به روز شده در: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۹
در سازمان اقتصادی کوثر؛
مراسم رونمایی از سامانه استعدادیابی مدیران صالح کارآمد (امصاک) روز دوشنبه در سازمان اقتصادی کوثر برگزار شد.
کد خبر: ۴۸۵۵۶۴
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۷ - 26October 2021

سامانه استعدادیابی مدیران صالح کارآمد (امصاک) رونمایی شدبه گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع‌پرس، مراسم رونمایی از سامانه استعدادیابی مدیران صالح کارآمد (امصاک) روز دوشنبه (سوم آبان) در سازمان اقتصادی کوثر برگزار شد.

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در این مراسم با اشاره به سرمایه‌گذاری کشور‌های توسعه یافته در حوزه فناوری اظهار داشت: در روایت‌های دینی ما دستورالعمل‌هایی برای گزینش حاکمان وضع شده است که اصول آن در برخی بخش‌ها رعایت نمی‌شود اما لازم است برای اصلاح امور دلایل مستند وجود داشته باشد و انتخاب مدیر کارآمد بر اساس اصل شفافیت صورت گیرد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به اهداف رونمایی سامانه امصاک گفت: دلیل ایجاد این سامانه نظام ارزیابی نبوده است و سابق بر این اقداماتی برای شایسته‌گزینی مدیران وضع شده است اما با توجه به دستورالعمل‌ها آثار آن را در جامعه مشاهده نمی‌کردیم اما با راه‌اندازی این سامانه می‌توان نتایج را در دستگاه‌های مختلف مشاهده کرد.

وی با اشاره به تأکید رئیس جمهور برای انتخاب مدیران بر اساس شایسته‌سالاری عنوان کرد: رئیس جمهور روی این نکته تأکید داشت که نباید تنها شعار داد و توقع ایجاد کرد. برای همین بیشتر از یک ایده خوب نتیجه برای ما اهمیت دارد که لازمه آن شفافیت برای انتخاب مدیر است. باید ارزیابی انجام شود و سپس آزمون استاندارد انجام گیرد.

قاضی‌زاده هاشمی با انتقاد از اینکه برخی مدیران با معرفی برخی افراد انتخاب می‌شوند، گفت: استعدادیابی به تنهایی کافی نیست و باید علاوه بر آن آموزش ضمن خدمت و کارآموزی برای انتخاب مدیران وجود داشته باشد و در نهایت باید بانک اطلاعات مدیران ایجاد شود و اطلاعات آن را مدام به روز کرد ضمن اینکه نظارت بر مدیران نیز در این مسیر مهم است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: بنیاد شهید و امور ایثارگران چهارمین سازمان مهم کشور است که حدود یک هزار و ۴۰۰ مدیر در بنیاد شهید و امور ایثارگران وجود دارد و بر اساس قانون وظیفه داریم برای کادرسازی در نظام اسلامی، جامعه ایثارگری را برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت رشد دهیم و رهبر معظم انقلاب اسلامی بر این موضوع تأکید دارند.

وی با بیان اینکه بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان امور اداری و استخدامی می‌توانند تجارب خود را از این سامانه در اختیار سایر سازمان‌های کشور قرار دهند، گفت: باید برای انتخاب مدیر شایسته آزمون و استعلام صورت بگیرد و در نهایت در کمیته انتصابات مدیر مورد نظر انتخاب شود هرچند انتخاب مدیران بنیاد شهید و امور ایثارگران با انتخاب سایر مدیران متفاوت است، اما می‌توان این تجربه را انتقال داد.

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: این سامانه به صورت آزمایشی ابتدا در سازمان اقتصادی کوثر راه‌اندازی می‌شود و بعد از آن در بنیاد شهید و امور ایثارگران اجرایی خواهد شد و در صورتی که نتیجه مطلوبی داشته باشد در کل کشور اجرایی می‌شود.

میثم لطیفی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی نیز در این مراسم با اشاره به خطبه ۱۷۵ حضرت علی (ع) در نهج‌البلاغه در خصوص شایسته‌سالاری و عدالت‌محوری برای گزینش مدیران کارآمد اظهار داشت: در روایت‌های دینی نسبت به انتخاب افراد شایسته برای پست‌های مدیریتی تأکید شده است، اما در این سال‌ها فراز و فرود‌هایی برای انتخاب افراد شایسته وجود داشته است.

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی ادامه داد: در گام دوم انقلاب ما به سطحی رسیده‌ایم که بتوانیم افراد صالح را برای پست‌های مدیریتی انتخاب کنیم و رونمایی از این سامانه اقدامی ارزشمند و عمل خیری است که باید به نهایت برسانیم و این عمل ایستا نباشد و پویایی داشته باشد.

وی گفت: شایسته‌سالاری بر اصل شایسته‌پروری، شایسته‌شناسی، شایسته‌گزینی و شایسته‌گماری استوار است و باید از اولویت‌ها برای جذب افراد نخبه و شایسته استفاده کرد و بتوانیم این حرکت را در کل کشور استمرار دهیم و مدیون خون شهدا نباشیم.

ناصر فخاری سرپرست سازمان اقتصادی کوثر نیز در این مراسم با بیان اینکه نزدیک ۴۰ بنگاه اقتصادی در این سازمان وجود دارد، اظهار داشت: برای بهره‌وری از نیروی انسانی باید تلاش کرد و این سامانه از ظرفیت نیروی انسانی بهره خواهد برد و مهمترین کار سامانه تشکیل بانک اطلاعاتی نیروی انسانی بر اساس شایستگی است.

سرپرست سازمان اقتصادی کوثر گفت: این سامانه بر مبنای عدالت محوری است و همه ایثارگران و فرزندان شهدا مخاطب آن هستند و با کمک سازمان امور اداری و استخدامی راه‌اندازی شده است.

در پایان این مراسم از سامانه استعدادیابی مدیران صالح کارآمد (امصاک) با حضور دکتر امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید امور ایثارگران و معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی رونمایی شد.

انتهای پیام/ 118

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار