به روز شده در: ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۹
در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری پدافند غیرعامل و سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح مطرح شد؛
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به ولنگاری تولید داده‌های مکانی کشور توسط شرکت‌های خارجی و ضعف در نگهداری و صیانت از آن در برخی دستگاه‌های اجرایی، گفت: دشمن در زمینه جمع‌آوری داده‌های مکانی بسیار فعال است.
کد خبر: ۴۶۶۱۵۷
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۳ - 10July 2021

هشدار سردار جلالی درباره ولنگاری در صیانت از داده‌های ذی قیمت مکانی کشور/به‌کارگیری شرکت خارجی در تولید داده مکانی ممنوعبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس‌، سردار «غلامرضا جلالی» رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور به‌منظور انعقاد تفاهم‌نامه همکاری و بازدید از نمایشگاه دستاور‌ها و توانمندی‌های سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح در این سازمان حضور یافت و در جریان آخرین ظرفیت‌ها و قابلیت‌های نوین جغرافیایی نیرو‌های مسلح قرار گرفت.

سردار جلالی سپس در نشست با امیر سرتیپ دوم «مجید فخری» رئیس سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح با بیان اینکه ماموریت سازمان پدافند غیرعامل کشور و سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح می‌تواند در بسیاری از حوزه‌ها با یکدیگر هم‌افزایی و هماهنگی داشته باشد، اظهار داشت: طبیعتاً وقتی ماموریت‌های ما در کشور، رصد و احصای تهدیدات، مخاطرات و آسیب‌پذیری‌ها و انجام اقدامات برای کنترل، رفع و مقابله با آن‌ها در کشور است، حوزه داده‌های مکانی در این میان بسیار کمک‌کننده و ارزشمند است.

ولنگاری در تولید و توزیع داده‌های مکانی دغدغه مشترک دو سازمان
وی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های مشترک ما، ولنگاری تولید و توزیع داده‌های مکانی توسط شرکت‌های خارجی و ضعف در نگهداری و صیانت از آن در برخی دستگاه‌های اجرایی است، افزود: واقعیت این است که دشمن در زمینه جمع‌آوری داده‌های مکانی بسیار فعال است و این موضوعی است که هرگز نباید از آن غفلت کرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: وقتی ظرفیت‌های تولید و پردازش داده‌های مکانی در سازمان جغرافیایی و شرکت‌های بخش خصوصی داخلی وجود دارد، درست نیست از خارجی‌ها استفاده کرد که هم هزینه بالا و هم خطر نشت و درز اطلاعات وجود دارد.

وی همچنین، رصد تهدیدات، احصای آسیب‌پذیری‌ها، رصد مخاطرات مرتبط با داده‌های مکان مرجع را یکی دیگر از ظرفیت‌های مشترک همکاری با سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح برشمرد.

سردار جلالی ادامه داد: در حوزه رصد تهدیدات، تحولات و تغییرات اقلیمی نیز می‌توان از ظرفیت سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح استفاده کرد.

رصد ماهواره‌ها به‌منظور مقابله با تهدیدات و لزوم توجه به الزامات پدافند غیرعامل در حوزه ناوبری و تحلیل مخاطرات زیرساختی نیز از جمله دیگر حوزه‌های همکاری مشترک دو سازمان پدافند غیرعامل کشور و سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح بود که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تأکید رهبر انقلاب اسلامی بر اشراف اطلاعاتی قوی
امیر سرتیپ دوم فخری نیز در این نشست اظهار داشت: مقام معظم رهبری همواره به اشراف اطلاعاتی قوی تاکید دارند که سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح نقشی کلیدی در این میان ایفا می‌کند به طوری که سعی شده، همواره در حوزه ماموریتی خود (با وجود تمام محدودیت‌ها)، داده‌‎های به‌روز و با حداقل خطا را در اختیار داشته باشد.

وی با اشاره به ارزش بالای اطلاعات مکانی در جهان توضیح داد: هم‌اکنون در دنیا سرمایه‌گذاری عظیمی در این حوزه در حال انجام است که باید به آن توجه جدی داشت.

تعدد متولی ارائه داده‌های مکانی مخاطره‌آمیز است
امیر فخری با اشاره به تاریخچه سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح گفت: در حال حاضر، نهاد‌ها و سازمان متعددی در کشور متولی داده‌های مکانی هستند که این خود مخاطرات متعددی را به دنبال دارد.

وی با اشاره به تهیه سند راهبردی سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح عنوان کرد: این سند مورد تایید وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح قرار گرفت و به عنوان نقشه راه پیش روی سازمان است که همه برنامه‌های آتی و ماموریت‌های خود را با این سند به پیش خواهیم برد.

در حاشیه این مراسم، تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان پدافند غیرعامل کشور و سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح امضا شد. این تفاهم‌نامه با هدف همکاری و تعامل علمی، پژوهشی، تحقیقاتی و تبادل اطلاعات مکانی بین سازمان پدافند غیرعامل کشور و سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح در جهت استفاده از امکانات و توانمندی‌های علمی، نیروی انسانی و اطلاعاتی، تجربه و تخصص به امضای سردار «جلالی» و امیر «فخری» رسید.

انتهای پیام/ 200

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها