به روز شده در: ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۴
در پی اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی لبنان در انتقاد از جنگ عربستان علیه یمن، وزارت خارجه رژیم سعودی بیانیه‌ای را علیه این مقام لبنانی صادر کرد.
کد خبر: ۴۸۵۹۸۸
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۶ - 28October 2021

بیانیه وزارت خارجه عربستان علیه وزیر لبنانی

به گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس به نقل از النشره، وزارت خارجه عربستان سعودی اولین واکنش رسمی خود به اظهارات «جورج قرداحی» در انتقاد از جنگ علیه یمن را نشان داد. این وزارتخانه در بیانیه‌ای مدعی شد که اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی لبنان مردود است.

وزارت خارجه عربستان سعودی در بیانیه تند خود علیه وزیر اطلاع‌رسانی لبنان مدعی شده است که اظهارات قرداحی حمایت آشکار از شبه نظامیان یمنی است! اظهارات قرداحی با اصول و موازین دیپلماتیک در تعارض بود.

وزارت خارجه عربستان در بخش دیگری از بیانیه خود مدعی شده است: قرداحی به صورت آشکار به عربستان سعودی و ائتلاف مشروع آن در یمن هجمه برده است!

پیشتر عربستان سعودی در اعتراض به اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی لبنان، سفیر بیروت در ریاض را احضار کرده بود.

قرداحی چندی پیش در یک برنامه ضبط شده تلویزیونی ضمن محکوم کردن اقدامات و جنگ‌های ائتلاف متجاوز سعودی در یمن اعلام کرد که جنبش «انصارالله» در سال‌های جنگ فقط از خود در برابر اقدامات این ائتلاف دفاع کرده است.

وی در بخشی از سخنان خود گفته بود: «من معتقدم جنگ یمن یک جنگ بیهوده است و باید متوقف شود. ملت یمن از خود دفاع می‌کند. آیا چنین ملتی باید مورد تجاوز قرار گیرد».

سخنان قرداحی واکنش‌های متعددی را در محافل مختلف لبنان به همراه داشت. رسانه‌های لبنانی نزدیک به عربستان سعودی به شدت قرداحی را مورد هجمه قرار دادند و مدعی شدند که اظهارات او موجب وقوع یک بحران بزرگ در روابط میان بیروت و ریاض خواهد شد. این رسانه‌ها به صورت آشکار قرداحی را تحت فشار قرار دادند تا از سمت خود استعفا دهد؛ فشاری که البته جواب نداد و وزیر اطلاع‌رسانی لبنان اعلام کرد که چنین کاری نمی‌کند.

پس از هجمه‌های داخلی رسانه‌های نزدیک به عربستان سعودی، نوبت به «عبدالرحمن بن مساعد بن عبدالعزیز» شاهزاده سعودی رسید تا به صورت گسترده وزیر اطلاع‌رسانی لبنان را در فضای مجازی مورد حمله قرار دهد. این شاهزاده سعودی که از اظهارات قرداحی در انتقاد از جنگ یمن به شدت عصبانی و خشمگین بود، در فضای مجازی ضمن به سخره گرفتن سخنان وزیر اطلاع‌رسانی لبنان، گفت: قرداحی گفته است که در اظهاراتش قصد توهین به عربستان و یا امارات را نداشته است. من خطاب به او می‌گویم: آیا تو خودت احمق هستی و یا ما را احمق فرض کردی؟

انتهای پیام/ ۹۱۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها