به روز شده در: ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۳
معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:
فقهی‌زاده با بیان اینکه برای ما ایرانیان امام رضا (ع) و حضرت فاطمه معصومه (س) جایگاه ویژه‌ای دارند، گفت: این تأثیر و جایگاه به‌اندازه‌ای است که می‌توان گفت این دو بزرگوار در تار و پود فرهنگ اسلامی ایرانی تنیده شده و جای دارند.
کد خبر: ۴۶۲۰۴۲
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۶ - 15June 2021

ثامن‌الحجج (ع) و خواهر بزرگوارش در تار و پود فرهنگ اسلامی ایرانی تنیده شده‌اند

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، «عبدالهادی فقهی‌زاده» معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگویی در مورد اهمیت و تأثیر برگزاری دهه کرامت در ترویج فرهنگ و سیره اهل بیت (ع)، اظهار داشت: بزرگداشت ائمه هدی (ع) بزرگداشت تقوا و معنویت است؛ حضرات معصومین (ع) در حقیقت مبلغان و مفسران سنت پیامبر اکرم (ص) بوده و سیره آنان، علم و بیرق هدایت در درازنای تاریخ است. تمسک به سیره و معارف اهل‌بیت (ع) در حقیقت چنگ زدن به سنت رسول‌الله است چنانچه خداوند در آیه ۸۰ سوره «نسا» می‌فرماید: «مَنْ یُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللَّهَ وَمَنْ تَوَلَّی فَمَا أَرْسَلْنَاکَ عَلَیْهِمْ حَفِیظًا» (هر کس از پیامبر فرمان برد در حقیقت ‏خدا را فرمان برده و هر کس رویگردان شود ما تو را بر ایشان نگهبان نفرستاده‌ایم).

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: برگزاری مناسبت‌های شایسته‌ای مانند دهه کرامت در حقیقت بزرگداشت آموزه‌های ائمه هدی (ع) به شمار می‌رود که ارتباط تنگاتنگی با مسلمانی و با تحقق معارف دینی در عرصه رفتار مسلمان دارد.

وی در مورد نقش امام رضا (ع) و جایگاه آن حضرت در فرهنگ ایرانیان گفت: برای ما ایرانیان ثامن‌ الحجج (ع) و خواهر بزرگوارش حضرت فاطمه معصومه (س) که هر دو از فرزندان شایسته حضرت امام کاظم (ع) هستند جایگاه ویژه‌ای دارند به‌گونه‌ای که می‌توان گفت در تار و پود فرهنگ اسلامی ایرانی تنیده شده‌اند و اصلاً نمی‌توان فرهنگ اصیل ایرانیان را به یاد آورد بدون اینکه نقش این دو بزرگوار در جریان‌سازی‌های فرهنگی و فرهنگ‌سازی‌های ناب دینی را نادیده گرفت.

فقهی‌زاده یادآور شد: ما مفتخریم که در گستره سرزمینی ایران اسلامی از دیر باز میزبان قدوم مبارک حضرت فاطمه معصومه (س) و حضرت امام رضا (ع) بوده‌ایم، در کنار این قدوم مبارک بسیاری از امامزادگان که درواقع مبلغان شریعت بوده‌اند؛ پرچم حب اهل‌بیت (ع) و بهره‌برداری از آموزه‌های ناب این ستارگان هدایت را برافراشته‌اند و ایرانیان با احساسات و عواطف جوشان قلبی و با اعتقادات راسخ و شایسته در قبال حضرات اهل‌بیت (ع) با جان و دل میزبان بوده‌اند.

وی افزود: البته این امامزادگان که ایرانیان پذیرای وجود مبارکشان بودند در سراسر کشور از دست عوامل حاکمان جور عمرشان در جنگ و گریز بوده و بسیاری از آنان به شهادت رسیدند، برای نمونه امام رضا (ع) است که حادثه زندگی و شهادت ایشان در طوس عملاً به مبدأ خیزش معنوی در جهان اسلام منجر و توانست ایران را به کانون محبت اهل‌بیت (ع) بدل کند.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از مباحث خود در مورد اهمیت دهه کرامت اظهار کرد: این مناسبت گرانقدر باید بیش از هر چیز به تبیین جایگاه امامان معصوم (ع) و از جمله امام رضا (ع) بپردازد، امام رضا (ع) در اوج درجات تقوا، عصمت و علم الهی قرار دارد که از همین منظر است که ایشان همواره مورد احترام پیروان همه مذاهب اسلامی بوده و هستند. در این میان برگزاری مراسم مختلف به‌ویژه در دهه کرامت منجر به تبلیغ سیره آن حضرت و حب اهل بیت (ع) شده و زمینه مناسبی را برای بهره برداری از آموزه‌های آن حضرت فراهم می‌سازد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/ ۹۱۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها