به روز شده در: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۱
اسلامی:
رئیس سازمان انرژی اتمی در نخستین سالگرد شهادت فخری‌زاده گفت: با رفتار صحیح حقوقی، قانونی و سیاسی مذاکرات حول پادمان و تعهدات NPT را انجام داده‌ و نشان داده‌ایم که مسیر هسته‌ای ایران فقط صلح آمیز است.
کد خبر: ۴۹۱۳۲۳
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۰ - 26November 2021

نشان داده ایم که مسیر هسته‌ای ایران فقط صلح آمیز استبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، اولین سالگرد شهادت محسن فخری‌زاده با حضور مقامات کشوری و لشکری و جمعی از دوستداران این شهید هسته‌ای از جمله محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی، بهروز کمالوندی، سخنگو و معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس در محل امامزاده صالح (ع) تجریش برگزار شد.

در این مراسم رئیس سازمان انرژی اتمی ایران این شهید بزرگوار را اسوه ایثار و فداکاری خطاب کرد و با اشاره به خدمات ارزشمند و ماندگار وی در حوزه فناوری هسته‌ای، خستگی‌ناپذیر بودن، استواری و حرکت پرشتاب در رسیدن به اهداف، تعهدات و ماموریت را از ویژگی‌های بارز وی برشمردند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به فداکاری و ایثارگری این شهید در انجام مأموریت‌ها و اهداف، گفت: برای شهید فخری زاده احساس یأس معنا و مفهومی نداشت و او ثابت قدم بود و در انجام وظایف خود کوتاهی نمی‌کرد. تهدید برای جان این شهید نزدیک به ۲۰ سال وجود داشت، ولی او هرگز با وجود این تهدیدات دست از تلاش برنداشت و در مسیر پر فراز و نشیب پیشبرد برنامه‌ها و اهداف فناوری‌های نوین کشور، بدون ترس و تا واپسین لحظات حیات خویش تلاش کرد.

وی افزود: موضوع حائز اهمیت این است که دشمنان انقلاب اسلامی اهداف و حیات متعالی این انقلاب شکوهمند را برنمی تابند و برای از بین بردن انقلاب با همه ابزار و ظرفیت‌های خود به میدان آمده اند.

معاون رئیس جمهور گفت: ما در ۴۰سال گذشته انواع و اقسام توطئه‌ها و حرکت‌های مخرب را شاهد بودیم؛ ترورها، جنگ، انواع و اقسام فتنه‌هایی که با اخلال‌گری در فرآیند‌های اجرایی در کشور ایجاد کردند به طوریکه همواره علیه جمهوری اسلامی ایران تهدید‌هایی وجود داشته است.

اسلامی تصریح کرد: آخرین نسخه دشمنان ایران، نسخه جنگ اقتصادی بود که ما امروز در دامنه این جنگ هستیم؛ اگرچه به مردم ما خیلی سخت گذشته است، اما به پاس الطاف خداوند متعال جمهوری اسلامی توانست با حداقل آسیب از این تنگه و شرایط سخت عبور کند و به سمت رسیدن به وضعیت مطلوب حرکت داشته باشد.

وی گفت: همواره استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا، برای رسیدن به اهداف خود از تحریم‌های ظالمانه و فشار‌های اقتصادی استفاده کرده است. آن‌ها تحریم را برای تسلیم و تسلیم را برای تسلط بر ملت‌ها می‌خواهند که برای کشور ما به شیوه‌های گوناگون این موضوع را در دستورکار خود قرار داده اند. شما دقت کنید در تمام جنگ‌هایی که آمریکا ورود کرده است تا زمانی که یک کشور را به خلع سلاح وادار نکرده، وارد عرصه جنگ با آن نشده است. ولی درخصوص جمهوری اسلامی ایران به لطف خداوند و جانفشانی شهدا و رهبری داهیانه مقام معظم رهبری و همچنین مقاومت مردم ایران این آرزو را به گور خواهند برد.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اهداف دشمنان ایران اسلامی اظهار داشت: در شرایطی هستیم که با فشار‌های گوناگون در محیط بین‌المللی مواجه هستیم و آن‌ها به دنبال این هستند که جمهوری اسلامی را به هر طریقی مثل تحریم، مذاکره و تهدید از مسیر موفقیت دور کنند. آن‌ها هرگز نیت نداشتند که ایران موفق باشد. از ابزار‌های گوناگون حتی موجه مانند ظرفیت سازمان‌های بین‌المللی در این دوره برای ایجاد فضای متفاوتی که مسیر را بر ایران محدود کنند استفاده کرده و می‌کنند.

وی افزود: در برجام هم جمهوری اسلامی ایران خیلی خالصانه به تمامی تعهدات خود بدون هیچ‌گونه کوتاهی عمل کرد، اما آن‌ها به تعهدات خود عمل نکردند. امروز هم اتهامات ساخت بمب اتم را به جمهوری اسلامی نسبت می‌دهند و هر روز در رسانه‌ها با این اتهام به دنبال فشار به منظور توقف فعالیت هسته‌ای ایران هستند، اما به فضل الهی هرگز نخواهند توانست به این هدف شوم خود برسند.

معاون رئیس جمهور گفت: با رفتار صحیح حقوقی، قانونی و سیاسی، بدون اینکه بهانه‌ای به دست مخالفان جهت ایجاد مزاحمت برای کشور بدهیم، مذاکرات حول پادمان و تعهدات NPT که تکالیف قانونی کشور است را انجام داده و نشان داده ایم که مسیر هسته‌ای ایران فقط صلح آمیز است و در این زمینه به دنبال فناوری‌های نوظهور و موثر در زندگی مردم هستیم.

اسلامی با اشاره به ادامه فعالیت‌های موثر جمهوری اسلامی ایران در صنعت هسته‌ای، بیان کرد: به یاری حق تعالی و با تلاش دانشمندان هسته‌ای، هر روز صنعت هسته‌ای را قدرتمند‌تر خواهیم کرد و آثار و جلوه‌های این فناوری را در بخش‌های مختلفی از زندگی مردم مخصوصا در حوزه پزشکی و رادیودارو‌ها (تشخیصی و درمان) نشان می‌دهیم.

وی ادامه داد: در دیگر حوزه‌های کشاورزی، زیست محیطی و صنعت از انرژی هسته‌ای به شکل موثری استفاده خواهیم کرد؛ متاسفانه بخش تولید برق از انرژی هسته‌ای مغفول مانده و تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تولید حداقل ۱۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای در دستور کار ما است تا مردم ایران بتوانند از این فناوری به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

اسلامی در پایان سخنان خود گفت: امیدواریم که خداوند متعال ما را شرمنده شهدا نکند و در راه پیشبرد و اعتلای انقلاب و جمهوری اسلامی گام‌های بزرگ و موثری را برداریم.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار