به روز شده در: ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۰
یک رسانه اسرائیلی مدعی شد رهبران گروه‌های مختلف فلسطینیِ دربند اسرائیل در رأس لیست ارائه شده حماس برای مبادله با نظامیان اسرائیلی قرار دارند.
کد خبر: ۴۶۱۵۴۲
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۵ - 12June 2021

لیست حماس برای مبادله اسرا اعلام شدبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «نیوز وان» در گزارشی در این رابطه ادعا کرد که در پی به حرکت درآمدن مجدد روند مذاکرات برای مبادله اسرا بین اسرائیل و حماس در شرایطی که اسرائیل به دنبال مشروط کردن بازسازی خرابی‌های جنگ در غزه با گشایش در پرونده چهار اسرائیلی مفقود شده در این منطقه است، حماس لیستی از اسرای مورد درخواست خود را که باید اسرائیل در این چارچوب آزاد کند، تهیه کرده است.

این رسانه عبری‌زبان به نقل از منابع مصری خبر داد، یک هیئت بلندپایه امنیتی از سوی حماس به ریاست مروان عیسی دستیار محمد ضیف رهبر گردان‌های عزالدین قسام شاخه نظامی حماس به قاهره سفر کرده تا در رابطه با پرونده مبادله اسرا با سرویس اطلاعات مصر به مذاکره بپردازد، در این بین یک هیئت امنیتی اسرائیلی هم بعد از هیت حماس خود را به قاهره رساند تا در رابطه با همین پرونده با طرف مصری رایزنی کند.

به گفته منابع مصری، دولت بایدن فشار‌هایی را بر عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر وارد کرده تا هرچه زودتر شکاف موجود در مذاکرات بین دو طرف کاهش یافته و مواضع حماس و اسرائیل در رابطه با مسئله مبادله اسرا به بستر‌های مشترکی برسند تا بعد از آن زمینه بازسازی نوار غزه و فراهم کردن زمینه یک آتش‌بس طولانی مدت فراهم شود.

در این بین اسرائیلی‌ها تاکید دارند، حماس همچنان بر خواسته خود مبنی بر آزادی ۱۱۱۱ اسیر فلسطینی به عنوان بخشی از این توافق پافشاری می‌کند.

همچنین در لیست حماس نام صد‌ها نفر از اسرای فلسطینی که محکومیت‌های طولانی‌مدت را در زندان‌های اسرائیل سپری می‌کنند، دیده می‌شود؛ امری که اسرائیل به شدت با آزادی آن‌ها مخالف است.

به اعتقاد کارشناسان اسرائیلی این اقدام می‌تواند محبوبیت حماس را در صحنه فلسطین به شدت بالا ببرد، زیرا کاری را محقق می‌کند که تشکیلات خودگردان از انجام آن عاجز مانده است.

برخی از شخصیت‌های فتح هم به این رسانه عبری زبان خبر دادند که حماس نام «مروان البرغوثی» رهبر برجسته این گروه و «احمد سعدات» دبیرکل جبهه خلق برای آزادی فلسطین را در لیست خود قرار داده است.

نام مروان البرغوثی در توافق آزادی شالیت هم قرار داشت، اما دست آخر در مقابل پافشاری شدید اسرائیل، حماس از آن صرف نظر کرد.

گفته می‌شود اسرائیل بیشتر به این خاطر مانع از آزادی مروان البرغوثی شد تا این شخصیت فلسطینی تهدیدی برای محمود عباس در ریاست تشکیلات خود گردان ایجاد نکند.

به گفته نیوز وان، برغوثی از دیدگاه اسرائیل مهندس انتفاضه دوم و دست راست یاسر عرفات بود که از محبوبیت زیادی در صحنه فلسطین برخوردار بوده و به او لقب نلسون ماندلای فلسطینی داده شده‌اند.

این رسانه عبری‌زبان در بخش دیگری از این گزارش خبر داد: تشکیلات خودگردان فلسطین از پیشرفت حاصل شده در مذاکرات مبادله اسرا بین اسرائیل و حماس ابراز ناخرسندی کرده و مسئولان این تشکیلات بار‌ها اعلام کرده‌اند، انجام چنین توافقی می‌تواند جایگاه حماس را در کرانه باختری تقویت کند؛ امری که به معنای تضعیف محمود عباس است.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار