به روز شده در: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۰
نماینده مجلس در دیدار با سفیر عراق در تهران:
الهیان گفت: انتخابات اخیر عراق را در روند سیاسی این کشور مهم و نماد مردم سالاری در این کشور بود و امیدواریم تا با تشکیل مجلس و دولت قوی این روند ادامه پیدا کند.
کد خبر: ۴۸۶۷۱۲
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۱ - 01November 2021

انتخابات اخیر عراق زمینه ساز تشکیل دولت و مجلس قوی در عراق باشدبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، نصیر عبدالمحسن عبدالله سفیر عراق در تهران امروز با زهره الهیان رییس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

الهیان در این دیدار با اشاره به حسن همجواری و قرابت فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و عراق، ابراز امیدواری کرد تا با وجود علائق مذهبی دوجانبه، تعاملات بین دو کشور در بخش‌های مختلف به ویژه مسائل فرهنگی بیش از پیش گسترش یابد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره از ثبات، استقلال، امنیت و ارتقاء جایگاه عراق در منطقه و جامعه بین‌الملل حمایت می‌کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی انتخابات اخیر در عراق را در روند سیاسی این کشور مهم خواند و خاطرنشان کرد: انتخابات عراق نماد مردمسالاری در این کشور بود و امیدواریم تا با تشکیل مجلس و دولت این روند ادامه پیدا کند و زمینه توسعه روابط همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران را فراهم کند.

وی با خرسندی از انتخاب بی‌سابقه بانوان در پارلمان عراق ابراز امیدواری کرد تا دیدار و گفتگوی نمایندگان زن مجالس دو کشور به توسعه روابط پارلمانی و تقویت تعاملات فیمابین منتهی شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش پارلمان‌ها در توسعه روابط بین کشورها، تاکید کرد: توسعه روابط پارلمانی میان جمهوری اسلامی ایران و عراق، گسترش همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های مختلف را به دنبال خواهد داشت که این مهم از طریق دیدار‌ها و گفتگو‌های گروه‌های دوستی پارلمانی دست یافتنی خواهد بود.

وی در ادامه توضیح داد: سطح تعاملات دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و عراق در عرصه‌های مختلف مطلوب است و امیدوارم با دولت جدید آقای رئیسی و نگاه مثبت ایشان به توسعه همکاری‌های با کشور‌های همسایه، شاهد توسعه روابط و مناسبات فی‌مابین در بخش‌های مختلف به ویژه در زمینه اقتصادی و تجاری باشیم.

الهیان عرصه گردشگری پزشکی را یکی از زمینه‌های توسعه روابط فیمابین خواند و گفت: با وجود توانمندی‌های ارزنده جمهوری اسلامی ایران در بخش درمان امکان توسعه روابط در این زمینه وجود دارد.

وی لغو روادید فرودگاهی را از توافق‌های ارزشمند میان دو کشور دانست و گفت: امیدواریم تا لغو روادید سفر‌های زمینی بین دو کشور نیز صورت پذیرید تا از این طریق در تردد زائرین تسهیل شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تقدیر از مهمان‌نوازی گرم مردم عراق در سفر زائرین اربعین به این کشور ابراز امیدواری کرد تا وجود مبارک ائمه معصومین در خاک دو کشور زمینه‌ساز توسعه روابط و همکاری‌های فی‌مابین بر مبنای اشتراکات فرهنگی و مذهبی جمهوری اسلامی ایران و عراق شود.

وی در ادامه با اشاره به نگاه خلاف واقع غرب به موضوع حقوق بشر، گفت: امروز حقوق بشر به ابزاری سیاسی در دست برخی کشور‌ها تبدیل شده تا از آن در جهت اعمال فشار بر کشور‌های مستقل نظیر جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند.

رییس کمیته حقوق بشر مجلس یکی از موضوعات مهم در زمینه تعاملات بین جمهوری اسلامی ایران و عراق را پیگیری ترور شهید حاج قاسم سلیمانی خواند و تاکید کرد: موضوع شهادت شهید سلیمانی در کمیته حقوق بشر مجلس به طور جدی در حال پیگیری است و امیدواریم با تشکیل مجلس عراق و همچنین پیگیری‌های قضایی در این کشور، به نتایج مثبتی در این زمینه دست پیدا کنیم و شاهد مجازات عاملین این جنایت باشیم.

نصیر عبدالمحسن عبدالله سفیر عراق در جمهوری اسلامی ایران نیز در ادامه این دیدار با اشاره به سطح مناسبات دو کشور، گفت: امیدواریم با دیدار‌ها و گفتگو‌های دوجانبه سطح همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و عراق بیش از پیش گسترش پیدا کند.

وی با بیان اینکه عراق علاقمند به توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: با تشکیل مجلس در عراق سطح همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف گسترش پیدا خواهد کرد.

سفیر عراق در جمهوری اسلامی ایران در خصوص پرونده ترور شهید سلیمانی، خاطرنشان کرد: کمیته مشترکی بین جمهوری اسلامی ایران و عراق جهت پیگیری جدی و سریع ترور شهید حاج قاسم سلیمانی تشکیل شده است که در سفر اخیر وزیر دادگستری عراق به ایران نیز بر این موضوع تاکید شد و امیدواریم نتایج مثبتی در سریع‌ترین زمان ممکن حاصل شود. 

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار