به روز شده در: ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۲
مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس استان گیلان خبر داد؛
سرهنگ «حسین مصطفی پور» از افتتاح فاز نخست موزه دفاع مقدس گیلان در پاییز امسال خبر داد و تصریح کرد: طی ماه‌های آینده فاز نخست را افتتاح می‌کنیم و مردم گیلان همانند ۲۲ استان دیگر از این موزه بازدید خواهند کرد.
کد خبر: ۴۷۹۳۳۰
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۶ - 22September 2021

فاز نخست موزه دفاع مقدس گیلان در پاییز افتتاح می‌شودسرهنگ «حسین مصطفی پور» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار دفاع‌پرس در رشت، با بیان اینکه دفاع مقدس ملت ایران همه معادلات جهانی قدرت را بر هم زد، اظهار داشت: کارشناسان غربی لیبرال دموکراسی را پایان تاریخ معرفی می‌کردند و در حال اجرای یک نظم نوین جهانی بودند، اما پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۱۳۵۷ گفتمان جدیدی را در جهان به وجود آورد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با اشاره به تلاش استکبار جهانی برای از پا درآوردن انقلاب اسلامی ایران، تصریح کرد: یکی از حربه‌های دشمن برای مقابله با انقلاب، جنگ تحمیلی بود؛ اما دفاع مقدس هشت ساله ما طبق پیش بینی‌های جهانی پیش نرفت و به نفع ملت ایران تمام شد.

وی با اشاره به نقش امام خمینی (ره) در پای کار آوردن مردم و مردمی کردن دفاع مقدس خاطرنشان کرد: در دوران جنگ فقط صدام مقابل ایران نبود، بلکه جهان استکبار با محوریت دو ابرقدرت شرق و غرب از صدام حمایت می‌کردند تا بتوانند انقلاب اسلامی را حذف کنند؛ این در حالی است که رزمندگان اسلام هم از نظر سلاح و مهمات و هم از نظر اطلاعات و لجستیک در سطح پایین تری از دشمن قرار داشتند، اما حضور مردم در صحنه از هر قشر و صنف و اعم از مرد و زن و پیر و جوان پیروزی حق بر باطل را رقم زد.

مصطفی پور با اشاره به شکل گیری ستاد‌های پشتیبانی از جنگ توسط مردم در همه شهر‌ها و روستاها، افزود: یکی از مهمترین ثمرات دفاع مقدس از بین رفتن ابهت پوشالی ابرقدرت‌های شرق و غرب بود که در آن زمان برای خودشان ایجاد کرده بودند؛ لذا دفاع مقدس به ملت‌های مظلوم جهان نشان داد که می‌توانند جلوی دشمنان بایستند و از حق خودشان دفاع کنند.

وی با بیان اینکه دفاع مقدس برای همه ملت‌ها به ویژه مسلمانان منطقه تبدیل به الگو شد، تاکید کرد: امرزه شاهد شکل گیری هسته‌های مقاومت در لبنان، فلسطین، یمن و ... به تأسی از دفاع مقدس هستیم که موجب پیروزی‌های جبهه اسلام و عقب نشینی دشمنان از منطقه شده است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان جنگ را یک تهدید دانست که به برکت دفاع مقدس ملت ایران تبدیل به فرصت شد و اظهار داشت: توکل به خدا، رهبری داهیانه امام راحل، اطاعت پذیری از ولایت و پای کار بودن مردم موجب شد در جنگ نظامی به پیروزی برسیم؛ اما اعتقاد داریم که تهاجم دشمن همچنان ادامه دارد و عرصه‌های فرهنگی و اقتصادی را شامل می‌شود.

وی فرهنگ و معارف دفاع مقدس را رمز پیروزی در همه جبهه‌ها دانست و تصریح کرد: اتحاد، همبستگی، وحدت کلمه، خلوص و بی ریایی، بی اعتنایی به دنیا و اعتماد به مردم به ویژه جوانان از ویژگی‌های دفاع مقدس است، با این معارف می‌توانیم از همه گردنه‌های سخت و خطرناک انقلاب عبور کنیم؛ عدم موفقیت در برخی از عرصه‌ها به ویژه اقتصادی نتیجه پشت گوش انداختن ارزش‌ها و آرمان‌های دفاع مقدس است.

مصطفی پور با اشاره به نقش بارز گیلان در دوران هشت سال دفاع مقدس، متذکر شد: با وجود فاصله هزار کیلومتری تا جبهه‌ها و بمباران‌های کم ۸ هزار شهید، ۲۲ هزار جانباز و ۲۷۰۰ آزاده دوران دفاع مقدس داریم و ۹۷ هزار رزمنده گیلانی به جبهه اعزام شدند که بیشتر از استان‌های درگیر جنگ است؛ همچنین پشتیبانی‌های مردم گیلان از رزمندگان در جبهه‌ها در کشور زبانزد است.

وی نیمی از شهدای گیلانی دوران دفاع مقدس را از شهدای ارتش دانست و خاطرنشان کرد: اقتدار، عظمت و شکوهی که به واسطه هشت سال دفاع مقدس ایجاد شده یک شکست ناپذیری و بازدارندگی برای کشور ایجاد کرده و طمع دشمنان را از بین برده است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان از مسئولان خواست همانند سال‌های جنگ به جوانان اعتماد کنند و افزود: همانگونه که مقام معظم رهبری تأکید فرمودند باید جوانان را دریابیم و به آنان اعتماد کنیم؛ زیرا جوانان انقلابی و جهادی زیاد به منافع خود فکر نمی‌کنند و تلاش را سرلوحه خویش قرار می‌دهند.

  وی با بیان اینکه دشمنان تلاش می‌کنند ارزش ها، آرمان‌ها و باور‌های دفاع مقدس را تحریف کنند، تاکید کرد: امروز وظیفه داریم که فرهنگ و معارف دفاع مقدس را به نسل‌های امروز و فردای جامعه انتقال دهیم، زیرا نسل جوان و نوجوان انقلاب و جنگ را ندیده اند و از آن برجستگی‌ها بی خبر هستند.

مصطفی پور از افتتاح فاز نخست موزه دفاع مقدس گیلان در پاییز امسال خبر داد و خاطرنشان کرد: قرار بود بهره برداری از فاز نخست در هفته دفاع مقدس انجام شود که شرایط ناشی از بیماری کرونا موجب تاخیر در روند کار شد؛ اما طی ماه‌های آینده فاز نخست را افتتاح می‌کنیم و مردم گیلان همانند ۲۲ استان دیگر از موزه دفاع مقدس خود بازدید خواهند کرد.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار