرائیل باشد، در قلب معرکه می‌مانیمبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان شامگاه جمعه درباره آخرین تحولات سیاسی به سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای این سخنرانی عید استقلال را به تمامی لبنانی‌ها تبریک گفته و از خداوند خواست که به ملت لبنان توانایی حمایت از آزادی و حق حاکمیت دولت خود را بدهد.

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت که همواره درباره ماهین استقلال بحث‌هایی وحود دارد. آیا استقلال واقعی بوده یا استقلال ناقص؟ اما تردیدی وجود ندارد که بعد از استقلال، لبنان یک دولت شد و مسئولیت لبنانی‌ها این است که از استقلال خود حفاظت کنند.

سید حسن نصرالله افزود: «محافظت از استقلال، حق حاکمیت، ازادی و کرامت، جنگی است که باید ادامه یابد. ممکن است که به استقلال دست یابید اما باید از آن محافظت کنید.

وی تاکید کرد: «در صورتی که استقلال لبنانی‌ها ناقض یا ظاهری است باید آن را به استقلال واقعی تبدیل کنند».

سید حسن نصرالله به آزادسازی اراضی اشغالی لبنان در سال 2000 اشاره کرد و گفت: «این پیروزی برای لبنان،‌استقلال و حق حاکمیتش بود».

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: «ما همچنان در قلب نبرد استقلال، حق حاکمیت و آزادی بوده و در مراحل متعددی پیروز شدیم و اطمینان داریم که در برابر ما پیروزی‌های بیشتری قرار دارد و روزی خواهد آمد که برای وطنمان حق حاکمیت و آزادی واقعی غیرقابل بحث به ارمغان خواهیم آورد».

وی در ادامه گفت: «شاهد آن هستیم که در برخی کشورها، جنبش‌های مقاومت، گروه‌ها و اعضا و گاهی اوقات تمامی جنبش در لیست تروریستی قرار گرفته‌اند. این مسیری است که ادامه داشته و ادامه خواهد داشت».

سید حسن نصرالله اضافه کرد: «قرار دادن حزب‌الله در لیست تروریستی به تحولات منطقه یا انتخابات پارلمانی ارتباط دارد».

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: «شاهد چند مسیر از جمله مسیر عادی سازی هستیم و آخرین آن، چیزی است که در مغرب شاهد آن بودیم و همچنین شاهد افزایش تنگناها و فشارها برای تمام کسانی هستیم که از مقاومت حمایت می‌کنند».

وی افزود: «قرار دادن مقاومت در لیست تروریستی هیچ تاثیری بر عزم مقاومت یا هشیاری محیط‌هایی که مقاومت در آن حضور داشته، ندارد».

سید حسن نصرالله به اوضاع شیوع ویروس کرونا در لبنان اشاره کرد و گفت: «افزایش تعداد مبتلایان به کرونا و قربانیان آن نیز موضوع خطرناکی بوده و ما در ابتدای کرونا، طرحی را اعلام کرده و آن را با موفقیت اجرا کردیم و امشب در این شرایط استثنایی می‌گویم که تصمیم گرفتیم این طرح را بار دیگر به طور 100درصد فعال کنیم».

دبیر کل حزب‌الله لبنان به اوضاع افزایش قیمت ارز در این کشور نیز اشاره کرد و گفت: «دولت باید موضع شجاعانه‌ای در برابر محتکران و کسانی که با قیمت ارز بازی می‌کنند، اتخاذ کند و ملت نیز در کنار دولت قرار خواهد گرفت».

سید حسن نصرالله در سخنرانی خود از روند تحقیقات درباره انفجار بندر بیروت انتقاد کرده و گفت که این روند، به کشف حقیقت منجر نخواهد شد.

وی به بحران سوخت در این کشور نیز اشاره کرد و گفت: « در برابر صف‌های تحقیر آمیز در برابر جایگاه‌ها و ایجاد بازار سیاه و نبودن سوخت، اعلام کرده بودیم که اگر وضعیت به همین منوال باقی بماند، به ایران برای خرید بنزین و گازوئیل برای بهبود شرایط رجوع خواهیم کرد».

دبیر کل حزب‌الله لبنان اضافه کرد: «در حال حاضر بنزین و گازوئیل در بازار موجود بوده و هیچ صفی برای آن وجود ندارد ما این اقدام را برای کاهش رنج مردم انجام دادیم».

سید حسن نصرالله گفت: «نمی‌خواهیم جای شرکت‌های مشتقات نفتی لبنان را بگیریم بلکه چیزی که خواستیم مشارکت در کاهش بحران لبنان بوده است».

وی گفت: «فشارهای آمریکا بر دولت، مارا به سوی گزینه آوردن گازوئیل از سوریه با وجود مشکلات سوق داد».

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: «ما اقدام به انتقال ده‌ها تانکر سوخت از بانیاس (سوریه) به بعلبک (لبنان) کردیم که این به معنای 250 کیلومتر است اما اگر نفتکش‌ها (ایران) به الزهرانی یا طرابلس می‌آمدند اوضاع بهتر بود».

وی اضافه کرد: «مرحله نخست پروژه‌مان برای واردات گازوئیل در سپتامبر آغاز و  در نوامبر به پایان رسید و مرحله دوم نیز طی روزهای آتی آغاز خواهد شد».

سید حسن نصرالله گفت: «طی دو ماه گذشته اقدام به ارائه گازوئیل به 80 خانه سالمندان و یتیمان و همچنین 320 شهرداری برای به راه اندازی چاه‌های آب و 22 بیمارستان دولتی و 71 واحد آتش‌نشانی کردیم».

دبیر کل حزب‌الله لبنان افزود: «هر بشکه گازوئیل به خانوارهای لبنانی کمتر از قیمت رسمی و با یک میلیون لیر فروخته خواهد شد. پرداخت به لیر خواهد بود و بر اساس برآوردی که انجام داده‌ایم صدها هزار خانوار لبنانی از این پروژه بهره خواهند برد».

وی ادامه داد: «یک کشتی دیگر طی روزهای آتی خواهد رسید و خواسته ما همکاری به آرامی بوده، چون تمام هدف ما کاهش رنج‌ مردم است و بخش زیادی از سوخت مورد نیاز خانوارها وارد خاک لبنان شده و بخش دیگری در مخازن سوریه است که آنها نیز منتقل خواهند شد».

سید حسن نصرالله گفت: «طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته، حمله بزرگی علیه حزب‌الله انجام شده که این موضوع جدیدی نیست اما چیز جدید شدت این حملات بوده است».

وی اسنادی را که علیه حزب‌الله لبنان طی هفته‌های اخیر منتشر شده، جعلی توصیف کرد و گفت: «کسی که این جعل را انجام داده، حرفه‌ای و لبنانی نبوده و محتوانی این اسناد نیز بسیار سخیف بوده است».

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت که باعث تاسف است که برخی به این اسناد جعلی استناد می‌کردند.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها