به روز شده در: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۳
استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه کرمان:
آیت الله «شیخ بهایی» گفت: با اینکه عمر ایشان کوتاه بود اما در فضای سامرا و بزرگان بنی عباس جایگاه عظیمی بدست آوردند و حتی دشمنان شیعه نسبت به حضرت احترام می کردند.
کد خبر: ۴۸۳۹۱۶
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۷ - 15October 2021

امام عسکری علیه السلام در میان دشمنان هم جایگاه رفیعی داشتند

به گزارش دفاع‌پرس از کرمان، آیت الله «احمد شیخ بهایی» استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه کرمان به مناسبت هشتم ربیع الاول، سالروز شهادت امام حسن عسکری علیه السلام اظهار داشت: بعد از امام رضا (ع) ائمه دور از محل زندگی و در بغداد و سامرا تحت نظر بودند لذا ارتباط شیعیان با ایشان به سختی انجام می شد.

استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه کرمان افزود: اما این مقدمه ای برای تمرین دوران غیبت شد و شبکه وکلا و کسانی که با معارف معصومین آشنا و اهل حدیث و روایت بودند به عنوان شاغلین بیشتر در کسوت تجارت در شهرها تردد می کردند و جامعه شیعی اینگونه ارتباط خود را از طریق آنان با امام حفظ کردند.

وی با بیان اینکه در جملات و روایات نقل شده از امام یازدهم، ایشان خود را و سطح علم و معرفت و کرامات خود را به مردم معرفی کردند؛ تصریح کرد: مهمترین کاری که به عهده ایشان بود پدر بودن برای ولی عصر عجل الله تعالی است که آخرین ستاره آسمان امامت و ولایت از ایشان متولد شد.

آیت الله شیخ بهایی اظهار کرد: با اینکه عمر ایشان کوتاه بود اما در فضای سامرا و بزرگان بنی عباس جایگاه عظیمی بدست آوردند و حتی دشمنان شیعه نسبت به حضرت احترام می کردند.

وی با بیان اینکه حضرت به گفته دشمنان دارای زهد و عبادت و اهل فضل و شرافت نسب و جایگاه عالی و تمام صفات کمال یک انسان و حتی در بین دشمنان خود هم جایگاه رفیعی داشتند؛ افزود: رفتار و اخلاق و صفات نفسانی ایشان گذشته از جنبه امامت در چشم همه مردم بزرگ می نمود زیرا آنقدر فساد (بر آن جامعه)حاکم بود که یک فرد با تقوا و اهل زهد و دوری از اشرافی گری و خیرخواهی در میان آنان به خوبی دیده می شد.

استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه کرمان وظیفه شیعه در عصر غیبت را در رجوع به فقها یادآور شد و گفت: ولی فقیه جامعه علاوه بر فقاهت در اوج عدالت و مدیریت و شجاعت نیز هست و مردم را به مسیر مشخص شده دین هدایت می کنند.

وی سالروز ولادت و شهادت ائمه اطهار را فرصتی برای مطالعه در احوالات معصومین و ارتباط قلبی و دلی با توسل و زیارت از دور و نزدیک عنوان و بیان کرد: امام عسکری علیه السلام فرمودند زیارت من باعث خیر برای هر دو جانب قرار داده است که شاید منظور شیعه و سنی باشد که با آرامش در کنار هم زندگی می کنند و برای همین چند سال پیش وهابیت حرم ایشان را هدف انفجار ناجوانمردانه برای ایجاد کینه میان شیعه و سنی قرار داد.

آیت الله شیخ بهایی با تصریح به اینکه اما هم اکنون شیعه و سنی با آرامش در کنار هم زندگی می کنند اما باید مراقب توطئه های دشمنان باشند؛ در پایان گفت: تأکید ما این است شیعیان و اهل سنت مراقبت کنند که دو طایفه عزیز اسلام در برابر هجوم دشمن حفظ شود.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار