به روز شده در: ۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۵
وزیر ارشاد در بیست و ششمین آیین تکریم از خادمان قرآنی:
صالحی با بیان اینکه جمهوری اسلامی در فضای خدمت به قرآن دارای شناسنامه قابل ‌قبولی است، گفت: هر خیری با کلید قرآن گشوده می‌شود.
کد خبر: ۴۶۸۸۷۰
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۵ - 27July 2021

جمهوری اسلامی در فضای خدمت به قرآن دارای شناسنامه قابل‌قبولی استبه گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، آئین تکریم و تجلیل از بیست و ششمین دوره خادمان قرآن کریم با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از فعالان و خادمین قرآنی شامگاه دوشنبه چهارم مرداد در حسینیه شماره دو جماران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم آیاتی چند از کلام الله مجید توسط هاشم روغنی قرائت و سپس کلیپی از معرفی دوازده خادم قرآنی و سوابق آنها پخش شد.

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با تبریک تقارن آئین تکریم و تجلیل و بزرگداشت خادمان قرآن با ایام دهه ولادت و امامت، اظهار داشت: غدیر معانی زیادی دارد و حضرت علی (ع) همدم و همراه قرآن شناخته می‌شود. یکی از ویژگی‌های مولی‌الموحدین بعد از پیامبر اسلام همراهی جسمی و روحی با قرآن بوده است.

وی ادامه داد: ائمه دیگر نیز این ویژگی را داشتند و وجودشان با قرآن عجین است اما دو شخصیت داریم که جسم و روحشان از مبدا با قرآن همراه بوده و آن نیز وجود پیامبر اکرم (ص) و حضرت علی (ع) بوده است.

صالحی با بیانی از حضرت علی (ع) گفت: ایشان در حدیثی می‌فرمایند: وقتی که وحی بر پیامبر نازل شد ناله شیطان را شنیدم. حضرت علی (ع) از ایام بعثت کنار پیامبر و قرآن و مسیر ۲۳ ساله وحی بود از این جهت کلمات حضرت در خصوص قرآن ویژگی‌های خاصی دارد. واژه‌ها و تفسیر و تبیین امام بسیار خاص و دارای معانی ویژه است.

وی به ساحت فردی و اجتماعی پرداخت و اظهار داشت: امام جلوه خاصی از قرآن در ساحت‌های فردی و اجتماعی را عرضه می‌کند.

صالحی با بیان اینکه قرآن بدیل ندارد اظهار داشت: در مسیر سیر و سلوک وجودی، بدیلی برای قرآن نیست و هر خیری با کلید قرآن آغاز می‌شود. اگر در زندگی جمعی و فردی به دنبال خیرات هستی با کلید قرآن گنجینه اش متصل است.

وی با اشاره به اینکه در ۴۰ ساله انقلاب رخدادهای قرآنی زیادی در حوزه‌های مختلف رقم خورده است، ادامه داد: یکی از همین‌ها انتخاب خادمان قرآنی است که اسامی که عنوان می‌شدند نشان دهنده این بود که جمهوری اسلامی در فضای خدمت به قرآن دارای شناسنامه قابل قبولی است و هنوز بخش قابل توجه منابع انسانی به دلیل محدودیت زمانی عرضه نشده‌اند. در حالی که شأن آنها خادمی قرآن است.

در ادامه عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به آیه مبارکه «ولو انهم اقاموا التوراة والانجیل و ما انزل الیهم من ربهم لا» گفت: این آیات در مورد اقامه کتب آسمانی یعنی تورات و انجیل واقعی که بر پیامبران بزرگ الهی حضرت موسی (ع) و حضرت عیسی (ع) نازل شده، سخن گفته است. با جستجو در آیات دیگر قرآن که اقامه را مطرح کرده مفاهیمی از قبیل ایمان و عبادت خالصانه مطرح شده است. در کنار عمل صالح پرداخت زکات، تمسک به کتاب الهی، توبه، جبران مافات، صبر در راه خدا، انفاق در پنهان و آشکار، اقامه نماز، امر به معروف و نهی از منکر، تلاوت کتاب الهی، اجابت دعوت حق و … از جمله مفاهیمی است که می‌توانیم آنها را در ایمان و عمل خالصانه در راه خدا خلاصه کنیم.

وی با تأکید بر اینکه مفهوم اقامه قرآن نیز در این آیات صدق می‌کند، افزود: به عبارتی می‌توانیم بگوییم اگر بخواهیم عامل به قرآن در سطح خواستنی و مطلوب باشیم باید قرآن را با همان مفاهیمی که اشاره شد، اقامه کنیم.

فقهی زاده بیان کرد: با این مقدمه به عنوان کمترین خدمتگذار در معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش کردیم تا با همکاری دوستان و همکاران و به ویژه با همکاری انجمن خادمان قرآن شرایطی برای برگزاری این مراسم فراهم شود تا در چهارمین سال خدمت به مردم در دولت دوازدهم شاهد برگزاری مراسمی به عنوان تکریم خادمان قرآن در دوره بیست و ششم باشیم. این میسر نمی‌شد مگر با حمایت‌های خالصانه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی که با دو هدف ما را تشویق کردند.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: یکی از این دو هدف ارج‌گذاری به ساحت قرآن و خدمت به قرآن کریم به مثابه زیربنای اصلی و اندیشه دینی و دوم زمینه سازی برای الگودهی به جوانان در تبعیت و پیگیری راه و رسم زندگی قرآنی بوده است.

در ادامه این مراسم ۱۲ نفر از خادمان قرآن در بخشهای مختلف با اهدای لوحی با امضای رئیس جمهور و هدیه پنجاه میلیون تومانی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیر شدند.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار