به روز شده در: ۰۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۹
روحانی:
رئیس‌ جمهور گفت: یکی از کار‌هایی که می‌خواستم در دولت انجام بدهم، اما نشد، ورود قطار سریع‌السیر به کشور بود و اگر تحریم نبود، قطعا این پروژه افتتاح می‌شد.
کد خبر: ۴۶۹۱۵۳
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۵ - 29July 2021

تحریم‌ها مانع افتتاح قطار سریع‌السیر در کشور شدبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام «حسن روحانی» رئیس جمهور پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی که از طریق ارتباط تصویری برگزار شد، با تبریک عید غدیر، اظهار داشت: روز غدیر را به هجرت پیامبر اسلام از مکه به مدینه تشبیه می‌کنم.

وی افزود: پیامبر اسلام مردم را به راه مستقیم هدایت می‌کرد و وحی در غار حرا در مکه نازل شد، اما دولت اسلام در مدینه شروع شد و هجرت پیامبر به معنای آغاز حکومت اسلامی است. هجرت پیامبر آغاز تاریخ ماست و مبنای تاریخ اسلامی هجرت پیامبر اسلام از مکه به مدینه است.

رئیس جمهور با بیان اینکه تقویم هجری شمسی و قمری بر مبنای هجرت پیامبر است و این هر دو بر مبنای اسلامی است، گفت: برخی فکر می‌کنند قمری تاریخ اسلامی و شمسی تادیخ غیر اسلامی است در حالی که مبنای هر دو تاریخ هجرت پیامبر و اسلامی است. با هجرت پیامبر، حکومت اسلامی آغاز شد. رسالت پیغمبر در مکه انجام شد و امامتش در مدینه بروز و ظهور پیدا کرد.

روحانی غدیر را حرکت دوم هجرت عنوان کرد و گفت: در غدیر بار دیگر بحث حکومت مطرح است. هجرت پیامبر آغاز حکومت اسلامی و غدیر آغاز تداوم حکومت اسلامی است.

وی افزود: پیامبر وقتی در غدیر دست حضرت علی (ع) را گرفت و گفت هر که من مولای اویم علی مولای اوست؛ ایشان نه‌تنها علی بلکه صفات را برای حاکمان اسلامی مشخص کرده و در غدیر به مردم گفت چه فرد و افرادی می‌توانند حاکم دنیای اسلام باشند و با چه رفتاری می‌تواند حکومت دنیای اسلام را بر عهده بگیرند.

وی با بیان اینکه هر کسی بتواند زیست و رفتار حضرت علی را پیاده کند می‌تواند حکومت دنیای اسلام را بر عهده بگیرد، ادامه داد: پیامبر آن روز معیار حکومت در دنیای اسلام را معین و معیار‌های حاکمیت را تا روز قیامت برای ما معرفی کرد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امروز افتخار همه ما این است که حکومت اسلامی ما در مسیر راه امیرالمومنین باشد که البته همه ما می‌دانیم که حکومت ۴۰ و چند ساله جمهوری اسلامی ایران با حکومت مولایمان امیرالمومنین فاصله دارد، اما اگر تلاش بر ادامه دادن همان مسیر و مطلوب هم همان باشد، این تلاش، ایثار و فداکاری ما باید ادامه یابد و حکومت ما هر روز رنگ حکومت امیرالمومنین بگیرد.

وی با اشاره به روز‌های پایانی دولت و آخرین پنجشنبه افتتاح در دولت دوازدهم گفت: بسیار خوشحالم و فکر نمی‌کردم خدا توفیق دهد هر هفته افتتاح داشته باشیم و خدا عمر دهد که حضور داشته باشیم و افتتاح‌ها را اعلام کنیم و دل مردم را شاد کنیم.

روحانی ادامه داد: می‌دانم مردم در این سه سال و نیم با مشکلات زیادی در جنگ اقتصادی روبه‌رو بوده‌اند و کرونا هم آن را سخت‌تر کرد و حوادث طبیعی مثل خشکسالی هم آمد و سخت‌تر کرد. اما مردم وقتی می‌بینند در یک روز به دست جوانان‌شان ده‌ها کیلومتر پروژه افتتاح می‌شود خوشحال می‌شوند.

روحانی خاطرنشان کرد: تنها یک پروژه امروز ۲۷۰ کیلومتر بود و ۲۷۰ کیلومتر راه آهن از یزد به اقلید بهره‌برداری شد و قطار مسافربری و باری حرکت خود را آغاز و راه را چند ساعت نزدیک کرد. مسیر کوتاهتر شد که هم برای تولیدگران، معادن بزرگ و مسافران رفاه به وجود آورد و هم توانستیم در دو نقطه ریل را دو خط کنیم.

روحانی با بیان اینکه در دو خطه شدن ریل هزینه‌ها کمتر و ارزانتر است، ادامه داد: رقم‌هایی که امروز برای دو خطه شدن اعلام می‌شود، بیشتر است که این را از وزیر راه و شهرسازی جویا می‌شوم.

رئیس جمهور گفت: دو خطه شدن ریل برای سرعت و امنیت و آسان‌تر شدن دسترسی‌های مردم مهم است.

روحانی با اشاره به بهره‌برداری دو خطه ریلی در اصفهان و زنجان گفت: همه این‌ها برای ما حائز اهمیت است. دو طرح بزرگ دیگری که ریل‌گذاری آن به اتمام رسیده، اما ۱۰ روز تا کامل شدن کار دارد را افتتاح نکردم که یکی پروژه بستان آباد به تبریز بود که تا ایستگاه خاوران پایان یافت ک به دلیل برخی مسائل فنی ۱۰ روز برای حرکت قطار زمان نیاز است.

وی ادامه داد: با این که امروز پیشنهاد افتتاح داشتیم، کلمه افتتاح را در این دو پروژه به کار نبردم و گفتم افتتاح نشود؛ چون خواستم دو هفته هم کار انجام و در دولت بعدی افتتاح شود. پروژه دیگر خاش زاهدان است که همه کار‌های آن انجام و تکمیل شده است و این دو پروژه در هفته‌های آتی به بهره‌برداری می‌رساند.

رئیس جمهور تصریح کرد: پروژه‌هایی برای آخر سال می‌ماند و تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد. ۱۴ هزار کیلومتر راه آهن یکی از افتخارات ماست که راه آهن را در دولت تدبیر و امید از ۱۰ هزار کیلومتر به ۱۴ هزار کیلومتر رساندیم.

روحانی افزود: وقتی می‌بینیم تمام ریل از اول تاریخ ریل کشور تا سال ۹۲ چه میزان بوده و از ۹۲ تا امروز چقدر افزایش یافته است، باعث افتخار همه مهندسان و طراحان ما است. همینطور جاده شمال که برای ما بسیار مهم بود. روز‌های نخست ریاست جمهوری خواستم نقشه شمال را بیاورند و ساعت‌ها راجع به متوقف شدن این پروژه با مسئول وقت پروژه بحث کردیم.

وی اظهار داشت: دلیل توقف این پروژه این بود که زمان آغاز آن در دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی مشکلی ایجاد شده بود که در آن زمان در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بودم و بررسی آن به من واگذار شده بود و برای همین همیشه ذهنم به دنبال اجرای این طرح بود.

رئیس جمهور در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه لیستی از اقدامات وجود دارد که دوست داشتیم در این دولت انجام بشود، اما نشد، گفت: یکی از کار‌هایی که می‌خواستم انجام بشود و نشد، ورود قطار سریع‌السیر به کشور بود. دوست داشتم در دولت یازدهم پروژه قطار سریع‌السیر تهران به اصفهان افتتاح شود. اگر انجام می‌شد، وارد یک فاز جدید می‌شدیم؛ چرا که ریل را با سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت تجربه می‌کردیم.

روحانی افزود: اگر تحریم نبود، پروژه راه‌آهن سریع‌السیر تهران اصفهان انجام می‌شد و حتی تهران به مشهد هم به پایان رسیده بود.

وی اضافه کرد: اگر برجام ادامه پیدا می‌کرد، ۲۰۰ هواپیمای نو وارد کشور می‌شد، اما فقط ۱۶ هواپیما وارد شد.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها