به روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۹
عمران‌خان:
نخست‌وزیر پاکستان گفت: ما با طالبان کاری نداریم و فقط خواهان برقراری صلح و ثبات در افغانستان هستیم.
کد خبر: ۴۶۹۲۵۶
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۹ - 30July 2021

با طالبان کاری نداریم و فقط خواهان صلح در افغانستانیمبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان با تأکید بر اینکه موضع اسلام‌آباد همواره این بوده که مسئله افغانستان راه حل نظامی ندارد، اظهار داشت: ناتو به عنوان بزرگترین اتحاد نظامی جهان با ۱.۵ میلیون سرباز در افغانستان شکست خورده است.

وی افزود: آمریکا مدام ما را تحت فشار قرار می‌داد که سنگر‌های طالبان در وزیرستان شمالی وجود دارد؛ سرانجام ما وارد عمل شدیم و ۱ میلیون نفر از وزیرستان شمالی آواره شدند.

به گفته خان، ما معتقدیم افغانستان از خارج قابل کنترل نیست و افغان‌ها همیشه آزادی‌خواه بودند.

نخست وزیر پاکستان با اشاره به اینکه در افغانستان این تصور غلط وجود دارد که پاکستان توسط ساختار‌های نظامی کنترل می‌شود، افزود: ارتش در هر مرحله از دولت من حمایت می‌کند و جای تأسف است که پاکستان را مقصر بحران افغانستان بدانیم.

وی گفت: طالبان باید با ما چه کند؟ شما باید از طالبان بپرسید. میلیون‌ها پناهجو در پاکستان وجود دارد حال چگونه می‌توان بررسی کرد کدامیک از آن‌ها عضو طالبان هستند. اسلام‌اباد سعی کرد طالبان را راضی کند تا با دولت افغانستان مذاکره کند.

عمران‌خان یادآور شد: اگر فکر می‌کنید طالبان نباید در دولت افغانستان حضور داشته باشد، پس با حمایت آمریکا جنگ را ادامه دهید. ما با طالبان کاری نداریم و در افغانستان نیز به گروه خاصی هیچ علاقه‌ای نداریم؛ ما فقط خواهان صلح در افغانستان هستیم.

به گفته وی، با وجود خانواده‌های چند رهبر طالبان که در اینجا زندگی می‌کنند، ما فقط می‌توانیم طالبان را مجبور به مذاکره کنیم.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار