به روز شده در: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۴
نیویورک تایمز اعتراف کرد؛
نیویورک تایمز در یادداشتی به موفقیت حزب الله لبنان در واردات سوخت و شکستن محاصره این کشور اشاره کرده است.
کد خبر: ۴۷۸۲۸۴
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۴ - 19September 2021

حزب الله لبنان در برابر آمریکا پیروز شده استبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، نشریه آمریکایی نیویورک تایمز در یادداشتی به موفقیت حزب الله لبنان در واردات سوخت اشاره کرد و گفت: حزب‌الله لبنان موفق شد در رویارویی خود با آمریکا پیروز شود.

در این مطلب آمده است: حزب‌الله پس از انتقال بیش از یک میلیون گالن گازوئیل ایرانی به لبنان از طریق سوریه، ناجی ملی خوانده می‌شود؛ به ویژه اینکه این اتفاق پس از آن رخ داد که دولت لبنان و حامیان غربی آن در این زمینه شکست خوردند و این کشور با بدترین بحران اقتصادی و سیاسی در طول تاریخ لبنان مواجه شد. این تحویل سوخت که به گفته یک مقام حزب‌الله، نخستین مرحله از انتقال بیش از ۱۳ میلیون گالن بود، نشان دهنده جدی بودن بحران لبنان و همچنین شکست دولت در رفع آن است. لبنان قادر به دریافت کمک از هرجای دیگر نیست و به سوریه جنگ زده و ایران متوسل شده است.

به گفته نیویورک تایمز، این اقدام تحریم‌های آمریکا در ارتباط با خرید نفت ایران را نقض می‌کند، اما هنوز مشخص نیست که آیا واشنگتن این اقدام را تحت فشار قرار خواهد داد یا خیر.

در این گزارش گفته شده است: بحران سوخت در لبنان منجر به نوعی رویارویی میان حزب الله و متحدانش از یک سو و ایالات متحده از سوی دیگر شد، رویارویی بر سر اینکه چه کسی می‌تواند سریع‌تر برای کاهش درد و رنج ملت لبنان اقدام کند، رقابتی که حزب‌الله برنده آن شد.

نیویورک تایمز همچنین گزارش داد: حزب‌الله پنج‌شنبه ورود محموله سوخت را با لحنی قهرمانانه به تصویر کشید و اعلام کرد که محاصره آمریکا را شکسته است، این خط فکری است که بسیاری از لبنانی‌ها آن را خواهند پذیرفت.

پیش از این نیز، محمود قماطی، عضو شورای سیاسی حزب‌الله لبنان تاکید کرده بود: شکستن محاصره تنها به مشتقات نفتی و سوخت محدود نخواهد بود بلکه از آن فراتر خواهد رفت و شامل دارو، مواد غذایی و دیگر مسائل می‌شود تا رنج‌های ملت لبنان کاهش یابد.

این عضو حزب‌الله لبنان افزود: بذر معادله‌ای که می‌خواستند در دل ملت لبنان بکارند این بود که دلیل گرسنگی و درد شما و قطع برق و نفت مقاومت و سلاحش است که این خنثی شد. مقاومت همیشه مراقب آن‌ها بود و تاکید کرد، کسی که آب و دارو و نفت را قطع کرده و مردم را گرسنگی می‌دهد و ملت لبنان را تشنه نگه داشته، آمریکا و سیاست‌هایش در منطقه است.

روز پنجشنبه منابع لبنانی گزارش دادند که تانکر‌های حامل سوخت ایران که از سمت بندر بانیاس سوریه به لبنان حرکت کرده بودند وارد این کشور شده است. خبرنگار النشره در این خصوص گزارش داد که این تانکر‌های حامل سوخت مازوت ایران وارد منطقه «حوش السید علی» در الهرمل شدند.

از چند روز قبل از آنکه سوخت ایران به لبنان برسد و با نزدیک شدن کشتی‌های سوخت‌رسان ایرانی به سواحل لبنان، مردم این کشور برای فروکش کردن بحران سوخت و پایان صف‌های طولانی در برابر پمپ‌بنزین‌ها، راه‌اندازی نیروگاه‌های برق، حل مشکل برق بیمارستان‌ها و مشکلات بسیار دیگری امیدوار بودند و در نهایت سوخت‌های ایران در شریان انرژی لبنان جاری شد.

با این حال هرچه که مردم لبنان از ابتکار عمل دبیرکل حزب الله لبنان برای گرفتن کمک و خرید سوخت از ایران خوشحال و خرسندند، اما عده‌ای نیز هستند که به شدت از موفقیت مقاومت در یافتن راه حلی برای مشکلات مردم خشمگینند و این نارضایتی را با گرفتن بهانه‌های مختلف در رسانه‌های خود در بوق و کرنا کرده‌اند.

در روز‌های اخیر یکی از مهمترین استدلال‌های مخالفان که به خط اصلی رسانه‌های ضدمقاومت تبدیل شده، این است که اقدام حزب‌الله در خرید سوخت از ایران را خارج از فرآیند رسمی حکومت دانسته و بدین ترتیب از ابتکار عمل حزب الله به عنوان خطر شکلگیری دولت در دولت و همچنین نگرانی از تضعیف استقلال لبنان یاد می‌کنند تا بدین ترتیب احساسات عمومی را علیه ابتکارعمل سید حسن نصرالله تحریک سازند. با این حال حتی کارشناسان غیرلبنانی نیز به موفقیت راهبرد حزب الله در این کشور برای مقابله با بحران سوخت اذعان دارند.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار