به روز شده در: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۷
صندوق بین‌المللی پول هشدار داد؛
صندوق بین‌المللی پول هشدار داد پذیرش سیل مهاجرت از افغانستان در بهترین حالت خود، برای تاجیکستان ۱۰۰ میلیون دلار و برای ایران و پاکستان به ترتیب ۳۰۰ و ۵۰۰ میلیون دلار هزینه اضافی خواهد داشت.
کد خبر: ۴۸۴۸۰۸
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۷ - 20October 2021

بار مهاجرت افغان‌ها روی دوش تاجیکستان، ایران و پاکستان استبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس به نقل از رویترز، صندوق بین‌المللی پول هشدار داد که تبعات اقتصادی بحران افغانستان به سیل مهاجرتی منجر خواهد شد که دامنگیر کشور‌های همسایه، ترکیه و اروپا می‌شود.

طبق برآورد این نهاد، اقتصاد افغانستان طی سال جاری میلادی ۳۰ درصد کوچک‌تر خواهد شد که با سوق دادن میلیون‌ها افغان به فقر، به فاجعه انسانی منجر می‌شود.

به گفته صندوق بین‌المللی پول، همسایگان افغانستان بیش از همه از این روند متاثر خواهند شد حال آنکه تاجیکستان هشدار داده که بیش از این قادر به پذیرش پناهجو نیست.

از منظر اقتصادی، هجوم پناهجویان به منابع عمومی کشور‌های میزبان فشار می‌آورد، شوکی به بازار نیروی کار انسانی است و نهایت آنکه به تنش‌های اجتماعی منجر خواهد شد.

اگرچه مشخص نیست که هر یک از همسایگان چه مقدار از بار مهاجرت را به دوش می‌کشند، اما با احتساب یک میلیون مهاجر اضافی برای هر کشور، هزینه تاجیکستان ۱۰۰ میلیون دلار، ایران ۳۰۰ میلیون دلار و پاکستان ۵۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود.

این گزارش ضرورت ارائه کمک‌های بین المللی به کشور‌های همسایه افغانستان برای پذیرایی از پناهجویان را برجسته می‌کند حال آنکه به غیر از تاجیکستان، سایر کشور‌های آسیای میانه به مشارکت در پذیرش مهاجران افغان روی خوش نشان نمی‌دهند.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار