به روز شده در: ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۸
رئیس جمهور:
رئیس جمهور گفت: ما امانت‌دار اولین دولت در گام دوم انقلاب هستیم و می‌دانیم فرصت خدمت کوتاه و مشکلات مردم بسیارند؛ اکنون نوبت حرکت جهادی و مردمی با استفاده از نظرات نخبگانی و مشارکت مردمی است.
کد خبر: ۴۷۲۷۱۴
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۹ - 21August 2021

امانت‌دار اولین دولت در گام دوم انقلاب هستیم/ وضعیت فعلی نتیجه شرطی کردن اقتصاد بوده استبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌‍‌پرس، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در مراسم بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام سجاد (ع)، اظهار داشت: صمیمانه از مردم و هیئت‌ها برای عزاداری در ایام عاشورا با رعایت مقررات بهداشتی تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: از رئیس مجلس، هیئت رئیسه، کمیسیون‌ها و نمایندگان مجلس و ابتکار خوب و ارزشمند در بررسی وضعیت وزرای پیشنهادی و جلسات با وزرای پیشنهادی صمیمانه تشکر می‌کنم.

رئیس جمهور با اشاره به برنامه‌های کلان دولت، افزود: امانت‌دار اولین دولت در گام دوم انقلاب هستیم. می‌دانیم فرصت خدمت کوتاه و مشکلات مردم بسیارند. اکنون نوبت حرکت جهادی و مردمی با استفاده از نظرات نخبگانی و مشارکت مردمی است. سند تحول دولت مردمی بیانیه گام دوم انقلاب، تعالی فرهنگ اسلامی ایرانی و توسعه روابط بین اسلامی است.

رئیسی خاطرنشان کرد: وضعیت فعلی نتیجه گره زدن اقتصاد به خواست دیگران و شرطی کردن اقتصاد بوده است. تورم بالای ۴۴ درصد یا بیش از ۵۵ درصد، افت شدید ارزش پول ملی، کاهش قدرت خرید خانوارها، رشد بالای نقدینگی و حجم بالای بدهی دولت؛ حل این مسائل امکان پذیر است. اولا نیاز به برنامه دارد و ثانیا نیازمند نیروی کارآمدی است که در جای جای کشور تحول آفرین باشد و شرط سوم پیگیری مدام برای تحول در تمام کشور است. با کمک خداوند دولت با کمک مجلس می‌تواند بر همه مشکلات فائق آید.

وی ادامه داد: توجه به تخصص و دانش، تعهد کاری، روحیه انقلابی و فساد ستیزی از شاخصه‌های مورد تاکید در چینش کابینه بوده است. تلاش شده ترکیب جوانگرایی و تجربه کنار هم قرار بگیرد و از این یک نتیجه کارآمدی بسازد.

رئیس جمهور گفت: ابتدا یک فراخوانی در سایت انجام دادیم. افراد بسیاری معرفی شدند. احزاب، گروه‌ها و دلسوزان چهره‌های بسیاری معرفی کردند. این مشارکت مردم در معرفی نیرو‌های کارآمد بسیار مفید بوده است. به غیر از دو وزیر محترمی که اواخر مشخص شد، بقیه ده‌ها بار در این سایت پیشنهاد شدند.

رئیسی گفت: این اسامی به نه کارگروه معرفی شدند. استعلام از دستگاه‌های مختلف و همچنین از دستگاه قضایی انجام شد. برای هر وزارتخانه چند نفر مشخص شدند تا هم برنامه‌هایشان بررسی شود و هم مصاحبه شوند. در هر کارگروه پنج نفر مورد مصاحبه قرار گرفتند نظرات خودشان بررسی شد و نهایت بنده خودم توفیق داشتم خدمت عزیزان برسم و از نزدیک بررسی‌های انجام شده را نهایی کنم.

وی ادامه داد: تلاش شد سراغ خیلی از نیرو‌هایی که در ذهن شما هستند برویم، اما طبیعتا ممکن است هر دعوتی با مسائلی رو به رو شوند. برخی از دوستان مجلسی ترجیح شان مجلس بود مثل آقایان نیکزاد و امیرآبادی. اصلا رابطه سببی، نسبی، خانوادگی، حزبی و گروهی نبود؛ اصلا در روحیه من نیست. پیشنهاد از سمت دلسوزان انجام شده است، اما تحت تاثیر نبودیم.

رئیس جمهور گفت: ترکیب مختلف است، کابینه که تشکل و حزب نیست. سعی کردیم حقیقتا شایستگان را معرفی کنیم. این جهت هم مورد تاکید و توجه بوده است. حقیقتا در بررسی صلاحیت وزرا تلاش شد محور‌هایی که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری است و ما تلاش می‌کنیم انجامش دهیم مثل کارآمدی و تعهد، ارزشی بودن، مردم گرایی، جوانگرایی مورد نظر قرار بگیرد.

وزارت آموزش و پرورش

رئیسی در ادامه به معرفی وزرا بر اساس حروف الفبا وزارتخانه‌ها پرداخت و گفت: در وزارت آموزش و پرورش توجه به توانمندی معلمان هم علمی و هم معیشتی مد نظر ماست. فرهنگیان بدانند موضوعاتشان مخصوصا رتبه بندی‌ها مورد تاکید ماست. توجه به مسئله شورای عالی آموزش و پرورش مورد توجه است، من خودم در موارد مهم در خدمت شان خواهم بود. در همه ادوار مسئله آموزش و پرورش مطرح شده، اما باید مورد توجه ویژه باشد. ما در این رابطه گزینه‌های مختلفی بررسی کردیم. نسبت به آقای بابلی بگویم که در آستان قدس از دانشگاه فردوسی خواستم اساتید برتر را برای ارتباط بین آستان قدس و آموزش معرفی کنند.

وی بیان کرد: همان اوایل عده‌ای علیه ایشان شب نامه دادند، بررسی کردیم و دیدیم کارش خوب است. بعد از آنکه از مشهد بیرون آمدم عده‌ای که مشکل شان تعارض منافع بود مجدد شب نامه دادند. تولیت جدید گروهی را از تهران برای بررسی روابط ایشان فرستادند و کارشان خوب بود. ایشان معلمی مهدکودک مدرسه تا دانشگاه را داشته است. شما ممکن است به تجربه اشاره کنید، اما اداره چند ساله بخشی با ۷ هزار دانش آموز را می‌گوییم تجربه. ایشان هم دانش و هم تجربه اش را دارد. ما در گزینه‌ها بررسی کردیم. نمره داده شد به گزینه‌های پیشنهادی. من هر کسی را هم که خود می‌شناختم از این کارگروه عبور دادم. علاوه بر شناخت من بررسی شد، به هر حال تصمیم مجلس شورای اسلامی است.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

رئیسی در ارتباط با وزیر پیشنهادی برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: دکتر زارعی پور هم ترکیب تخصص و تجربه است. برنامه ما هوشمندسازی و روشن سازی فضای مجازی و فعال کردن بخش اقتصادی است.

وزارت اطلاعات

رئیس جمهور درباره وزیر پیشنهادی وزارت اطلاعات گفت: جناب آقای خطیب هم تجربه و هم علمش را دارد. با روحیه انقلابی و تحولی که دارند ایشان بدنه وزارت اطلاعات را به سمت جلوگیری از فساد، صیانت از همه بخش‌های نظام و موضوع مهم‌تر صیانت از مردم می‌برد.

وزارت اقتصاد

وی درباره خاندوزی گزینه وزارت اقتصاد گفت: بهترین نوع شناخت از یک دستگاه بودن در یک مجموعه است. ایشان را با توجه به شناختی که نسبت به این وزارتخانه دارند انتخاب کردیم. برنامه داریم؛ می‌خواهیم وزیر مدیریت دارایی‌ها را سامان دهد، شفافیت مدیریت منافع را دنبال کند و اقتصاد را سامان دهد. چهره فساد گریزی می‌خواهیم که موضوعاتی مانند گمرک را سامان بخشد.

رئیسی افزود: برای هماهنگی تیم اقتصادی دولت، معاون اول را مسئول هماهنگی گذاشته ایم؛ چه به صورت خاص و چه به صورت عام.

وزارت امور خارجه

رئیس جمهور در مورد وزیر پیشنهادی امور خارجه بیان کرد: آقای امیرعبدالهیان علم و دانش دارد و تمام مراحل وزارت خارجه را دنبال کرده است.

وزارت بهداشت

رئیسی در معرفی وزیر پیشنهادی بهداشت گفت: افراد مختلفی در این زمینه مطرح بودند که با همه آن‌ها مصاحبه شد. گزینه‌های مختلف بررسی شدند. برای نمونه اولویت آقای قاضی زاده هاشمی بخش بهداشت و درمان نبود. عین اللهی وزیر پیشنهادی بهداشت استاد تمام دانشگاه است و در بهداشت و درمان به عنوان چهره انقلابی شناخته شده است. او فردی در میدان و چهره شاخص است و می‌تواند برای مقابله با کرونا بسیاری از نیرو‌ها را به همکاری دعوت کند. او به مردم و ضعفا نگاه دارد.

وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی

رئیسی در ادامه در معرفی وزیر تعاون خاطرنشان کرد: عبدالملکی جوان، پاکدست، فسادستیز بوده و تجربه موفقی دارد. او از اساتید دانشگاه است و دکترای اقتصاد دارد. او معاونت اشتغال کمیته امداد را داشته و عضو هیأت امنا هم است یعنی امین رهبری است. بازرسی هم گفته اند که او از افراد موفق کمیته امداد بوده است.

وزارت جهاد کشاورزی

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه مسئله دانش، تخصص و شناخت مسائل کشاورزی اهمیت دارد، گفت: ساداتی نژاد نسبت به این حوزه تسلط کامل دارد و جزو پیشنهاد‌های اکثر گروه‌های مختلف به من بوده است. او با رویکرد جهادی و تخصص و دانش می‌تواند این وزارتخانه را اداره کند، البته ما باید بخش جهاد وزارت جهاد کشاورزی را فعال کنیم.

وزارت دادگستری

وی با معرفی رحیمی به عنوان وزیر پیشنهادی دادگستری گفت: رحیمی آشنا به مسائل قضایی، حقوقی و مجلس است. در دیوان محاسبات حضور داشته و دولت و دستگاه قضایی را خوب می‌شناسد.

وزارت دفاع

رئیسی در دفاع از وزیر پیشنهادی دفاع خاطرنشان کرد: امیر آشتیانی نیروی مجرب، با علم و آگاهی و از چهره‌های خوشنام نیرو‌های مسلح است که با معرفی وی نیرو‌های مسلح خوشحال شدند.

وزارت راه و شهرسازی

رئیسی همچنین با اشاره به فعالیت‌های رستم قاسمی در قرارگاه خاتم الانبیاء گفت: مسئله ما ساخت چهار میلیون مسکن در طول چهار سال است که وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در این زمینه هم برنامه دارد و هم تجربه خوبی دارد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت

رئیس جمهور در معرفی وزیر پیشنهادی صنعت اظهار کرد: فاطمی امین را از آستان قدس می‌شناسم. او در آستان قدس همه شرکت‌ها به جز دو شرکت را شفاف کرد. این شفاف سازی کار مهمی بود. وزیر صنعت، معدن و تجارت به سلامت، شجاعت، جامع نگری، تخصص، روحیه انقلابی و جهادی نیاز دارد.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

وی با معرفی ذوالفکور به عنوان وزیر پیشنهادی علوم گفت: او هفت سال مدیریت دانشگاه کلانی را بر عهده دارد و مسئول مجمع بسیج استان هم است. او روحیه بسیجی، انقلابی و تحول گرا داشته و در دنیا هم به عنوان چهره علمی صاحب نام است.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

رئیسی در ادامه در مورد وزیر پیشنهادی فرهنگ گفت: علاوه بر اقتصاد، فرهنگ هم از اولویت‌های موضوعی ما است. در دولت سیزدهم فرهنگ پیشران است. اسماعیلی فردی دارای دانش و تجربه است. من به مسئله وزارت فرهنگ حساس بودم و در جلسه‌ای با اعضای کارگروه شرکت کردم تا خودم شاخص‌های انتخاب وزیر فرهنگ را یک به یک بررسی کنم. با آقای صفارهرندی هم صحبت کردم و او گفت اسماعیلی را از سایرین شایسته‌تر یافتم. من از نظر همه متخصصان در این زمینه استفاده کردم تا به وزیر شایسته برسم. اهالی فرهنگ و هنر هم بدانند آزادی را ما به شما نداده ایم خدا داده است. ما در دولت تضمین کننده آزادی‌های مشروع هستیم.

وزارت کشور

وی در معرفی وزیر کشور خاطرنشان کرد: آقای وحیدی فردی راهبردی است که در گذشته هم تجربه وزارت داشته است. وزارت کشور نخ تسبیح سایر بخش‌های کشور بوده است.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

رئیس جمهور با معرفی ضرغامی به عنوان وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی بیان کرد: اقتصاد گردشگری مهم است؛ به علاوه معرفی فرهنگ اسلامی در گردشگری باید توسعه پیدا کند و در این زمینه باید کار‌های تحولی انجام شود. هم جذب گردشگر داخلی مهم است و هم خارجی.

وزارت نفت

بر اساس این گزارش، رئیسی درباره اوجی گزینه وزارت نفت گفت: در میان گزینه‌های موجود بررسی شد، کسانی که تحصیلات تکمیلی مرتبط دارند و با پست‌هایی که کسب کردند می‌توانند این وزارتخانه را اداره کنند معرفی شدند. ایشان دارای تجربه و علم کافی است با حرکت جهادی اقداماتی در وزارت نفت خواهند داشت.

وی گفت: کسانی نگران فروش نفت هستند، نسبت به فروش نفت امکاناتی داریم، نگران نباشید.

وزارت نیرو

رئیس جمهور در مورد وزیر پیشنهادی نیرو نیز گفت: ما در این وزارت‌خانه دارای مشکلاتی هستیم و اگر برنامه ششم انجام می‌شد این مشکلات نبود. مدیریت آب در کشور بسیار مهم است و کمبود آب را با کمک مردم می‌توانیم حل کنیم.

وزارت ورزش و جوانان

رئیسی در ادامه در مورد وزارت ورزش و جوانان گفت: من جلساتی را با نامداران ورزشی داشتم که از من خواستند یک وزیر ورزشی را در این وزارتخانه بگذارم. آقای سجادی روی سکو رفته و دانش و علم در این زمینه را هم دارد. بخش جوانان این وزارت‌خانه باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اظهار کرد: شرطی که آقا با من کردند من هم با وزرا دارم تا زمانی که وزرا روحیه فساد ستیزی داشته باشند ما هم در خدمتشان خواهیم بود. این را رهبری به عنوان بالاترین مقام نظام فرمودند.

وی افزود: آقایان محترم و بانوان گرامی مردم در بررسی اینکه در رونق اقتصاد، رفع موانع تولید، رفع مشکلات اقتصادی کاری صورت گرفته یا نه، همه ما را باهم می‌بینند. انتظار همه مردم این است که عنایت کنید.

رئیسی خطاب به مجلس گفت: ما کمیسیون‌های تخصصی شما را بهترین می‌دانیم که به ما مشورت بدهند. من به آقای دکتر قالیباف هم این موضوع را گفته‌ام. به آن‌هایی که می‌گویند مگر می‌شود، نشان دهیم که ما از اصحاب ما می‌توانیم هستیم.

وی گفت: به لطف خداوند و کمک اهل بیت، ما موفق خواهیم شد مشکلاتی که پیش پای مردم است را با کمک مردم، مجلس و عمل به رهنمود‌های مقام معظم رهبری حل کنیم و گشایشی در زندگی مردم شود.

انتهای پیام/ ۳۵۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار