به روز شده در: ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۱
رئیس اداره امور ایثارگران سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با دفاع‌پرس:
«‌اکرمیان» گفت: جهاد سازندگی سیستان و بلوچستان اولین شهدا را در کشور تقدیم انقلاب کرد و با همین رویکرد نیز به دفاع مقدس ورود یافت.
کد خبر: ۴۶۲۴۰۲
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۷ - 17June 2021

جهاد کشاورزی در صف مقدم اقتصاد مقاومتی قرار داردبه گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از زاهدان، دفاع مقدس را به جرات می‌توان مدرسه‌ای بزرگ از عشق، ایثار و از جان گذشتگی‌ها دانست، مدرسه‌ای که در آن نیروهای رزمنده بی توجه به خود برای پیروزی ایران اسلامی و دفاع در برابر دشمن تا دندان مسلح پای کار بودند و دلاورانه می جنگیدند.

در این دوران، نیروهای مردمی، بسیجیان، ارتش، نیروهای نظامی، همه و همه پای کار بودند تا بتوانند از آرمان های انقلاب نوشکفته اسلامی دفاع کنند و به دشمن نشان دهند پیروزی عظیم 22 بهمن را هیچ گاه از دست نخواهند داد.

جهادسازندگی به عنوان یادگاری که از سوی رهبر کبیر انقلاب اسلامی برای آبادانی و محرومیت زدایی روستاها تشکیل شد که همپای نیروهای مسلح در عرصه مهندسی جنگ و پشتیبانی از جبهه‌ها با طراحی‌های هوشمندانه، جایگاه ویژه‌ای را در موفقیت لشکر اسلام به خود اختصاص داد.

به گونه‌ای که امام خمینی (ره) در پیامی فرمودند که نقش جهاد سازندگی در جنگ کمتر از نیروهای نظامی نبوده و نیست.

در دوران دفاع مقدس با توجه به شرایط خاص سیستان و بلوچستان از نگاه امنیتی، محرومیت ها و کمبود نیرو، تأکید شده بود که این استان، خود جبهه است و الزامی برای اعزام نیرو به جبهه‌ها ندارند، اما جهادگران جهادسازندگی، در هر دو جبهه سازندگی استان و دفاع مقدس، نقشی فعال داشتند.

2 ماه پس از تاسیس، سیستان و بلوچستان اولین شهدا را در کشور تقدیم کرد

«رضا اکرمیان» رئیس اداره امور ایثارگران سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرنگار دفاع‌پرس در زاهدان این زمینه اظهار داشت: ۲۷ خرداد سال ۱۳۵۸ جهاد سازندگی به فرمان امام خمینی تشکیل شد و در آن مقطع ایشان خواستار رسیدگی و رفع محرومیت روستاییان و در اولویت قرار دادن روستاها شده بودند.

وی ادامه داد: جهاد در ابتدای تأسیس خود، یک نهاد مردمی بود و توسط نیروهای خودجوش، بسیجیان و متخصصان اداره می‌شد.

این مسئول گفت: هنوز دو ماهی از تاسیس این نهاد مردمی نگذشته بود که جهاد سازندگی سیستان و بلوچستان اولین شهدا را در کشور تقدیم انقلاب کرد و با همین رویکرد نیز به دفاع مقدس ورود یافت.

رئیس اداره امور ایثارگران سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان عنوان کرد: مردمی بودن مهندسی جنگ جهاد، یکی از ویژگی‌های بارز و مهم این نهاد بود که موفقیت‌های بسیاری را در طول دفاع مقدس به دنبال داشت.

اکرمیان تصریح کرد: نیروهای جهاد در همه جا و جلوتر از سایر رزمندگان در خط مقدم جبهه‌ها حضور داشتند و بدون اینکه خودشان سنگری داشته باشند برای رزمندگان سنگر می‌ساختند.

وی ادامه داد: حضرت امام خمینی (ره) بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به شرایط موجود کشور 2 نهاد اصلی و 2 سازمان بزرگ یکی جهاد سازندگی و دیگری سپاه را تشکیل دادند.

این مسئول بیان داشت بیان کرد: جهاد در جهت محرومیت ‌زدایی و عمران و آبادی روستاها بود و به بحث تولید که عمدتاً در روستاها انجام می‌شد توجه داشت.

سنگرسازان بی سنگر؛ تعبیر امام راحل از نیروهای جهاد سازندگی

اکرمیان گفت: نیروهای جهاد کشاورزی سنگرسازان بی سنگر در دفاع مقدس بن بست شکن بودند و عنوان سنگرساز بی سنگر که توسط حضرت امام(ره) به آنها داده شد کاملا حکیمانه و مدبرانه بود.

وی اظهار داشت: امروز باید عمق این کلام را بهتر تبیین کنیم، علاوه برحضور در صف مقدس جبهه و جنگ در سنگر تولید و خود کفایی و برقراری امنیت غذایی تمام سعی و اهتمام خود را برای شکوفایی بخش کشاورزی و اقتصاد میهن اسلامی انجام می دهند.

این مسئول تصریح کرد: سنگرسازان بی سنگر از اولین افرادی بودند که اقتصاد مقاومتی را در دفاع مقدس عملیاتی کردند و با تکیه بر ظرفیت های داخلی و توان رزمندگان نقش آفرینی بسیار گسترده ای را در این عرصه انجام دادند که سبب خیرات و برکات فراوانی شد.

رئیس اداره امور ایثارگران سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: آن ها در دفاع مقدس اقداماتی انجام دادند که از نظر مهندسی و فنی شاهکارهای بزرگی بود و امروز بسیاری از نخبگان دنیا مشتاق هستند این اقدامات و خالق آنها را از نزدیک ببینند.

اکرمیان با بیان اینکه پیشکسوتان جهاد سازندگی دنیایی از تجربیات عملیاتی و آموزه های ارزشمند دارند که باید به خوبی از آنها استفاده کرد ادامه داد: سنگر سازان بی سنگر در حوزه پشتیبانی جنگ نقش محوری داشتند و آنها بی صدا و مظلومانه در دفاع مقدس خدمت رسانی می کردند.

وی تصریح کرد: انتقال تجربیات سنگرسازان بی سنگر به نسل جوان جامعه یک ضرورت است چرا که امروز در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و بکارگیری تجربیات ارزشمند سنگرسازان بی سنگر در حوزه های پشتیبانی از جنگ، اقتصاد مقاومتی و خودکفایی یک ضرورت محسوب می شود.

جهاد کشاورزی در صف مقدم اقتصاد مقاومتی

رئیس اداره امور ایثارگران سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: سازمان جهاد کشاورزی استان امروزه میراث دار سنگر سازان بی سنگر است، انسان های وارسته ای که قبل از شروع عملیات با احداث خاکریزها و جاده های مواصلاتی و پل های ثابت و متحرک توانستند در هشت سال دفاع مقدس نمونه های بارز و شاخص انسانیت، شهادت، شهامت، دفاع از اسلام و قرآن را به نمایش جهانیان بگذارند .

اکرمیان تصریح کرد: جهاد کشاورزی در صف مقدم اقتصاد مقاومتی قرار دارد، توانسته است دوشادوش زحمتکشان در عرصه تولید استان اقداماتی انجام دهد از جمله طرح ۴۶ هزار هکتاری سیستان یکی از مهمترین و عظیم ترین پروژه آبیاری تحت فشار در کشور است.

وی بیان داشت: سطح اجرای سیسم های نوین آبیاری و لوله کشی در نوبه خود افتخار بزرگی برای بخش کشاورزی استان محسوب می شود.

رئیس اداره امور ایثارگران سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: تعداد شهدای جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان 57 نفر، آزادگان سر افراز 21 نفر، جانبازان معزز 132 نفر، رزمندگان جهادگر مردمی چهار هزار و هفتصد و پنجاه نفر، تعداد رزمندگان کارمند 570 نفر از مهمترین افتخارات نیروهای جهاد کشاورزی استان است.

انتهای پیام/   

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها