به روز شده در: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۲
سردار زهدی گفت:‌ همسران رزمندگان جایگزین مردشان در زندگی می‌شدند و بار سنگین مسئولیت را به دوش می‌کشیدند.
کد خبر: ۴۸۶۰۵۸
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۳ - 29October 2021

روند شکل‌گیری توپخانه سپاه از زبان سردار زهدی/ زحمت همسران رزمنده کمتر از حضور در خط مقدم نبودبه گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع‌پرس، شب خاطره حوزه هنری که طبق سنت دیرینه خود پنج‌شنبه اول هر ماه برگزار می‌شود، امشب میزبان روایت یگان توپخانه و موشکی سپاه شد. در این برنامه از شب خاطره سردار یعقوب زهدی، فرمانده توپخانه سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس و از هم‌رزمان شهیدان حسن طهرانی مقدم و حسن شفیع‌زاده، سردار غلامعلی سپهری، از پیشکسوتان توپخانه سپاه پاسداران و ارتش و سردار سرتیپ پاسدار محمود چهارباغی، فرمانده اسبق توپخانه و موشکی سپاه، هم‌رزم و یار دیرین شهید طهرانی مقدم و شهید حاج قاسم سلیمانی به خاطره‌گویی پرداختند.

سردار یعقوب زهدی در این برنامه دربارۀ روند شکل‌گیری توپخانه گفت: از سال دوم جنگ که سیل بسیجیان به سمت جبهه‌ها روانه شد و یگان‌های سپاه با سازماندهی بسیجیان توسعه پیدا کرد، تیپ‌های سپاه تشکیل شد و در عملیات‌های بزرگی مثل فتح‌المبین و بیت‌المقدس شرکت کرد، عزیزانی مثل شهید طهرانی و شهید شفیع‌زاده با دید بلند خود به این جمع‌بندی رسیدند که سپاه باید توپخانه داشته باشد. تا آن زمان، سپاه در عملیات‌ها در کنار ارتش بود و از آتش توپخانۀ ارتش استفاده می‌کرد، اما با توسعۀ یگان‌های سپاه، توپخانه توانایی تأمین سپاه و ارتش را نداشت.

حماسه و پایداری

وی افزود: برخی تصور می‌کردند توپخانه ممکن است چابکی سپاه را سنگین کند و برخی می‌گفتند توپخانه نیاز به تخصص و آموزش‌های طولانی دارد و جنگ این فرصت را فراهم نمی‌کند، اما اراده‌ای که این عزیزان داشتند با عنایت حق‌تعالی همراه شد تا اینکه چیزی حدود ۲۰۰ قبضه توپ به غنیمت رزمندگان اسلام در آمد. این مسئله همه را از تردید درآورد و فرماندهان اتفاق نظر یافتند که توپخانه تشکیل شود. حکمی به شهید طهرانی مقدم به عنوان فرمانده توپخانه داده شد؛ لذا توپخانه سپاه در شهر اهواز شکل گرفت و ستادی تشکیل شد. این ساختار را مدیون مرحوم شفیع‌زاده هستیم که تبحر عجیبی در ساماندهی داشت. توپخانه سپاه هم به سرعت رشد کرد. بنده هم به دلیل اینکه زمان سربازی خود را قبل از انقلاب در رستۀ توپخانه طی کرده بودم و در دانشکده توپخانه ارتش واقع در اصفهان دوره دیده بودم، دعوت به همکاری شدم. اولین دیدارم با شهید طهرانی مقدم در همین منطقۀ پوپک اهواز صورت گرفت. ایشان در آن زمان حدود ۲۲ سال سن داشت و به دلیل جثۀ کوچکی که داشت، اصلاً نمی‌شد تشخیص داد ایشان فرمانده توپخانه است، اما در این جثۀ نحیف، خداوند ظرفیت و استعداد زیادی قرار داده بود که در جبهه‌های جنگ ظهور و بروز یافت.

این فرمانده سال‌های دور دفاع مقدس ادامه داد: دوستان ما قبضه‌های توپ را به سرعت عملیاتی کردند. آموزش توپخانه راه انداختند. در عملیات رمضان، بخش زیادی از توپ‌های غنیمتی را علیه دشمن به کار گرفتیم؛ به همین ترتیب توپخانه گسترش یافت تا جایی که در عملیات کربلای ۵، هفتصد قبضه توپ شلیک کردیم. در آن زمان فرمانده توپخانه شهید شفیع‌زاده بود. شهید طهرانی مقدم برای تشکیل موشکی رفته بود و فرمانده آنجا بود. حدود یک میلیون و دویست هزار گلوله در این عملیات شلیک شد. تصورش خیلی مشکل است، این‌ها ممکن نبود جز آیه‌ای که حین تشکیل توپخانه سرلوحۀ آنجا قرار گرفت: «وَ ما رَمَیْتَ إِذْ رَمَیْتَ وَ لکِنَّ اللَّهَ رَمى‏»؛ شما تیر نمی‌اندازید بلکه خداست که تیر می‌اندازد. همیشه شعارمان همین بود تا جایی که دیده‌بانی هم که در بالای دکل تیراندازی می‌کرد، همین آیه را می‌خواند. حتی شهید طهرانی مقدم در موشکی همین را شعار خود قرار داد. اگر این تجهیزات را داریم، به برکت ایمان، معنویت و نصرت خداست.

وی درباره نقش زنان در راستای پیشبرد اهداف دفاع مقدس گفت: سختی و بار مسئولیت و مشکلاتی که خانم‌ها تحمل می‌کردند، کمتر از حضور در خط مقدم نبود. صبر و شکیبایی که مادران رزمنده هم بی‌مثال است. همسران رزمندگان جایگزین مردشان در زندگی می‌شدند و بار سنگین مسئولیت را به دوش می‌کشیدند. اگر رزمنده از تکیه‌گاه خود مطمئن نبود، در جبهه‌ها متزلزل می‌شد. اگر رزمندگان ما با آن صلابت و قاطعیت نبرد می‌کردند، برای این است که عقبۀ محکمی داشتند؛ این پشتیبانی را خانم‌ها مدیریت می‌کردند.

سردار غلامعلی سپهری با خاطره‌ای از سربازی خود روایت‌های خود را آغاز کرد و گفت: انقلاب اسلامی که به پیروزی رسید، بنا به دستور امام خمینی (ره) برای تأمین نیروی نظامی کشور به سربازی رفتم. در همان دوران سربازی عراق به مرز‌های ایران حمله کرد و من نیز به جبهه اعزام شدم. سربازی من تا درگیری‌های سوسنگرد ادامه داشت و با آزادسازی سوسنگرد پایان یافت.

سپهری افزود: توپخانه یونس سال ۱۳۶۱ راه‌اندازی شد و من در همان سال از بسیجی، افتخار تغییر به پاسداری را یافتم. به دنبال همین موضوع در دوره‌ای از جنگ تصمیم گرفته شد توپخانه‌ها سپاه شناور‌های دشمن را مورد هدف قرار دهد و اهداف دریایی آن‌ها را منهدم کند. کار سختی بود چرا که دشمن از تجهیزات بسیاری برای غلبه بر تلاش‌ها ما بهره‌مند بود، اما به هر حال با عنایت خداوند و با تلاش‌های ایثارگرایانه نیرو‌های ما مناطق آبی را برای ارتش بعث عراق و هم‌پیمانان آن نا‌اَمن کردیم.

وی ادامه داد: توپخانه‌های سپاه پاسداران تا جایی پیشرفت کرد که هم اهداف دریایی را و هم زمینی را به خوبی مورد اصابت قرار می‌داد و ضربات سنگینی به دشمن وارد می‌کرد. توپخانه‌ها تاثیر بسیار ارزشمندی در پیروزی‌های ما در هشت سال دفاع مقدس داشت.

سپهری در پایان گفت: کمبود‌های بسیار در سال‌های دفاع مقدس داشتیم، حتی سیم خاردار نداشتیم و با دشواری‌های بسیار آن را تهیه می‌کردیم، اما الان قدرت موشکی دنیا هستیم، همه این‌ها را از شهدا داریم.

همزمان با برپایی سیصدو‌بیست‌و‌نهمین شب خاطره، دو کتاب «از سربازی تا سرداری» و «دلیران یونس» نیز با حضور برخی از سرداران هشت سال دفاع مقدس و مدیران فرهنگی و هنری رونمایی شدند.

کتاب «از سربازی تا سرداری» خاطرات غلامعلی سپهری با پژوهش سیاوش نقیبی‌نژاد و به قلم مریم شیدا است که انتشارت سوره مهر آن را روانه بازار کتاب کرده است. این کتاب مجموعه خاطرات سردار غلامعلی سپهری است که سال‏ها در گروه توپخانه یونس، فرماندهی کرده و هم ‏اکنون نیز از مدیران ارشد باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران است. دلاوری، شجاعت و مدیریت او در دفاع مقدس از وی شخصیتی قابل ‏تأمل ساخته، که مرور خاطراتش می‏تواند الگوی نسل‏های امروز و فردا باشد.

همچنین کتاب «دلیران یونس» اثری است که مطالب آن به همت غلامعلی سپهری، جواد رضایی و سیاوش نقیبی‌نژاد پژوهش و جمع‌آوری شده است و توسط انتشارات شهدای نیروی زمینی سپاه چاپ و منتشر شده است. این کتاب اطلس ماندگار و تاریخچه و کارنامه کامل این یگان‌حماسه آفرین در سال‌های جنگ تحمیلی است.

انتهای پیام/ 141

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار