به روز شده در: ۰۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۶
رئیس هیئت امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع):
صفوی با اشاره به برنامه‌ها و فعالیت‌های این امامزاده در غرب تهران گفت: برنامه داریم تا پنج سال آینده طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی و سیاست‌های سازمان اوقاف، این امامزاده را یکی از قطب‌های فرهنگی و اجتماعی تهران کنیم.
کد خبر: ۴۸۲۰۷۸
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۱ - 04October 2021

آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی قطب فرهنگی اجتماعی تهران خواهد شدبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، سرلشکر پاسدار «سید یحیی صفوی» رئیس هیئت امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) در حاشیه جلسه هیئت امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) واقع در منطقه پونک تهران، اظهار داشت: در این جلسه که دومین جلسه هیئت امنا در سال ۱۴۰۰ بود، تصمیم گرفتیم طرح توسعه حرم این امامزادگان در اولویت پروژه‌های عمرانی قرار گیرد و به فضل الهی و کمک خیرین و مردم عزیز و حمایت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه امیدواریم این پروژه بزرگ تا سه سال آینده به اتمام برسد.

وی با اشاره به محدودیت‌های ترافیکی در دسترسی به این امامزاده، افزود: این امامزاده چون در کوچه پس کوچه‌های محله پونک قرار گرفته از نظر دسترسی برای مردم مشکل ایجاد می‌شود، در جلسه امروز تصمیم گرفته شد که مسیر اصلی ورود و خروج زوار به امامزاده از طریق بزرگراه اشرفی اصفهانی تا پایان امسال با همکاری مهندسی سپاه و شهرداری منطقه ۲ تهران ایجاد شود.

سردار صفوی با اشاره به جایگاه ورزش در سلامت جامعه، نشاط اجتماعی و جذب جوانان ادامه داد: در جلسه امروز هیئت امنا، تصمیم گرفتیم یک فضای مناسب جهت توسعه فعالیت‌های باشگاه فرهنگی ورزشی سجاد این امامزاده و ایجاد زیرساخت‌های حرفه‌ای برای ورزش نسل جوان به بخش خصوصی واگذار کنیم.

وی با اشاره به فعالیت‌های اجتماعی که در این آستان ارائه می‌شود، تصریح کرد: در این امامزاده بخش‌های گوناگون در حال ارائه خدمات به مردم و زائران هستند؛ این آستان با راه اندازی مرکز مشاوره، سلامتکده طب سنتی، شورای حل اختلاف، برگزاری کلاس‌های آموزشی، قرآنی، برنامه‌های فرهنگی و اقدامات خیریه و محرومیت زدایی، باشگاه ورزشی و...، محل مراجعه مردم عزیزمان شده و امیدواریم با افزایش و ارتقای این اقدامات، آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی را با کمک سازمان اوقاف، به قطب فرهنگی اجتماعی شمال غرب تهران تبدیل کنیم که به نظر می‌رسد تاکنون در تحقق این هدف موفق بوده ایم.

رئیس هیئت امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) با اشاره به استقبال چندین هزار نفر از مردم از سلامتکده طب سنتی پونک که در این امامزاده مشغول فعالیت است، گفت: در این سلامتکده بیش از ۱۵ پزشک مستقر هستند که با مجوز وزارت بهداشت، خدمات تخصصی طب سنتی ارائه می‌دهند به نحوی که روزانه حدود ۴۰۰ نفر از مردم اقصی نقاط کشور به این درمانگاه مراجعه می‌کنند و از خدمات پزشکی سنتی بهره مند می شوند.

وی با اشاره به برنامه‌های فرهنگی این امامزاده اظهار داشت: به فضل الهی طی شش ماه گذشته برنامه‌های فرهنگی بزرگی در ماه مبارک رمضان، عید غدیر، ماه محرم، ایام عاشورا و تاسوعا و ماه صفر با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در این امامزاده برگزار شده که مورد استفاده هزاران نفر از مردم قرار گرفته است.

سرلشکر صفوی افزود: در کنار آستان امامزادگان، یک شورای حل اختلاف با مجوز دادگستری تهران ایجاد شده است که در حل اختلاف خانوادگی مردم و سایر موارد که به شورا مربوط می‌شود بسیار موفق بوده است. همچینین یک مجموعه فیزیوتراپی نیز جهت ارائه خدمات نیز راه اندازی شده است.

وی با اشاره به طرح‌های عمرانی و برنامه‌های آینده این آستان تاکید کرد: هیئت امنای آستان برنامه دارند که با تکمیل طرح جامع توسعه شامل ساخت حرم مطهر و شبستان‌های زیارتی، بوستان کتاب، پل معلق گردشکری و اتصال بوستان نهج البلاغه به این امامزاده و سایر برنامه ها، آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) را تا پنج سال آینده طبق فرمایش  رهبر معظم انقلاب اسلامی، بر اساس سیاست‌های سازمان اوقاف و امور خیریه و با کمک مجمع بزرگ خیرین، یکی از قطب‌های فرهنگی و اجتماعی استان تهران شود.

وی در پایان با تبریک هفته وقف، از مردم و خیرین دعوت کرد که اگر وقفیاتی دارند جهت تکمیل سریعتر پروژه‌ها و تبدیل این آستان به قطب فرهنگی منطقه به این امامزادگان مراجعه و طبق ضوابط سازمان اوقاف و امور خیریه اقدام نمایند که این امر باقیات الصالحات ابدی شان خواهد بود

امیدواریم این آستان به الگو تبدیل شود

علی اکبر صالحی قائم مقام رئیس هیئت امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) نیز در جلسه هیئت امنای این امامزادگان گفت: امیدواریم این امامزاده تبدیل به یک امامزاده الگو هم در بخش زیارتی و هم در بخش سیاحتی و استفاده از خدمات اجتماعی و متنوع شود.

وی اظهار کرد: این بقعه متبرکه، محل بسیار با ارزشی که سال‌های گذشته غریب افتاده بود و به امکانات بالقوه‌ای که در اینجا بود توجه چندانی نشده بود، اما خوشبختانه از زمانی که سرلشکر صفوی عهده دار ریاست هیئت امناء این امامزادگان شدند، حرکت‌ها و قدم‌های بلندی برداشته شد.

صالحی اضافه کرد: طی سال‌های گذشته در حوزه‌های عمرانی و فرهنگی پیشرفت بسیار خوبی ایجاد شده به خصوص صحن حرم بسیار خوب جلو رفته است و نقشه جامع خوبی برای آن تهیه شده و تمام امکانات جانبی مورد نیاز زائران نیز در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به برنامه‌های آینده این آستان گفت: امیدواریم بوستان نهج البلاغه که تا فاصله‌ای جلو آمده است به همان سبکی قبلی ادامه پیدا کند و طرح پل بین آستان و این بوستان هم با کمک شهرداری تهران احداث شود.

عضو هیئت امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) با قدردانی از کمک مردم و خیرین به این امامزاده، عنوان کرد: خیرینی هستند که کمک‌های فراوانی کردند، در جلسه امروز هم قرار شد این کمک‌ها ادامه یابد، چون برای تکمیل پروژه‌ها زیر بار تعهد رفته ایم.

وی افزود: امیدوارم ساکنینی این محل که بیش از یک میلیون نفر هستند و بعدا استفاده کنندگان از این امکانات خواهند بود، آن‌ها هم همت عالی به خرج بدهند و به صورت وقف یا هر طور که صلاح می‌دانند، کمک کنند.

صالحی با اشاره به خدمات متنوعی که در این امامزاده معرفی می‌شود گفت: اینجا علاوه بر محوطه امامزاده که در دست ساخت است، امکانات رفاهی، ورزشی و درمانی هم برای مردم فراهم شده است.

وی تأکید کرد: امیدواریم این امامزاده تبدیل به یک امامزاده الگو هم در بخش زیارتی و هم در بخش سیاحتی و استفاده از خدمات اجتماعی و متنوع شود.

کمبود مراکز مذهبی و فرهنگی در غرب تهران  

سردار محسن رفیقدوست از اعضای هیئت امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) نیز در این جلسه با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی در تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی، بیان داشت: منطقه‌ پونک بعد از انقلاب با ساخت ده‌ها هزار خانه ایجاد شده، ولی مراکز فرهنگی و مسجد کمتر در این مناطق کمتر وجود دارد و باید کاری کنیم که اهالی غرب تهران برای فرائض دینی و مذهبی به اینجا بیایند.

وی اظهار کرد: اعضای هیئت امنای آستان طی ده سال گذشته برای تبدیل شدن این امامزاده به قطب فرهنگی همت خوبی گذاشتند و تا کنون کار‌های خوبی انجام شده و البته کار‌های زیادی مانده است، ان شاء الله با اتمام باقی کار و فراهم کردن همه امکانات مورد نیاز منطقه با توجه به کمبود مراکز فرهنگی در غرب تهران، مردم این مناطق برای همه نیاز‌های درمانی، فرهنگی، مذهبی، قرآنی و آموزشی به استان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) مراجعه کنند و نیاز آن‌ها هم در اینجا پاسخ داده شود.

رفیق دوست افزود: در جلسه امروز هیئت امنا طرح توسعه حرم و باقی پروژه‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ان شاء الله هر چه زودتر این پروژه‌ها جهت استفاده زائرین آماده خواهد شد.

وی ادامه داد: منطقه‌ی پونک بعد از انقلاب با ساخت ده‌ها هزار خانه ایجاد شده، ولی مراکز فرهنگی و مسجد کمتر در این مناطق کمتر وجود دارد و باید کاری کنیم که اهالی غرب تهران برای فرائض دینی و مذهبی به اینجا بیایند.

عضو هیئت امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) بیان کرد: امروز تصمیم گرفته شد طرح توسعه حرم مطهر و تکمیل اقدامات گذشته و مجموعه‌های ورزشی، کتابخانه و بوستان کتاب با سرعت بیشتری انجام بگیرد و امیدواریم این طرح‌ها به خوبی پیش برود تا مردم شمال‌غرب تهران محلی برای عبادت و آرامش روحی خود داشته باشند.

آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی علیه‌السلام در محله پونک تهران قرار دارد و علاوه بر سردار صفوی، علی اکبر صالحی و سردار رفیقدوست، مسئولان دیگری همچون حجت الاسلام علی سعیدی رئیس دفتر عقیدتی سیاسی رهبر معظم انقلاب، سرداران حسین اشتری فرمانده ناجا، مؤمنی رئیس ستاد قاچاق کالا و ارز، عبدالرضا عابد از مسئولان قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء، مرتضی طلایی قائم مقام اسبق شورای شهر تهران و مهندس عزیزالله نظری شهردار اسبق منطقه ۲ تهران حضور دارند و دکتر مهدی مزینانی نیز مدیریت این آستان را برعهده دارد.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها