به روز شده در: ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۳
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در نشست تعاملی با اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بر ضرورت رفع خلاء‌های قانونی حوزه مقابله با مواد مخدر و توانمندسازی معتادان متجاهر پس از ترک، تاکید کرد.
کد خبر: ۴۷۷۶۰۱
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۶ - 15September 2021

نشست تعاملی نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس با رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجابه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، سردار مجید کریمی رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در نشست تعاملی با رئیس و نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس ضمن ابراز خرسندی از فرصت پیش آمده به تشریح اقدامات و دستاورد‌های نیروی انتظامی در عرصه مبارزه با مواد مخدر پرداخت و اظهار داشت: امیدواریم با هم‌افزایی و تشریک مساعی بتوانیم چالش‌ها و خلاء‌های موجود بر سر راه مقابله با قاچاق و ترانزیت مواد مخدر را از میان برداریم.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در ادامه به افزایش میزان مزارع زیر کشت خشخاش در کشور افغانستان اشاره و بیان کرد: بر اساس اعلام دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل (UNODC) بیش از ۲۲۴ هزار هکتار از مزارع کشور افغانستان در سال ۲۰۲۰ میلادی زیر کشت خشخاش رفته است که در مقایسه با سال گذشته شاهد افزایش ۳۷ درصدی مزارع کشت خشخاش در این کشور می‌باشیم.

سردار کریمی در بخش دیگری از سخنان خود به حجم بالای تولید مواد مخدر در افغانستان اشاره و خاطر نشان کرد: پس از گذشت ۱۹ سال از حضور نظامیان کشور‌های غربی در خاک افغانستان به بهانه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، متاسفانه امروز نه تنها شاهد کاهش تولید و مقابله با این بلای خانمان سوز از سوی آن‌ها نبوده ایم؛ بلکه کشف بیش از ۲۰ تن متامفتامین (شیشه) تزانزیت شده از کشور افغانستان به داخل خاک جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۹ نشان از افزایش چند برابری تولید مواد مخدر صنعتی و سنتی در این کشور می‌باشد.

وی در ادامه افزود: از آنجایی که یکی از مطالبات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ضربه زدن به بنیان‌های مالی شبکه‌های قاچاق و ترانزیت مواد مخدر است همواره این دغدغه در دستور کار پلیس مبارزه با مواد مخدر قرار داشته؛ به طوری که در سال گذشته پلیس توانست زیان‌های قابل توجهی را به بنیان‌های اقتصادی و مالی سوداگران مرگ ضربه وارد کند که این در نوع خود یک رکورد بی سابقه محسوب می‌شود.

سردار کریمی در بخش دیگری از سخنان خود به تمرکز اقدامات مقابله‌ای پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا بر مرز‌های شرقی کشور اشاره و بیان کرد: برابر تدابیر فرمانده ناجا مبنی بر زمین گیر کردن قاچاقچیان در نقاط مرزی کشور به دلیل جلوگیری از ورود مواد مخدر به عمق کشور، کشف بیش از ۷۶ درصد مواد مخدر در مرز‌های شرقی و جنوب شرقی نشانگر موفقیت نیروی انتظامی در این زمینه است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا همچنین به وجود چالش‌ها و خلاء‌های موجود بر سر راه مبارزه با مواد مخدر در کشور اشاره و خاطر نشان کرد: عدم اجرای دقیق و کامل سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، کاهش میزان مجازات مجرمان مواد مخدر، عدم تناسب بین جرم و مجازات، وجود خلاء‌های قانونی در مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر و ... از جمله چالش‌های هستند که امید است با هم افزایی و نگاه مثبت اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس و تسریع در روند تصویب قانون جدید مبارزه با مواد مخدر، مرتفع شود.

سردار کریمی در ادامه به ضرورت توانمندسازی معتادان متجاهر پس از ترک اشاره و افزود: توانمند سازی و صیانت از معتادان متجاهر نگهداری شده در مراکز ترک، همواره یکی از دغدغه‌ها پلیس است و امیدواریم با ایفاء نقش سازمان‌های متولی ظرفیت نگهداری و توانمندی سازی معتادان متجاهر افزایش یابد.

در ادامه دکتر "ولی اسکندری" رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از فرصت پیش آمده به نقش و جایگاه پلیس مبارزه با مواد مخدر در مبارزه بی امان با قاچاقچیان مواد مخدر پرداخت و اضافه کرد: پیچیدگی و سختی کار کارکنان خدوم و جان برکف پلیس مبارزه با مواد مخدر را با تمام وجودم حس می‌کنم و امیدوارم با هم افزایی بیشتر موانع موجود تا حد ممکن رفع شود.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: با توجه به ضرورت انسداد مرز‌ها در راستای جلوگیری از ورود مواد مخدر به کشور، جلساتی در این خصوص برگزار و موضوعاتی در مجلس مطرح شد و قرار است نسبت به انسداد مرز‌های کشور ظرف سال‌های آینده با استفاده از ظرفیت و توان نیروی انتظامی اقدام شود.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت ایفاء نقش دیگر سازمان‌ها و نهاد‌های عهده دار مسئولیت در امر مبارزه با مواد مخدر اضافه کرد: موضوع مواد مخدر همواره به عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی اصلی در جلسات کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح است و امیدواریم با هم افزایی بیشتر و احصاء نقاط ضعف و قوت سایر دستگاه ها، شاهد روند مطلوب تری در مهار این آسیب اجتماعی باشیم.

اسکندری در خاتمه به اولویت حل خلاء‌های قانونی در بحث دستگیری و آزادی متهمان حوزه مواد مخدر اشاره کرد و افزود: کمیسیون اجتماعی مجلس آمادگی کامل خود را در مواردی نظیر بازنگری و بروزرسانی قوانین، حل و فصل خلاء‌های قانونی، افزایش ردیف‌های اعتباری مربوط به مبارزه با مواد مخدر، برگزاری نشست‌های دوره‌ای با حضور مسئولین سایر سازمان‌ها و نهاد‌های مرتبط و ... اعلام می‌دارد.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها