به روز شده در: ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۷
عمران‌خان با اشاره به اینکه اکنون باید به طالبان فرصت داد تا وعده‌هایش را عملی کند، گفت: پاکستان بار‌ها به مقامات آمریکایی هشدار داده بود که نمی‌توانند به اهداف خود در افغانستان برسند.
کد خبر: ۴۷۷۸۰۰
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۰ - 16September 2021

جهان به طالبان فرصت دهد

به گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «عمران‌خان» نخست‌وزیر پاکستان در گفت‌وگو با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» اظهار داشت: بهترین راه برای صلح و ثبات در افغانستان تعامل با طالبان و ایجاد انگیزه آن‌ها در موضوعاتی مانند حقوق زنان و دولت فراگیر است.

وی گفت: طالبان تمام افغانستان را در دست دارند و اگر بتوانند برای ایجاد یک دولت فراگیر تلاش کنند و همه جناح‌ها را گرد هم آورند، افغانستان پس از ۴۰ سال می‌تواند به صلح برسد. اما اگر این کار به‌اشتباه صورت گیرد، بزرگترین بحران انسانی یعنی پناهندگان به‌وجود می‌آید که پاکستان عمیقاً نگران این موضوع است.

عمران‌خان مدعی شد که پاکستان برای جلوگیری از بروز بحران به دنبال کمک‌های بین‌المللی بوده که می‌تواند برای سوق دادن طالبان در «مسیر درست به سمت مشروعیت» مورد استفاده قرار گیرد.

وی هشدار داد که افغانستان نمی‌تواند توسط نیرو‌های خارجی کنترل شود.

نخست وزیر پاکستان در بخش دیگری از این گفت‌وگو خاطرنشان کرد: «هیچ دولت دست نشانده‌ای در افغانستان مورد حمایت مردم نیست؛ بنابراین به‌جای اینکه فکر کنیم که می‌توانیم آن‌ها (طالبان) را کنترل کنیم، باید آن‌ها را تشویق کنیم. زیرا دولت کنونی افغانستان، به‌وضوح احساس می‌کند که بدون کمک‌های بین‌المللی، نمی‌تواند این بحران را متوقف کنند؛ بنابراین باید آن‌ها را در جهت درست تحت فشار قرار داد.»

وی افزود: حتی قبل از اینکه طالبان به قدرت برسد، درگیری‌های طولانی‌مدت، فقر، خشکسالی‌های پی در پی، سقوط اقتصادی و همه‌گیری کرونا شرایط دشواری را برای ۱۸ میلیون افغان به‌وجود آورده بود. این در حالی است که طبق گزارش نهاد‌های وابسته به سازمان ملل، نیمی از این ۱۸ میلیون نفر نیاز به کمک داشتند.

عمران‌خان در پاسخ به منتقدانی که می‌گویند طالبان افغانستان را بی‌ثبات می‌کند، به خروج شوروی در سال ۱۹۸۹ اشاره کرد که منجر به «خونریزی» شد و گفت که او انتظار داشت خونریزی مشابهی پس از خروج نیرو‌های آمریکایی نیز رخ دهد.

وی افزود: سازمان‌های اطلاعاتی به ما گفتند که طالبان نمی‌تواند تمام افغانستان را تصرف کند و اگر آن‌ها بخواهند افغانستان را به صورت نظامی تصرف کنند، یک جنگ داخلی طولانی مدت رخ می‌دهد، چیزی که ما از آن می‌ترسیدیم، زیرا در این صورت پاکستان بیشترین آسیب را می‌دید.

خان تصریح کرد: اکنون جهان باید به آن‌ها زمان بدهد تا یک دولت قانونی تشکیل دهند و به وعده‌های خود عمل کنند.

زنان در دولت آینده طالبان

عمران‌خان درباره آینده زنان و حقوق آن‌ها در حکومت طالبان اظهار داشت: «این اشتباه است که فکر کنیم کسی از خارج به زنان افغان حقوق می‌دهد. زنان افغان قوی هستند. به آن‌ها وقت بدهید. آن‌ها حقوق خود را دریافت خواهند کرد.»

وی افزود: «زنان باید در جامعه از توانایی بالقوه خود در زندگی برخوردار باشند. در پاکستان، آنچه ما انجام داده‌ایم این است که ما در واقع به خانواده‌های فقیر کمک هزینه می‌دهیم تا دختران در مدرسه تحصیل کنند، زیرا ما احساس می‌کنیم اگر دختران تحصیل کنند در آینده می‌توانند حقوق خود را دریافت کنند.»

خروج آمریکا از افغانستان

عمران‌خان که پیش از این خروج ایالات متحده از افغانستان را مورد انتقاد قرار داده بود، گفت که از زمان تصرف طالبان با جو بایدن، علی رغم آنکه پاکستان از متحدان اصلی ناتو است، گفت‌وگویی نداشته است.

وی در عین حال عنوان کرد که رابطه پاکستان با آمریکا چند بعدی و همه‌جانبه است.

نخست وزیر پاکستان در بخش دیگری از این گفت‌وگو با ابراز نارضایتی از ۲۰ سال جنگ آمریکا در افغانستان گفت: ما (پاکستان) مانند یک مزدور استخدام‌شده بودیم. ما قرار بود موجب پیروزی آن‌ها در جنگ افغانستان شویم؛ کاری که هرگز نتوانستیم انجام دهیم

وی بیان کرد: پاکستان بار‌ها به مقامات آمریکایی هشدار داد که آمریکا نمی‌تواند به اهداف خود در افغانستان از نظر نظامی برسد و «در آنجا گرفتار شده است».

عمران‌خان همچنین گفت که ایالات متحده باید در اوج حضور خود در افغانستان، نه با خروج از این کشور، از طریق «قدرت» به دنبال حل و فصل سیاسی با طالبان می‌بود.

نخست وزیر پاکستان همچنین خاطرنشان کرد: به عنوان یک کشور همسایه با روابط عمیق فرهنگی، سرنوشت پاکستان به سرنوشت افغانستان وابسته است. خشونت، آشوب سیاسی و بحران انسانی در افغانستان از مرز عبور می‌کند.

به گفته وی، حمله ایالات متحده به افغانستان در سال ۲۰۰۱ برای پاکستان فاجعه بار بود و هزاران پاکستانی به فقط به دلیل آنکه کشورشان متحد آمریکا بود در حملات تروریستی جان خود را از دست دادند.

عمران‌خان عنوان کرد: فقط به این دلیل که ما در کنار آمریکا بودیم، پس از ۱۱ سپتامبر و جنگ در افغانستان ۵۰ گروه شبه نظامی به دولت ما حمله کردند و باید بدانید که ۴۸۰ حمله بدون سرنشین توسط ایالات متحده در پاکستان صورت گرفته است.

وی بار دیگر اتهامات آمریکا درباره حمایت پاکستان از گروه‌های تروریستی و دادن پناه‌گاه به آن‌ها را رد کرد.

عمران‌خان در ادامه گفت: منطقه پاکستان در امتداد مرز افغانستان شدیدترین نظارت را توسط پهپاد‌های ایالات متحده داشته است یعنی آیا آن‌ها (آمریکایی‌ها) می‌دانستند که پناهگاه‌های امن وجود دارد؟

وی تصریح کرد که سران قبیل دولت پاکستان با ایستادگی نکردن در برابر آمریکا، خود را متهم به همکاری کردند.

نخست وزیر پاکستان در این باره که آیا پاکستان در موقعیتی قرار داشت که بتواند علیه طالبان افغانستان اقدام نظامی انجام دهد، گفت که او نمی‌تواند کشورش را برای «جنگ با دیگران» نابود کند.

وی اضافه کرد: اگر در آن زمان من در دولت بودم، نمی‌گذاشتم که طالبان افغان به ما حمله کنند. به ایالات متحده می‌گفتم که ما از آن‌ها حمایت نمی‌کنیم؛ چراکه ما باید به مردم خود خودمت کنیم و این مسئولیت ماست.

بنابراین گزارش، مصاحبه فوق، نخستین مصاحبه نخست‌وزیر پاکستان از زمان کنترل طالبان بر افغانستان پس از خروج کامل نیرو‌های آمریکایی از این کشور است.

انتهای پیام/ ۹۱۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها