به روز شده در: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۸
وزیر نفت:
اوجی در ارتباط با عبور از چالش تامین گاز و سوخت زمستان، گفت: اولویت اصلی ما این است که در نیروگاه ها از سوخت پاک استفاده کنیم.
کد خبر: ۴۸۷۸۳۱
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۵ - 07November 2021

اولویت وزارت نفت استفاده از سوخت پاک در نیروگاه‌ها برای مقابله با آلودگی هوا استبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، جواد اوجی وزیر نفت بعد از حضور در جلسه مشترک وزرای صمت و نیرو با اعضای کمیسیون انرژی مجلس و در جمع خبرنگاران و در تشریح جزئیات این جلسه اظهار داشت: نمایندگان دغدغه‌هایی در خصوص تامین گاز و سوخت زمستانی داشتند و ما نیز اقدامات کوتاه مدت و بلند مدت خود را در راستای تامین سوخت تشریح کردیم که بر اساس آن بتوانیم با کمترین چالش زمستان پیش رو را پشت سر بگذاریم.

وی افزود: همچنین برنامه‌های ۴ و ۸ ساله وزارت نفت جهت تولید گاز همچون سرمایه‌گذاری در حوزه میادین گازی در بخش بالادست، پالایشگاه‌ها و خطوط لوله تقویت فشار گاز، خدمت نمایندگان تشریح شد.

وزیر نفت تصریح کرد: با توجه به نزدیک شدن به فصل تدوین بودجه سال آینده، نیاز‌های وزارت نفت درخصوص تامین مالی پروژه‌های مختلف نیز مطرح شد و نمایندگان قول همکاری در این خصوص را دادند تا مشکلی برای تامین منابع مالی تولید و جبران کسری گاز در سال آتی نداشته باشیم.

اوجی درباره اقدامات انجام شده برای تأمین گاز زمستانی و جلوگیری از آلودگی هوا به دنبال سوختن مازوت در نیروگاه‌ها در زمستان، توضیح داد: با توجه به تعمیرات اساسی صورت گرفته در حوزه پالایشگاه‌ها، سکوها، چاه ها، خطوط لوله انتقال و ایستگاه‌های تقویت فشار حداکثر تولید را از میادین گازی مستقل و مشترک خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه اولویت اصلی وزارت نفت این است که برای سوخت نیروگاه‌ها از سوخت پاک استفاده کنند، گفت: با توجه به چالش‌های سال گذشته امسال سوخت مایع برای نیروگاه‌ها در نظر گرفته شده است، در واقع حدود ۴۵۰ میلیون لیتر بیشتر از سال گذشته در مخازن ذخیره سازی کرده‌ایم به همین دلیل زمستان را با چالش کمتری پشت سر خواهیم گذاشت.

اوجی با بیان این‌که ارتقاء پالایشگاه‌ها را برای افزایش کیفیت سوخت مدنظر قرار داده و پروژه‌هایی در این باب برای پالایشگاه‌های آبادان، تهران و تبریز تعریف شده است، گفت: این اقدام با هدف استانداردسازی محصولات و فرآورده‌های این پالایشگاه‌ها به خصوص مازوت و نفت کوره صورت گرفته است تا در حد استاندارد یورو ۴ و ۵ باشند.

انتهای پیام/ ۳۵۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار