به روز شده در: ۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۳
آئین رونمایی از دو اثر شعر پایداری با حضور سرهنگ «حسین مصطفی پور» مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان و «فیروز فاضلی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان «آستانه‌اشرفیه» برگزار شد.
کد خبر: ۴۶۹۴۷۷
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۸ - 31July 2021

رونمایی از دو اثر شعر پایداری در شهرستان آستانه اشرفیهبه گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از رشت، آئین رونمایی از دو اثر شعر پایداری امروز (شنبه) با حضور سرهنگ «حسین مصطفی پور» مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان و  «فیروز فاضلی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان «آستانه‌اشرفیه» برگزار شد.

در این مراسم «احمد طیبی» امام جمعه شهرستان «آستانه اشرفیه» طی سخنان کوتاهی درباره نقش شعر پایداری در تبیین دوران دفاع مقدس اظهار داشت: دفاع مقدس، دفاع جانانه با رویکرد دینی است.

امام جمعه شهرستان «آستانه اشرفیه» از ویژگی آثار این دو هنرمند را پرداختن به موضوع دفاع مقدس دانست و تصریح کرد: ویژگی دوم این دو اثر، ترسیم و توصیف دفاع مقدس با زبان هنر است؛ به فرموده رهبر معظم انقلاب اثری که با زبان هنر بیان شود ماندگار است و این از توفیقات این دو اثر می‌باشد.

سرهنگ «حسین مصطفی پور» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان گیلان نیز در این مراسم با اشاره به رویکرد اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان برای ماندگاری ارزش‌های دوران مقدس اظهار داشت: کارگروهی ۱۵۰ نفره برای تدوین دایره المعارف  بزرگ دفاع مقدس گیلان تشکیل می‌شود.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با بیان اینکه در حوزه ادبیات شفاهی، ثبت و ضبط خاطرات و یادگاران دفاع مقدس تلاش بسیار لازم است تصریح کرد: دفاع مقدس جزء حوزه‌هایی است که با حوزه فرهنگ و ادبیات مرتبط است؛ دفاع مقدس، چون گنجینه‌ای است که هر کس بخواهد دری از این گنجینه برداشت کند تمام ناشدنی است.

وی با بیان اینکه تاکید مقام معظم رهبری در حوزه ادبیات زیاد است و خواستار رونمایی کتاب در هر روز هفته دفاع مقدس هستند خاطرنشان کرد: الحمدالله در سال ۹۹، ۴۲ اثر ادبی به همت اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان چاپ و رونمایی شد و در سال ۱۴۰۰ هم برنامه ریزی شده که ۶۰ اثر به چاپ برسد.

«فیروز فاضلی» مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان در بخش دیگر این مراسم به نقد دو اثر از سه بعد «من»، «تو» و «ما» در اشعار منتشرشده  شاعران «علی پورحسن» با مجموعه شعر «صد و هفتاد و پنج ماهی» و «اسماعیل محمدپور»  با مجموعه شعر «لب‌های مخملی» پرداخت و اظهار داشت: شاعر با سه کلمه «من»، «تو» و «ما» در جایگاه هنر خود را بیان می‌کند؛ وی ضمن بسامد واژگان به کار گرفته در این دو اثر، به رویکرد و گرایش درونی این دو شاعر در خلق آثارشان پرداخت.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان تصریح کرد: پیوند زبان و زیبایی، هنر است؛ چرا که هر چیزی که در هنر است دو مقوله زبان و زیبایی را به هم پیوند می‌دهد.

وی هنر را شامل هنر درونی و بیرونی دانست و افزود: این دو مقوله درونی و بیرونی همیشه است و هنر موقعی اصل می‌شود که درونی باشد.

«اسماعیل محمدپور» شاعر مجموعه شعر پایداری «لب‌های مخملی» نیز  در این مراسم اظهار داشت: «لب‌های مخملی» مجموعه‌ای شامل آثار دفاع مقدس، مقاومت بین الملل و پایداری است که در قالب‌های کلاسیک و نو سروده شده اند.

وی شعر پایداری را شعر جاری همه اعصار دانست و افزود: برخلاف آنچه که عده‌ای سعی دارند آن را تبلیغ و ترویج کنند، شعر دفاع مقدس به خوبی توانسته است دوران گذار خود را از شاعران نسل اول انقلاب تا نسل حاضر طی کند.

در پایان این مراسم از  دو اثر «صد و هفتاد و پنج ماهی» و «لب‌های مخملی» رو نمایی شد.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار